Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атидже Алиева-Вели, евродепутат: Новите геномни техники не могат да се определят нито като опасни, нито като безопасни

НПО и експерти се обединиха срещу отпадането на ограниченията за ГМО в ЕС

Светла Николова: Ако отпаднат ограниченията, няма да знаем въобще какво ще се яде

| Интервю
Снимка: БГНЕС

На 11 декември се очаква министрите на земеделието на ЕС да обсъдят постигането на общо съгласие по предложение на ЕК за освобождаване от контрол извън оценките на риска на ново поколение генетично модифицирани организми. На подготвителната среща не беше постигнато необходимото мнозинство, за да се даде зелена светлина на компромисния текст.

От коалиция "За да остане природа в България“ настояват в отворено писмо "българското правителство да не се допуска премахване на регулациите, които защитават европейските граждани от неконтролируемо разпространение на ГМО в природата и храната ни". Позицията им е подкрепена от още редица неправителствени организации и експерти.

"ЕК настоява да бъдат освободени от оценка на риска нови геномни техники от Категория 1. Реално те използват същите технологии и промяна на ДНК", обясни пред БНР д-р Светла Николова, сдружение "Агролинк“

Д-р Николова смята, че зад стремежа за премахване на регулациите стои "същото лоби, което успя да прокара и отхвърлянето на регламента за намаляване на пестицидите". 

"Едни и същи фирми предлагат генетично модифицирани семена и препарати, които се използват за отглеждането им. Обещанието, че ще се намалят пестицидите и ще се подобрят някакви характеристики не се случили. Не са успели в намаляването на глада по света и в увеличаването на добивите. Обратното - добивите намаляват, защото се появяват супер плевели"

Няма да знаем въобще какво ще се яде, предупреди Николова. 

"Досега действащата директива опазваше европейския потребител. А нашият закон за ГМО е най-строгият. Имаме забрана за отглеждане на генно модифицирани култури в България. Всичко подлежи на проверка. Всички имат възможност да разработват нови технологии, но не и да ги прилагат преди да бъдат доказани ползите от тях.

Ако този регламент влезе в сила, няма да има никаква проследяемост. Няма да знаете от чие семе е произведен хляба, който ще купите. Това са унизителни предложения. Страшно е, че един законодател може да ни приеме за толкова немислещи. Много учени се противопоставиха".

Това няма да е от полза дори  и за българските селекционери и учени, обясни тя.

"ГМО винаги е свързано с патенти". 

Нежелание да се подкрепи този регламент ще бъде изразено на протест в неделя пред Министерски съвет. 

"Позицията на Министерски съвет, която е приета в четвърт, е България да се съгласи с този нов регламент. Австрия, Унгария, Хърватия, Румъния ще се противопоставят. Това е първото българско правителство, което ще се съгласи на такъв унизителен и страшен с последиците си регламент".

Атидже Алиева-Вели, член на  Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент, обясни в предаването "Хоризонт до обед", че е необходимо първо да дефинираме българския интерес. 

"Това е най-трудната част. Виждаме различни мнения".

Темата за новите геномни техники на ниво ЕС и европейска регулация се разглежда още от 2014 година, обясни тя.

"Има решение на Европейския съд дали новите геномни техники попадат в обхвата на съществуващата регулация, или има нужда от нова регулация.

При оценка на крайния продукт част от получените чрез нови геномни техники не попадат в тази регулация. ЕК предприе стъпки за актуализиране, модернизиране и допълване на законодателството за ГМО.

Когато се прилага такова законодателство трябва да има широк дебат за всяка държава членка, за да бъде формирана националната позиция. Два дни преди Съвета на министрите коментираме темата, не виждам широк обществен дебат.

В момента е ясно, че новите геномни техники не могат да се определят нито като опасни, нито като безопасниВъпросът е с това законодателство да има ясна проследимост на тези продукти, както и безопасност на човешкото здраве и околната среда".

Да се възползваме и от положителната страна на тези продукти, призова Атидже Алиева-Вели.

В Комисията по земеделие имаме становище, което ще изразим по този регламент. Водеща обаче е Комисията по околна среда. Изслушвания и дебати между евродепутати предстоят, посочи евродепутатът.

Цялото интервю на Валерия Николова с д-р Светла Николова и Атидже Алиева-Вели може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10
Киър Стармър

Стармър: Ангажимент на САЩ към безопасността на украинците е единственият начин за сдържане на Русия

Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..

публикувано на 17.02.25 в 22:05
Володимир Зеленски

Зеленски: Американската страна иска да угоди на Путин, за да спечели бърз дипломатически успех

Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..

публикувано на 17.02.25 в 21:40

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо  беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..

публикувано на 17.02.25 в 20:20
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус призова страните от СЗО да приемат глобален договор за действия при пандемии

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..

публикувано на 17.02.25 в 19:56