Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великите европейци и събирачът не тежки съдби

Пламен Асенов сглобява парчетата от живота на видни европейски светли и тъмни умове в поредица радио-портрети

| обновено на 18.12.23 в 12:42
Пламен Асенов



Да събереш 430 тежки съдби в себе си - започва да натежава. Това казва авторът на поредицата "Великите Европейци" Пламен Асенов.

Той бе гост в Автономията за слушане, за да разкаже за умелото изтъкаване и майсторското поднасяне на радио-портретите, които прави. Интервюто започва с откъс от един тях - този на Агата Кристи. 

Сред големите личности на нашия континент, попаднали в полезрението на Пламен Асенов са Чайковски, Макиавели, Чърчил, Цицерон, Мефистофел, Андрю Лойд Уебър, Киркегор, Брамс, Сервантес, Омир, Лорд Байрон, Светите братя Кирил и Методий и доста други фигури от европейската история, политика, наука, изкуство, култура и социален живот, представени в общо 540 епизода.

Освен в радио формат, поредицата излиза и в няколко тома книги.

"Това е моя идея от преди 1989 г.", казва Пламен Асенов и обяснява: "България е европейска страна. По ред причини - исторически, политически и други, е откъсната от своята естествена среда - Европа. България знае твърде малко за Европа. Това, което се опитвам да правя, е да дам достатъчно информация на България за Евпропа."

Според Асенов най-добрият начин да се получи една информация е да я прекараш през човека, през неговия портрет -  през случката с него, през неговата съдба и история. Тогава обикновено се получава запомнящ се образ.

Първият портретиран велик европеец

Пламен Асенов: "Мога да кажа кой беше първият в книгите, които всъщност последваха поредицата "Великите европейци" - Омир".

Авторът на радио-портретите споделя още, че няма любим период или историческа епоха: "Всичко ми е адски интересно. Когато започнах да се ровя в тези истории, в съдбите на тези хора - това са 430 души - побрал съм всички тях в себе си. Огромната част от тези хора са преживели какво ли не. Колкото и да са гениални постиженията им, те са ги постигнали въпреки ужасните си съдби, въпреки ужасните си характери, сексуални отношения. Огромните постижения се правят въпреки, никой не е получил наготово нещата."

Как авторът подбира героите си 

Пламен Асенов: "Месец преди да започне поредицта, преди 11 години, направих списък с около 350-380 души, за които се сетих на първо четене. После в процеса на работа към тях се прибавяха още и още хора. Оказа се после, че в поредицата не са попаднали хора, които би трябвало да са там. В един момент обаче, след всички тези години, започнах да имам усещатето, че портретите си приличат. Това е нещо, което в никакъв случай не искам да допускам."

Заради силата и индивидуалността на личностите в поредицата, те няма как да си приличат.

Защо все още няма нито един българин във "Великите европейци", коя съвременна личност заслужава да попадне в поредицата и други отговори от Пламен Асенов - чуйте цялото интервю в звуковия файл.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56