Това заяви пред БНР политологът Владимир Шопов.
Според него има няколко големи риска в периода, в който навлизаме. Всички нови алтернативни геополитически играчи искат да създадат свои собствени периферии, посочи той и добави, че навлизаме в период с много междинни пространства.
"Най-големият риск от по този начин структуриращ се полицентричен свят и риск, произтичащ и от поведението на Владимир Путин през последната година – две, е свързан с пролиферацията на ядрено оръжие. /…/ Моето притеснение е по скоро свързано с такъв тип развитие. Достигането на по-стабилно състояние на това, което в момент се преформатира, според мен ще се случи през различни по мащаб конфликти на различни места в света", коментира Шопов в интервю за предаването "Събота 150".
"Отиващата си година е много любопитна и интересна, тя наистина ще остане с приемането за възникваща международна реалност, в която на пръв поглед има все повече центрове, все повече държави, които претендират да имат ролята на някакви опорни точки, около които се дефинират и създават регионални стратегии за влияние, които предлагат външна политика "а ла карт", от която можете да си избирате черешките и това, което най-много ви допада. Още един парадокс е, че точно последните година-две показват илюзиите и ограниченията, които този свят предоставя на тези държави", посочи той.
По-полицентричният свят е по-нестабилен свят, отбеляза политологът и добави: "Свят, в който ако не принадлежите към здрави и устойчиви съюзи, изисква от държавите да увеличават разходите за своята сигурност, изисква от държавите да направят по-силни устойчиви институции, изисква от държавите да се подготвят за повече рискови сценарии и т.н.".
По думите му много от държавите от глобалния юг отказват да заемат позиция, особено по отношение на войната в Украйна. В същото време повечето от негативните последствия от тази война директно се изсипват върху техните общества и икономики, подчерта той. Според него глобалната нестабилност има много по-висока цена в по-ниско развитите държави.
"Предстои на много от тези елити частично поне да преосмислят тези свои желания и пожелания за един истински полицентричен свят, доколкото той наистина ще функционира по този начин. Войната в Украйна е пряк пример за това, че този наглед полицентричен свят отново функционира по блокова логика", обясни Шопов. По думите му полицентричният свят до голяма степен в крайна сметка ще се окаже отново двублоков свят.
"Мисля, че можем спокойно да говорим за де факто съюз между Русия и Китай. През последните години сме свидетели на непрекъснато увеличаване на параметрите на задълбочаващо се сътрудничество, координация, дори и частична интеграция между Китай и Русия", посочи политологът. И продължи коментара си:
"Постпутинова Русия със сигурност ще си зададе сериозни стратегически въпроси по отношение на собственото си отдалечаване от Европа и западния свят. Има известни въпросителни на по-дългосрочна нестабилност", прогнозира Владимир Шопов.
Според него през последните години в голяма степен западният свят е станал много по-малко настоятелен в желанието си, в общуването с държавите от глобалния юг да изтъква и да се опитва да налага западните ценности. Политологът очерта пътя, който западните държави извървяха в отношенията си с тези държави, научените уроци, признатите и преосмислени грешки. Той прогнозира:
"Само след известен период от време ще станем свидетели на опити за оттегляне от тези нови партньорства и намирането на някакъв друг баланс на отношенията. Тези нови алтернативни геополитически центрове най-малкото желаят да консолидират или създадат нови собствени периферии на влияние. Оттам произтича геополитическа нестабилност и несигурност за много от тези държави, които могат да се окажат доста по-висока и опасна за тях, отколкото наглед пропагандирано нежелания глобален либерален ред, който доминираше доскоро".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Стотици хиляди тийнейджъри се страхуват да излязат навън заради насилието, което виждат в социалните медии, установи мащабно проучване сред деца в Англия и Уелс. Един на всеки четирима тийнейджъри, които виждат насилие от реалния живот, включително юмручни битки, намушквания и бандитски сблъсъци, получават клиповете онлайн автоматично чрез..
България ще продължи да подкрепя сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, подчерта президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега в Ханой. Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между България и Виетнам. През февруари догодина се навършват 75 години от установяването на дипломатическите..
България сама ще реши къде и как ще извършва контрола по границата с Румъния след влизането си в Шенген по суша, съобщиха за БНР дипломатически източници в Брюксел. Преди дни Унгария, Австрия, България и Румъния подписаха споразумение, което трябва да проправи пътя за пълноправното ни членство в Шенген. Една от клаузите му предвижда, че сухопътният..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е, че през август тази година започнахме да получаваме сигнали от местни хора в квартала – българи и румънци, които алармираха за получени писма от местните общински власти с уведомление, че те трябва..
Преди 30 години никой не говореше за насилие над жени, нито за трафик на хора, нито за сексуално насилие. Това отчете Надя Кожухарова от "Анимус" – фондацията, която е създадена преди точно 30 години, за да помага на жертвите на насилие. "Сега имаме Закон за защита от домашно насилие, има услуги в подкрепа на жертвите, включително..
Таксата смет за Дупница скача с 30%, за селата - с 50% от 1 януари догодина. Такова е предложението на администрацията, което вече мина на обществено обсъждане, а в сряда трябва да се гласува от общинските съветници. С един промил - на 3,5 пункта, се увеличава и данъкът сгради. Увеличението е заради нарастващите разходи по сметосъбирането и..
Вицепрезидентът Илияна Йотова заявява, че за жертвите на насилие е без значение кой ден е днес. "Те се нуждаят всеки ден от нашето внимание, помощ, подкрепа, най-важното - справедливост", посочва Йотова в публикация във "Фейсбук". "Недостатъчната обществена чувствителност и бездействието на институциите, политиканстването по темата са поредният шамар..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..