Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В областта на приемната грижа и закрилата на децата има много добре разписани документи"

Александър Миланов: Насилието над деца не е семейна работа. Те не могат да се защитят сами

"Десетки деца в България са жертви на насилие и никой не знае за това"

| Интервю
Александър Миланов
Снимка: Ани Петрова

Последният случай от Врачанско със 7-годишното дете, което е спяло и живяло в селскостопанска помещение без елементарни битови условия в двора на иначе добре уреден семеен дом, предизвиква редица въпроси за начина, по който работят институциите в сферата на закрилата на децата. Какви са законовите механизми, с които да бъдат улавяни рисковите обстоятелства за една дете и от какво зависи да са ефективни?

Всеки от нас има задължение да подаде сигнал за дете в риск, независимо дали сме длъжностни лица или просто граждани, казва през БНР Мария Търнавска, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" във Враца.

При получен сигнал в 10-дневен срок се събира първоначалната информация, но ако се касае за сигнал за насилие над дете, действията са незабавни – в рамките на 24 часа, уточнява тя.

"Вече има зрялост в обществото да подава сигнали, но всеки предпочита да си стои встрани, да си пази собствения гръб, собствените интереси, вместо да се провокират проблеми, подавайки даден сигнал", коментира Мария Търнавска.

Когато социалните работници отидат на терен, те имат широк спектър от правомощия.

"Влиза се в жилището, срещат се с роднини, близки, съседи, с учителки от детската градина, от училищата, с лични лекари, с треньори. Проверяват се всички възможни източници."

Много често подаваните сигнали не са достовернии не се потвърждават, изтъква още Търнавска. Според нея това се прави злонамерено, с идея да се навреди на някого. Така социалните работници се озовават на места, където нищо не се е случило, но "някой е решил да заблуди компетентните органи и да сплаши съответното лице или семейство".

"В приемните семейства много често попадат наистина деца, които по една или друга причина са били жертви на насилие, злоупотреба, неглижиране, лишаване от основни неща."

Това коментира пред БНР Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа.

В областта на приемната грижа и закрилата на децата има много добре разписани документи, но изпълнението им е сведено до човешкия фактор, отбеляза Миланов, като очерта пропуските в системата.

По думите му, все още се смята, че насилието е проблем зад затворени врати, а в малките населени места положението е "цар далеко, Бог високо", посочи той.

"Има едни други отношения, които водят до разпад на тази гражданска отговорност."

В община Мизия няма социален работник по закрила на детето, най-близката служба е в Оряхово, на десетки километри, уточни Александър Миланов.

Той обърна внимание на факта, че за насилие над деца могат да се разглеждат и анонимни сигнали.

"Насилието не се случва, когато идва социалният работник. Десетки деца в България са жертви на насилие и никой не знае за това", заяви Миланов и допълни - няма как да сложим социален работник във всяко населено място, но има как да повишим чувствителността към насилието.

"Децата не могат да се защитят сами. Възрастните жертви на насилие могат да излязат от този порочен кръг на насилието. Децата не могат да го направят. Особено в малките населени места."

Насилието над деца не е семейна работа, а работа на цялото общество, обобщи той.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42