Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Паметник, а не бъдещник". Изправя ли демонтажът на ПСА едни поколения срещу други?

| Репортаж

Двойки от две поколения, с разлика от 60 години, със собстветото им разбиране за историята, наблюдават премахването на скулптурните композиции от Паметника на съветската армия в София. Тези две поколения казват - всеки е продукт на своето време, което формира разбиранията си от реалността. Но дотук свършват приликите между двете двойки - младежите, продукт на 21-ви век, и възрастните, родени малко след края на Втората световна война. 

Снимка: БГНЕС

Поредна вечер на протест пред оградите на Паметника на съветската армия в София. Политически. Събрал хора, които слушат речите на фона на полиция като за футболно дерби. Силвия и приятелят ѝ Николай снимат с мобилни телефони събралите се хора, за спомен. Младежите, родили около началото на този век, реагират инстинктивно – множество + речи + полиция = пост в социалните мрежи, но извън тази формула Силвия и Николай са объркани.  

"Голям проблем е разделението, което се получава заради тази тема и не само. Няма никакво единство. Из цяла България."

Силвия откроява три водещи мнения по темата с паметника. Неутралното гласи, че трябва да се запази, защото това е "паметник, а не бъдещник". Второто посочва, че "трябва напълно да се затрие, тъй като в момента подкрепата не е в тази посока". А трети казват, че "подкрепата трябва да е в тази посока".

Снимка: БГНЕС

Николай е съгласен, че "не е необходимо това, което ще се случва в бъдеще, да се свързва със самото съществуване на паметника – няма нужда да се събаря, той е обвързан с миналото, не трябва да му придаваме отношение към бъдещето".

Според Силвия сме в преломен момент, в който трябва да се вземе страна, но има "много голяма обремененост на по-старото поколение за принадлежността към Русия". Тя изразява разбиране защо хора са против премахването на паметника.

Двайсет и няколко годишните Силвия и Николай израснали във времена без прегради за пътуване, учене и реализация в Европа и по света, без обременености за миналото и прехода.

Снимка: БГНЕС

"Една ограда, втора, трета. Те се страхуват", казва 80 и няколко годишната Валентина, която със съпруга си Венцислав брои загражденията около Паметника на съветската армия. Поставят два карамфила на металната рамка, в добавка към вече оставени цветя. В знак на почит, казва възрастната двойка. Но и Валентина, и Венцислав не крият недоумението си.

"Посяга се на историята, на желанието на хората да имат мнение", смята Венцислав. Според него ПСА не е толкова важен като исторически елемент, колкото като част от града, изграден е от български авторитети, но сега има разрив в държавата и хората се ненавиждат на политическа основа.

"Защо трябва да се руши нещо", пита се възрастният мъж. "Във Виена защо не го рушат същия паметник? Австрийците са повече дясно настроени от нас. Като държава, като история. Паметникът е уважение, чест към едни хора, които са направили нещо."

Снимка: БГНЕС

През 2012-а година в центъра на Киев нямаше майдан, а в Крим нямаше руснаци. Но през 2012-та година в центъра на Киев имаше паметник на Ленин - червеникав, в цял ръст, поставен на черен мраморен постамент. Като човек, дошъл на гости от Европа, присъствието на този паметник доста ме озадачи. Украйна към онзи момент беше поискала да бъде част от Запада. Някъде между майдана в Украйна от зимата на 2013-а и анексирането на Крим от Русия през март 2014-а, паметникът на Ленин бил съборен. Студентите сложили примката на врата му и го дръпнали от черния мраморен постамент в знак на протест срещу диктаторското управление в страната. В Стара Загора, преди малко над 30 години, друг един Ленин също бил махнат. Ленин дълго стоял на входа на Аязмото, парк за отдих на поколения старозагорци. Но създаден от друг – митрополит Методи Кусев. Затова, като махнали Ленин в началото на демокрацията, старозагорци решили да върнат почитта към делото на дядо Методи Кусев и сменили Ленин-а с паметник на старозагорския митрополит.

Властите в София обясняват - Паметникът на съветската армия ще бъде реставриран и изпратен в музей, може и в Димитровград, където всъщност отишъл Ленин-ът от старозагорския парк Аязмото. Ленин-ът от Киев не е имал късмета на този от Стара Загора. Него го строшили и го сменили го с тоалетна. Друг паметник в Киев трансформирали в Дарт Вейдър - злодея от "Междузвездни войни". Каква ще е съдбата на Паметника на съветската армия? При тази смяна на поколенията, зависи само от тях.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27
Мийя Лимберг и кученцето Бела

Щастливата развръзка за Белла и Били - две кученца по време на войната в Газа

За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки.  Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..

публикувано на 19.04.25 в 09:18
Снимката е илюстративна

32-те думи на Надие Карагьозова от Кубрат, с които учи децата на добродетели

32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности.  Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем" .  "Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост , затова трябва да сме..

публикувано на 19.04.25 в 09:00
Бианка Илич

Бианка Илич: Вярата ми помогна да осъзная истинските си суперсили

Тя е актриса, завършва НАТФИЗ. Името ѝ е Боряна Цветкова, позната е като Бианка Илич , но става популярна като нестандартната репортерка Супер Бианка . Повече от 10 години живее и работи в Ню Йорк, където завършва знаменитата школа на Лий Страсбърг, поставя спектакли, пише сценарии и режисира, участва в няколко филма и театрални постановки.  "..

публикувано на 18.04.25 в 16:28