От няколко месеца журналистите, които отразяват работата на депутатите, се борят за промяна на условията на труд в новата сграда на Народното събрание, бившия Партиен дом. През последната седмица внесоха и подписка, в която участват над 80 журналисти от телевизии, радиа, вестници, сайтове. Промяна обаче към момента няма.
"Получихме един доста уклончив отговор от администрацията на НС. По-рано през седмицата се проведе председателски съвет, на който сме били разкостени и подиграни", посочи в интервю за предаването "Хоризонт за вас" Ружа Райчева от OFFnews.
По думите й основната молба - за достъп до депутатите, остава неуважена.
"Оставаме изолирани в малкото пространство пред пленарна зала", отбеляза тя.
Изявленията на депутатите се случват, само когато те пожелаят да го направят, допълни парламентарният репортер на БНР Мария Филева.
"Ако не желаят да говорят, няма никакъв начин да спреш някого и да му зададеш въпрос. Общуването е само посредством пиарите. Единственият начин някой политик да излезе и да каже нещо е ако той има желание за това и ако пиарът позволи".
Ако трябва да разчитаме на пиарите, сме доникъде, категорична бе Райчева. А Филева нарече това "модерна цензура".
"Най-големият символ на това, че сме се върнали в Партийния дом, е, че Борисов е заел кабинета на Тодор Живков. Той там се разполага. Това е изключително символично. Дори фактът, че няма интернет е заради огромните дебели стени на Партийния дом, които трябва да крият властта. Дори нямаме добър интернет край пленарната зала", коментира Ружа Райчева.
Според Мария Филева залата е направената така, че да крие, а не да показва.
Една част от журналистите обаче не са готови на бойкот.
"70% от колегите не са готови на това от страх, че другите ще бъдат там и ще запишат за сметка на тях", подчерта журналистът от OFFnews.
Достатъчна подкрепа обаче не получаваме и от публиката, допълни парламентарният репортер на БНР.
С местенето си в новата сграда още през 2020 г. като че ли депутатите се погрижиха за собствения си комфорт за сметка на работата на журналистите, изказа мнението си Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти, които също излязоха с позиция по казуса.
Според него основният проблем е липсата на воля и пренебрежението на политиците към журналистите.
Още през септември АЕЖ е отправила запитване до председателя и зам.-председателите на НС по темата. Получихме формален отговор, в който имаше оправдания с конструкцията на сградата, изтъкна Радев. Проблемите обаче остават, добави той и заяви категорично, че трябва да има натиск, докато не се решат тези въпроси.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията, заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в..