Политическата конюнктура в ЕС в момента е благоприятна за влизане в Шенген на България и Румъния. Това обясни пред БНР Любомир Кючуков, дипломат и бивш зам. – министър на външните работи.
"Има необходимост от туширане на вътрешните противоречия в Съюза заради войната в Украйна. Но времевият хоризонт не е голям. Той ще приключи с реалния дебат за дълбоките реформи на ЕС, който трябва да се състои през следващата година. Той е свързан с кандидатурата на Украйна за членство в ЕС. Тогава фокусът ще бъде преместен. България и Румъния нямат много време, ако искат да постигнат пълноправно членство в Шенген".
Днес в Словения започва Залцбургският форум, на който се очаква темата за Шенген да бъде сред основните, а австрийският вътрешен министър Герхард Карнер да разясни позицията на Виена за присъединяването на България и Румъния към Шенген.
Има информация, че Австрия е готова да разхлаби ветото за разширяване на Шенгенското пространство с България и Румъния, като премахне границите за въздушния трафик. Сухопътните граници ще запазят сегашния си статут, като България и Румъния официално няма да бъдат членки на Шенген.
Новината беше потвърдена от румънския премиер Марчел Чолаку в коментар във Фейсбук, а пред журналисти президентът Румен Радев коментира, че за страната ни е критично важно да се отворят сухопътните граници.
"Това е нещо, което е по-добре от нищо, но не трябва да замени всичко, дори в краткосрочен план.
Това, само по себе си, не е членство в Шенген. Поетапно влизане е възможно, но без фиксирани срокове за пълно членство, би останало просто един акт, който не води към завършване на процеса по присъединяване.
Предлагащото се в момента е един логичен компромис, който се очакваше. Въпросът е какъв ще бъде крайният резултат".
Кючуков посочи, че е необходимо първо Австрия да потвърди официално и да разясни тази информация. Той отбеляза, че трябва и Нидерландия също да приеме подобен подход, защото е другата страна, която спъва България по пътя на членството в Шенген.
Дипломатът коментира и възможността да е поставено изискване към българската държава да приеме хора, търсещи убежище, по-специално афганистанци и сирийци.
"Условията, които поставя австрийската страна, изглеждат странни. Те не са насочени дори към България. Приемането на бежанци не е предмет на двустранните отношения на Австрия с България и Румъния. Решаването на въпроса с убежищата за мигрантите няма отношение към Шенген.
Второто условие, което Австрия поставя - трикратно увеличаване на мисията на "Фронтекс" в България, също не е към България. То е към ЕС.
Желанието да има повече от една шенгенска граница по пътя на мигрантския поток е свързано с искането за засилен граничен контрол между България и Румъния и между Унгария и Румъния – това е и основната причина Австрия да блокира България и Румъния".
От премахването на границите за въздушния трафик не печели търговията, посочи Любомир Кючуков.
"Обменът на стоки остава обвързан със сухоземния транспорт".
Цялото интервю на Даниела Големинова с Любомир Кючуков може да чуете в звуковия файл.
Трети ден продължава гасенето на пожара в Трънско. Огънят, който се разпростря от сръбската граница до село Милославци, унищожи къщи, горски масиви, земеделски земи. Размерът на щетите тепърва ще бъде установяван. Частично овладян и локализиран е пожарът в Трънско. На терен в момента са огнеборци, служители на полицията, на горските..
Волтова дъга е най-вероятната причина за пожара между Велико Търново и Арбанаси, който на 7 юли унищожи над 850 декара гори и стърнища. Прокуратурата разследва фирмата, извършвала санитарната сеч в района. Работната версия на прокуратурата за пожара в горите край Арбанаси и местността "Гарга баир" до Велико Търново е за пожар по..
Пред президентът на Молдова Мая Санду премиерът Росен Желязков декларира, че "България твърдо подкрепя европейската интеграция на Молдова". "Високо ценим политическата воля на молдовските институции да продължат решително по пътя на реформите, върховенство на правото и укрепването на демократичните институции – въпреки всички..
Франция реагира критично на споразумението за митата между ЕС и САЩ. Споразумението между ЕС и САЩ за митата ще донесе "временна стабилност" но като цяло е "несъразмерно" - това смята френският министър за Европа Бенжамин Хадад. Въпреки че то не засяга някои ключови сектори за френската икономика като аеронавтиката, алкохолните напитки и..
Четвърти ден продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 хиляди декара горска територия. Близо 200 пожарникари, военни, служители на горските стопанства от района, доброволци, както и четири хеликоптера се включват в гасенето на огъня, но силният вятър продължава да пречи на потушаването на пожара...
Законът за еврото е доста противоречив и се надявам да получи много по-добри формулировки между първо и второ четене , сподели мнението си бившият вицепремиер и социален министър и настоящ член на Икономическия и социален съвет Лидия Шулева в интервю пред БНР. Тя посочи, че мненията на противниците на еврото също влияят и са фактор, за да..
Гръцкото правителство одобри и даде ход на инвестиция за милиони евро на пристанище Солун. Проектът променя не само облика на солунското пристанище, но е най-голямата инвестиция в Северна Гърция. Целта е да се увеличат възможностите на порта за трансфер на стоки и да се превърне в основен морски вход за трансфер към Югоизточна Европа...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..