Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищни директори сигнализират:

Дигиталната раница все още не е запълнена с достатъчно съдържание

Снимка: edu.mon.bg

Училищни директори сигнализираха БНР, че т.нар. дигитална раница все още не е запълнена с достатъчно съдържание. Платформата функционира от миналата учебна година, за да предоставя безплатни онлайн учебници и ресурси. 

Т.нар. дигитална раница е създадена по проект "Образование за утрешния ден“ на ОП "Наука и образование“. Съдържа онлайн учебници, оценки, домашни и виртуални класни стаи. В момента в нея са налични учебници от първи до седми клас, които по закон са безплатни. Останалите ще бъдат достъпни от следващата учебна година.

Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета, директор на столичното 119-о училище и бивш заместник-министър на образованието, посочи, че дигиталната раница е започнала съществуването си изцяло по български – като дигитален ресурс, който започна да работи празен

"От началото на лятото започна да се пълни с различно съдържание. Една част са сканирани учебници. Хубаво е, че има и ресурси, които са извън задължителната училищна литература. Прекалено малко все още е информацията, която съдържа в себе си, но според мен, нещата вървят в правилната посока".

Той отбеляза, че е необходимо да се създаде инициативност за екипни разработки по отношение на STEM уроците, които са изключително важни.

Смисълът на дигиталната раница е да бъде алтернатива на хартиения учебник във времето, в което се пълни със съдържание, смята Стаматов. 

"Всяко издателство има ангажимента да качи електронния формат на своите учебници. Има вероятност да няма нищо за някои класове. Големите издателства вече са ги качили.

Учителското съсловие трябва да се активира за работа с дигиталната раница и да се инициира изработването на различни урочни единици от екипи. Трябва да продължи и рекламата на дигиталната раница. Необходимо е също да се намерят финансови средства за запълване с различни български продукти, които са налични на пазара".

Здравка Тасева, директор на 6-то Основно училище "Паисий Хилендарски“ в гр. Кюстендил, обясни пред БНР, че колегите й не виждат електронните варианти на учебниците на различните издателства. 

"При учениците това също е проблем. Ние не използваме тази платформа. Иначе  идеята е много добра, но все още има много малко образователно съдържание в нея".

Тя е убедена, че когато бъде попълнено съдържанието в платформата, то ще привлече вниманието на учениците.

БНР все още няма отговор от МОН кога се очаква да бъде напълнена със съдържание т.нар. дигитална раница.

От ведомството обаче обявиха в съобщение до медиите, че платформата е с огромен обем и съдържа почти 30 хиляди образователни ресурса, интерактивни презентации, изображения, анимация, видео и аудио клипове, виртуална и добавена реалност. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Случаят с умишления палеж във Велико Търново ще бъде разглеждан в СГП

Случаят с умишления палеж на боровата гора между великотърновските квартали "Чолаковци" и "Бузлуджа" се преквалифицира като тероризъм и досъдебното производство се изпраща на Софийската градска прокуратура (СГП). Това съобщи окръжният прокурор на Велико Търново Христо Христов. За палежа, при който изгоряха около 30 декара гора и под..

публикувано на 28.07.25 в 11:03

Украйна и Азербайджан подписаха споразумение за доставка на газ през България

Украйна подписа споразумение за доставка на газ от азербайджанската СОКАР през България. Същевременно размяната на удари между Москва и Киев продължава. Държавната енергийна компания на Украйна "Нафтогаз" подписа първото си споразумение с азербайджанската СОКАР за внос на природен газ по Трансбалканския газопровод, съобщи украинското..

публикувано на 28.07.25 в 10:58
река Струма

Кюстендил може да възстанови водохващането при Хайдушкия извор над река Струма

Обсъжда се възстановяването на водохващането при Хайдушкия извор над река Струма. Миналата седмица кв. Герена беше без вода близо 100 часа, както и други части на Кюстендил и няколко села. Към Общината е създаден ВиК съвет от трима специалисти, за да се реши проблема с нарушеното водоподаване за града и 70-те села в района, каза кметът инж.Огнян..

публикувано на 28.07.25 в 10:46
Акрополът на Линдос на остров Родос.

Протест срещу израелски туристи на остров Родос

Напрежение възникна на остров Родос заради протести срещу израелски туристи. Круизен кораб с израелски туристи се очаква да пристигне днес на пристанището на остров Родос. Местните жители се събират на протест. И заявиха, че не желаят израелски граждани да посещават Родос, докато не прекратят войната в Газа, където деца умират от глад...

публикувано на 28.07.25 в 10:43

ПСС: Туристите в планините да са особено внимателни заради пожарите

Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на БЧК. Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари...

публикувано на 28.07.25 в 10:32
Мирослав Рашков

Ще съдят за тероризъм подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен

За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. "В постоянна връзка съм с главния прокурор и в тази..

публикувано на 28.07.25 в 10:26

Експерти: Горският сектор се нуждае от бърза реорганизация и отделяне от МЗ

Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще  те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..

публикувано на 28.07.25 в 10:22