Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За медиите, властта и новата "модерна цензура"

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

От няколко месеца журналистите, които отразяват работата на депутатите, се борят за промяна на условията на труд в новата сграда на Народното събрание, бившия Партиен дом. През последната седмица внесоха и подписка, в която участват над 80 журналисти от телевизии, радиа, вестници, сайтове. Промяна обаче към момента няма. 

"Получихме един доста уклончив отговор от администрацията на НС. По-рано през седмицата се проведе председателски съвет, на който сме били разкостени и подиграни", посочи в интервю за предаването "Хоризонт за вас" Ружа Райчева от OFFnews. 

По думите й основната молба - за достъп до депутатите, остава неуважена.

"Оставаме изолирани в малкото пространство пред пленарна зала", отбеляза тя. 

Мария Филева; Снимка: Ани Петрова

Изявленията на депутатите се случват, само когато те пожелаят да го направят, допълни парламентарният репортер на БНР Мария Филева. 

"Ако не желаят да говорят, няма никакъв начин да спреш някого и да му зададеш въпрос. Общуването е само посредством пиарите. Единственият начин някой политик да излезе и да каже нещо е ако той има желание за това и ако пиарът позволи". 

Ако трябва да разчитаме на пиарите, сме доникъде, категорична бе Райчева. А Филева нарече това "модерна цензура"

Ружа Райчева; Снимка: Иван Русланов

"Най-големият символ на това, че сме се върнали в Партийния дом, е, че Борисов е заел кабинета на Тодор Живков. Той там се разполага. Това е изключително символично. Дори фактът, че няма интернет е заради огромните дебели стени на Партийния дом, които трябва да крият властта. Дори нямаме добър интернет край пленарната зала", коментира Ружа Райчева.

Според Мария Филева залата е направената така, че да крие, а не да показва

Една част от журналистите обаче не са готови на бойкот.

"70% от колегите не са готови на това от страх, че другите ще бъдат там и ще запишат за сметка на тях", подчерта журналистът от OFFnews. 

Достатъчна подкрепа обаче не получаваме и от публиката, допълни парламентарният репортер на БНР. 

Иван Радев; Личен архив

С местенето си в новата сграда още през 2020 г. като че ли депутатите се погрижиха за собствения си комфорт за сметка на работата на журналистите, изказа мнението си Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти, които също излязоха с позиция по казуса.

Според него основният проблем е липсата на воля и пренебрежението на политиците към журналистите

Още през септември АЕЖ е отправила запитване до председателя и зам.-председателите на НС по темата. Получихме формален отговор, в който имаше оправдания с конструкцията на сградата, изтъкна Радев. Проблемите обаче остават, добави той и заяви категорично, че трябва да има натиск, докато не се решат тези въпроси

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13