Огромната амбиция на хърватина Фран Василич да изразява открито и естествено емоциите си го доведе до номинацията за наградата ММЕА 2024. Прекарвайки първите деветнадесет години от живота си на остров Крък в Хърватия, Фран си изгради уникалната способност да се представя пред международната публика и да се свързва със своите слушатели он лайн. Дебютният албум на Василич, „Retrovizor“, дебютира в класацията Топ 100 за алтернативни албума на Apple Music в Малайзия и надхвърли 7,5 милиона стриймвания само в Spotify. Името на Фран Василич се появи в разгара на пандемията от Ковид 19. Той реши да създава музика, за да се бори със собствената скръб. Историята на успеха за талантливия 23-годишен хърватски музикант Фран Василич е леко парадоксална и в противоречие на известния цитат на Цезар „първи на село, втори в Рим“. Самоукият музикант въпреки че има 4,4 милиона фенбаза в TikTok и е един от най-стриймваните хърватски изпълнители в Spotify, все още е относително непознат за публиката в родината си. Фран използва по-голямата част от локдауна по време на пандемията през 2020 г., за да напише и запише дебютния си албум „Retrovizor“ (Огледало за обратно виждане) и определя себе си предимно като певец и текстописец, а след това и като продуцент, който „свири“ на няколко инструмента, използвайки клавиатурата на лаптопа си. Първият успех за Фран настъпи през 2021 г. с неговия кавър на „Television/So Far So Good“ на Rex Orange County, който стана причина публика по света да се поинтересува от авторските му песни. За щастие, глобалната сцена е мястото, където Фран се чувства като у дома си, защото песните му се пеят на английски, публиката му е предимно американска, а албумът му „Retrovizor“ беше най-много предаван в Малайзия. Това изобщо не е изненадващо, тъй като е естествено да се влюбиш в lo-fi звука на Фран. Вдъхновението му идва от инди рока от началото на новото хилядолетие, който слуша в гимназията, последван от поп дрийм по време на следването му в колежа и югославски синти-поп, който е спомен от детството му. Песните на Фран Василич са наситени с усещане за меланхолия и несигурност, но неговият дрезгав глас внася успокоение. Това е особено ясно изразено в най-новото му EP „The Very Last Thoughts on Earth“ и най- вече в актуалния му сингъл, озаглавен „Hypotheticals“.
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..
Няма модел "Пеевски", това е моделът "Доган", в който се появи фигурата на феномена Делян Пеевски . Това мнение изказа пред БНР Корман Исмаилов,..