Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кап. Христо Папукчиев: Хутите държат моряците ни като мечки на верига

Международната морска организация действа много инертно, смята капитанът далечно плаване

| Интервю
кап. Христо Папукчиев
Снимка: Борислава Борисова

"Хутите сега са намерили възможност да покажат съществуването си, да покажат, че упражняват солиден контрол над тази територия – част от Йемен. Те демонстрират присъствие и търсят признаване."

Това каза пред БНР капитан далечно плаване Христо Папукчиев.

"Не само кораби на САЩ упражняват някакъв милитарен подход към поддържането на равновесието в този район. Има военни кораби на Франция, Япония, Китай, Русия. Те са много отдавна там", обясни Папукчиев.

Международната морска организация действа много инертно по тези въпроси, подчерта капитанът.

Вместо отношенията да се балансират към по-добро, те се изострят, допълни той.

"Много е неприятно усещането да държат нашите моряци като мечки на верига, да ги разкарват и да ги показват като панаирджийски елементи, чучела за развлечение", коментира Христо Папукчиев в предаването "Преди всички".

Според него пленените моряци осъществяват само контролирана връзка със своите близки тук, с предварително даден списък с думи и изречения, които да използват.

Нека оставим дипломатите да си вършат тяхната работа на тъмно и тихо. Но имаме НПО - досега всичко е в сферата на пожеланията, изтъкна Папукчиев. Той изказа мнение, че усилията до момента не са достатъчни. 

"Можеше да се мине към по-сериозни мерки."

Капитанът далечно плаване изрази готовност да се включи в мисия, която да направи "хуманитарно посещение" на задържания кораб с български членове на екипажа.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31