Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Груев, Агенция "Архиви": Демонтажът е безкрайно закъснял, но паметникът трябва да се съхрани

ПСА - гореща точка на разминаващи се идентичности и исторически ключове

Културологът Владия Михайлова: Това не е паметник, а настоящник. Различните мнения са важни за разтоварването на конфликта

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Фактологията все повече се изяснява, но закъсняваме с равносметката, смята д-р Михаил Груев, директор на Националната агенция "Архиви", който е консултант на документалния филм "Второто освобождение" на проф. Евелина Келбечева.

"Емоцията на първите години на демокрацията беше пропусната. Символи на тоталитарното минало бяха махнати. Тогава беше и моментът за премахването на ПСА. По-късно защитниците на този паметник се опитаха да го отделят от наследството на комунистическия режим и да акцентират единствено върху освободителната амбиция на Червената армия. Проблемът е, че наред с освободителната мисия тя установи в цяла Източна Европа един окупационен режим, а след това и един марионетен режим, който продължи 45 години."

Картината е много по-пъстра и много по-сложна от това, което пропагандата внушава, подчерта Груев в предаването "Хоризонт до обед".

Според него "този демонтаж е безкрайно закъснял, но все някога трябваше да се случи".

Михаил Груев счита, че паметникът трябва да бъде запазен и преместен, а не разрушаван.

Снимка: БГНЕС

"Самата скулптура не е изграждана монолитно, а постепенно и на части. Нейният демонтаж може би се случва точно по тази логика. Не е необратим процес, но как точно ще се случи, могат да говорят реставратори", поясни в предаването "Хоризонт до обед" културологът, изкуствовед и куратор Владия Михайлова. За нея силната емоционална реакция на обществото, която е разнопосочна, показва неговата фрагментираност.

В някакъв смисъл паметникът престана да бъде паметник и е настоящник, смята Михайлова.

"Превърна се в гореща точка. Неговата символика, неговата историческа репрезентативност се отнесоха към настоящето. Той не е просто паметник днес. Той е настоящник. Точка на конфликт на разминаващи се представи, хоризонти, идентичности, исторически ключове, през които хората осмислят себе си, обществото си и принадлежността си."

Много е важно да има информация какво се случва с този паметник. Тя да бъде публична, ясна и достъпна, за да няма интерпретации и манипулации, категорична е Михайлова. По думите ѝ, без този разговор и публичност процесът потъва в мъгла и се задълбочава създалият се конфликт, а чуването на различните гледни точки е важно за разтоварването на конфликтността.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59