Непрозрачно и очевидно незаконно в момента се събаря Паметникът на съветската армия.
Това заяви пред БНР вицепрезидентът на България Илияна Йотова.
"Днес съпротивата на опозицията в парламента беше абсолютно оправдана. Не чух от обясненията на областната управителка на София тя да си служи с документи и да аргументира и защити това, което се случва в момента", уточни тя.
По думите на Йотова част от обществото "се е настроило" заради начина, по който паметникът се демонтира:
"Той не се демонтира, той се реже, както се опитват да гилотинират собствената ни историческа памет. Сигурна съм, че паметникът се нарязва така не за да се реконструира един ден, независимо на кое място или в кой музей, а за да бъде разрушен и заличен веднъж завинаги".
Вицепрезидентът подчерта, че министърът на културата е трябвало да отиде днес в Народното събрание и да покаже документите, въз основа на които е взето решението за демонтажа на ПСА:
"Как е прехвърлена собствеността. Може би този паметник се опазва и се гарантира неговото съществуване по силата на междудържавни договори. Ние само гадаем, защото никой не ни е изнесъл истината за този паметник и това, което стои около него".
Илияна Йотова направи прогнозира, че след демонтирането на частите от скулптурите на ПСА, когато те се съхраняват някъде, "в един момент ще стане така, че някой ще влезе незаконно, ще открадне част от тях, ще ги претопи на скрап, след това няма да можем да хванем извършителите, защото няма да има камера там, където те са били съхранявани. Ако пък бъдат съхранени по някакво чудо, ще бъде изваден аргумент, че е много скъпо сега да го реставрираме.
Не виждам никакво желание този паметник да бъде съхранен, категорично заяви вицепрезидентът.
"Софиянци дори не бяхме попитани. Нямаше референдум нито подписки. Ако тези, които са решили по този начин да се разправят с историята и с паметника, са толкова убедени, че ще намерят свои привърженици, защо да няма местен референдум? Това е законна процедура", каза още тя.
В предаването "12+3" Йотова коментира, че и за промените в Конституцията няма изложени аргументи защо толкова се бърза с тяхното приемане:
"По-лошото е, че ние като общество не знаем какво точно ще се променя, защото всички вносители на промени в Конституцията обясняват как текстовете преди следващото четене ще бъдат много сериозно променени. Тогава защо са ги внесли първоначално? Започвам да си мисля, че вносителите не желаят българската общественост да знае какви ще бъдат тези промени. Искат непрозрачно и на тъмно да ги приемат на бърза ръка и да ни поставят пред свършен факт. Имам усещането, че се страхуват от обществена дискусия, защото тогава ще блесне ниското качество на текстовете, които предложиха. Каза им го Венецианската комисия. Според нея опитът за мотиви на вносителите са обяснителни бележки. ... Пишат, че ".
Вицепрезидентът подчерта, че не е прочела нито едно положително становище за внесените текстове досега - нито на експерти конституционалисти, нито на Съюза на съдиите, нито на Адвокатския съюз.
Тя беше категорична, че бързата промяна на Конституцията се прави конкретно срещу президента Румен Радев, а не въобще срещу президентската институция.
"Аз не бих дала съвет на президента Радев в тази среда да предлага своя проект за промени в Конституцията. Какъв е смисълът? Да отвори нов фронт?", добави Илияна Йотова.
Категорично да не бъде прието предложение на Австрия за влизане на България само в т.нар. въздушен Шенген, заяви вицепрезидентът и коментира:
"Нямам конкретен отговор от правителството и министър-председателя срещу какво Австрия се съгласи да смекчи тази своя позиция. ... С това евентуално поетапно приемане създаваме прецедент, от който утре някой може да се възползва както си иска и да се унищожи цялата идея на Шенгенското пространство заради нас. Категорично съм против, макар че правителството сигурно се блазнеше да си го закичи на ревера. ... Нека да имаме малко повече самочувствие! Участието ни в Шенген не е милост, това е право! Не е справедливо, защото Европа проявява двоен стандарт спрямо нас".
Интервюто на Даниела Големинова с Илияна Йотова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
България е готова да сподели своя опит от преговорния процес по пътя към ЕС, обяви премиерът Желязков пред председателя на молдовския парламент Игор Гросу в Кишинев. Желязков допълни, че "страната ни може да бъде надежден партньор в този процес, който изисква сериозна институционална подготовка и устойчив политически ангажимент". В..
Простреляният мъж в монтанското село Лехчево вчера е без опасност за живота. Извършителят, който в последствие се е самоубил, е криминално проявен. Не е имало изстрели срещу полицаи. Окръжният прокурор и директорът на полицията в Монтана дадоха брифинг, за да изнесат точна информация по случая. Водят се действия по разследване за опит за убийство...
40 000 лв. са необходими за поставянето на бюст паметник на българския революционер Стефан Караджа в румънския град Тулча, съобщи директорът на НСОРБ Теодора Дачева в интервю пред БНР. Тя призова за подкрепа българските общини и да се включат в инциатвата. Кампанията за събиране на средства е започнала от 2024, а инициативата е на..
Трети ден продължава гасенето на пожара в Трънско. Огънят, който се разпростря от сръбската граница до село Милославци, унищожи къщи, горски масиви, земеделски земи. Размерът на щетите тепърва ще бъде установяван. Частично овладян и локализиран е пожарът в Трънско. На терен в момента са огнеборци, служители на полицията, на горските..
Волтова дъга е най-вероятната причина за пожара между Велико Търново и Арбанаси, който на 7 юли унищожи над 850 декара гори и стърнища. Прокуратурата разследва фирмата, извършвала санитарната сеч в района. Работната версия на прокуратурата за пожара в горите край Арбанаси и местността "Гарга баир" до Велико Търново е за пожар по..
Пред президентът на Молдова Мая Санду премиерът Росен Желязков декларира, че "България твърдо подкрепя европейската интеграция на Молдова". "Високо ценим политическата воля на молдовските институции да продължат решително по пътя на реформите, върховенство на правото и укрепването на демократичните институции – въпреки всички..
Франция реагира критично на споразумението за митата между ЕС и САЩ. Споразумението между ЕС и САЩ за митата ще донесе "временна стабилност" но като цяло е "несъразмерно" - това смята френският министър за Европа Бенжамин Хадад. Въпреки че то не засяга някои ключови сектори за френската икономика като аеронавтиката, алкохолните напитки и..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..