Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полският парламент подкрепи Доналд Туск за нов премиер на страната

Полският парламент подкрепи Донлад Туск за премер на страната
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Парламентът на Полша подкрепи Доналд Туск да стане министър-председател, слагайки по този начин край на осемгодишното националистическо управление и поставяйки страната на път към размразяване на отношенията ѝ с Европейския съюз, съобщава Ройтерс.

На Полша бяха замрази десетки милиарди евро фондове от Европейския съюз поради спор с Брюксел относно демократичните стандарти, но Туск, бивш президент на Европейския съвет и лидер на центристката коалиция "Гражданска платформа", обеща да поправи отношенията и да деблокира парите.

Туск получи гласовете на 248 полски депутати, а 201 бяха против.

"Ще бъда задължен на всички онези, които се довериха на тази нова, прекрасна Полша, на всички онези, които ни се довериха и решиха да направят тази историческа промяна", посочи той пред парламента след гласуването.

По-рано през деня бившият премиер Матеуш Моравецки от националистическата партия "Право и справедливост" загуби вот на доверие за формиране на правителство, като беше подкрепен само от 190 депутата, а 266 гласуваха "против". Неговата партия стана първа на изборите на 15 октомври и получи първата възможност да състави правителство, но й липсваше необходимото мнозинство, като всички останали партии изключиха възможността да работят с нея.

Туск, който вече беше министър-председател през периода 2007-2014 г., се очаква да представи своя кабинет още във вторник и да започне да напредва с програмата си.

Преди това той каза, че "работи по цял набор от мерки, които ще възстановят върховенството на закона, доколкото е възможно".

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства решението на полския парламент да гласува в подкрепа на Доналд Туск за нов министър-председател.

"Вашият опит и силен ангажимент към нашите европейски ценности ще бъдат ценни за изграждането на по-силна Европа в полза на полския народ", написа Фон дер Лайен в своя акаунт в социалната медия "X" минути, след като полският парламент го подкрепи за следващ премиер.

Междувременно Туск благодари на полските жени и мъже и обеща да "прогони тъмнината и злото".

"От утре ще можем да поправим грешките, така че всички без изключение да се чувстват като у дома си", добави той.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подготвя се разполагане на Националната гвардия във Вашингтон

Американските военни се подготвят за разполагане на Националната гвардия във Вашингтон, съобават официални представители. Според тях решението за това ще бъде взето от президента Доналд Тръмп, но гвардейците вече са в готовност, макар че все още не е ясно какви точно ще бъдат задачите им.  Преди дни Тръмп заяви, че федералното правителство ще поеме..

публикувано на 11.08.25 в 08:41
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова: Номинационната комисия за КПК е подгряваща група

Правилният подход трябваше да бъде да има самостоятелно приети правила какво да прави номинационната комисия за КПК и други – за постоянната парламентарна антикорупционна комисия. Обединяването на правилата за двете комисии води до объркване – това мнение изрази пред БНР Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи. Според..

публикувано на 11.08.25 в 08:34

Задължителен очен тест за възрастните шофьори във Великобритания

Във Великобритания на шофьорите над 70-годишна възраст ще бъде наложена забрана да шофират по пътищата, ако не преминат задължителните очни тестове, съгласно радикална реформа на законите за безопасност на движението по пътищата в страната.  Очните тестове за възрастни шофьори са само част от мерките, които ще бъдат включени в нова стратегия за..

публикувано на 11.08.25 в 08:29

Започва оглед на щетите след земетресението в Западна Турция

Започва оглед за установяване на щетите по сградите при вчерашното земетресение с магнитуд 6,1 по Рихтер в турския окръг Балъсекир в западната част на страната. Предупреждават се гражданите да не влизат в повредени сгради. Един човек е загинал, а 29 души са били ранени. Трусовете бяха усетени силно в Истанбул и много други градове. Състоянието на 29-те..

публикувано на 11.08.25 в 08:26

В Лондон стотици демонстранти настояха за освобождаване на заложниците от "Хамас"

Стотици произраелски демонстранти преминаха през центъра на Лондон в неделя, настоявайки за освобождаването на заложниците, все още държани в Газа от "Хамас". Шествието беше в подкрепа на Израел. Протестиращите, водени от главния равин на Обединеното кралство сър Ефраим Мирвис и еврейската група "Спрете омразата", държаха израелски знамена и..

публикувано на 11.08.25 в 08:13

Ангел Мавровски: Закъсняват мерките срещу син език, ваксинират срещу стар серотип!

Държавата закъснява с ваксинацията срещу болестта син език сред животните, смята бившият заместник-директор на БАБХ и ветеринарен лекар д-р Ангел Мавровски. Официално са регистрирани 2 огнища – в Кюстендилско и Габровско, но според Националната овцевъдна и козевъдна асоциация има и друго – в Смолянско. Животновъдни организации..

публикувано на 11.08.25 в 08:12

Пропалестински демонстрации в Гърция

Демонстрации в защита на Палестина се проведоха на над сто места в Гърция.    Знамето на Палестина е поставено на видно място на всички гръцки острови. Гърците масово се включиха в протестите. Дори ученици носеха плакати с надпис “спрете да убивате деца в Газа“. Участват цели семейства. Протестите са организирани от неправителствени..

публикувано на 11.08.25 в 08:02