Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Критики към лидера на "Вокс" след думите му, че испанците ще поискат да "обесят Санчес за краката"

Сантяго Абаскал
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вълна от критики към лидера на крайнодясната испанска партия "Вокс" Сантяго Абаскал от страна на правителството и социалистическата партия. Недоволството им бе провокирано от негово интервю за аржентинския вестник "Кларин", в което казва, че "ще дойде момент", в който народът ще иска да "обеси за краката" премиера Педро Санчес, за това, че е безпринципен и е готов на всичко, за да остане на власт. Още по темата от кореспондента на БНР в Испания Маргарита Ралчева.

"Имам морални граници и принципи, които не мога да продам, но Санчес няма такива", казва Абаскал в интервюто за вестник „Кларин“, в което обвинява премиера, че "излага на риск националното единство". То е дадено в Аржентина, където Абаскал присъства на встъпването в длъжност на новия президент Хавиер Милей.

Фактът, че те са разговаряли, както и че Абаскал е имал среща с унгарския премиер Виктор Орбан накара говорителят на социалистите в Конгреса Патси Лопес да го обвини в неморално поведение. В същото време четвъртият вицепремиер и министър на финансите Мария Хесус Монтеро заяви, "че думите му са недостойни и представляват сериозно подбуждане към омраза", заради което трябва да бъде съден. Тя призова лидера на опозицията Алберто Фейхоо да каже какво мисли и да се разграничи от действията на Абаскал.

Според самия Фейхоо, изказването на крайнодесния политик е преекспонирано с цел да се отклони вниманието от подготвяното разглеждане във вторник в Конгреса на Закона за амнистията на каталунските сепаратисти. Той уточни, че не споделя възгледите на Абаскал и не одобрява казаното от него в интервюто за аржентинския вестник, но че главната тема тази седмица не е какво прави лидерът на "Вокс", а какво прави лидерът на социалистите Педро Санчес, за да прокара спорния закон, срещу който си осигури гласове за втори премиерски мандат.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След срещата на върха в Аляска: Без сделка за Украйна, Тръмп и Путин определиха разговорите като продуктивни

След близо 3 часа разговор за край на войната в Украйна, но без същинска сделка, американският президент Доналд Тръмп и руският му колега Владимир Путин дадоха няколкоминутна пресконференция, на която не бяха зададени журналистически въпроси. Руският президент говори първи и определи разговорите като конструктивни. Според Путин те биха могли да..

обновено на 16.08.25 в 03:13
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп "няма да е доволен" без споразумение за прекратяване на огъня на днешната среща с Путин

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че "няма да е доволен", ако няма споразумение за прекратяване на огъня между Русия и Украйна, договорено на започващата след около час среща на върха с Владимир Путин в Аляска. "Искам да видя бързо прекратяване на огъня. Не знам дали ще бъде днес, но няма да съм доволен, ако не е днес. Всички казваха,..

публикувано на 15.08.25 в 21:09

Пореден протест заради водната криза се проведе тази вечер в Брезник

Пореден протест заради водната криза се проведе тази вечер в Брезник. От ноември миналата година градът е на режим поради драстичния спад на нивото на язовир "Красава", а от миналия месец заради наличието на манган във водата е ограничено ползването й за пиене и приготвяне на храна. Хората недоволстват както заради празния язовир, така и..

публикувано на 15.08.25 в 20:46
Дмитрий Песков

Песков: Възможна е тристранна среща на лидерите на САЩ, Русия и Украйна

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че е възможна тристранна среща с участието на лидерите на САЩ, Русия и Украйна след срещата на върха в Аляска между Тръмп и Путин, посветена на конфликта в Украйна, но при условие, че разговорите между американския и руския президент дадат "положителен резултати". Според него разговорите тази вечер..

публикувано на 15.08.25 в 20:13
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски: Русия продължава да убива и в деня на срещата Тръмп-Путин

Украинският президент Володимир Зеленски заяви в публикация в Telegram в петък, че руската армия е продължила да "убива" украинци дори в деня на срещата на върха в Аляска, позовавайки се на ударите на Москва в цяла Украйна, включително в Сумска област, Запорожка област, Донецка област и Херсонска област. "В деня на преговорите те също..

публикувано на 15.08.25 в 19:59

Протест в подкрепа на кмета на Варна пред ресторанта на Пламенка Димитрова

Десетки се включиха в протест в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев.  "Свобода за Варна", "Искаме си кмета","Пламенка в затвора", "Сарафов в затвора", "Пеевски - в затвора" скандираха варненци по време на демонстрацията, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки във Варна. Хората се събраха пред ресторант на булевард..

публикувано на 15.08.25 в 19:48

Мицкоски: РСМ никога няма да се оттегли от преговорите с ЕС

Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че страната му няма да се оттегли от преговорите с ЕС. Коментарите му идват по повод на инициативата, внесена в Конституционния съд, с която се оспорва законността на   Протокола от второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия с България, съобщават медиите в..

публикувано на 15.08.25 в 19:33