Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годината на бързи обороти: Сглобка, катарзис и много обрати през 2023

Автор:
Снимка: БГНЕС

Трудна политическа година с два избора в нея - парламентарни и местни, с много обрати и катарзиси, обвинения и помирения. Година, белязана от скандали. Подарила ни иновацията "сглобка" и за малко да ни поднесе още една – "разглобка".

Как се появи, разви и накъде отива многоглавата управляваща "некоалиция", чието съществуване разчита на обновения "феномен", ако се доверим на определението на почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

Ако има българско допитване за дума на годината, почти без съмнение за 2023-та победител щеше да бъде СГЛОБКА. И за да бъде контекстът напълно ясен, като политическа категория тя се появи в съпровод на "счупване" и така сглобяването и разглобяването белязаха цялата бурна хаотичност на отминаващата година.

Мария Филева разказва:

49-ото Народно събрание се отличава с ниско доверие и работа, протичаща предимно в атмосфера на скандали.

Обобщение на Даниел Инков:

През 2023 г. президентът Румен Радев беше и в управлението, и в опозиция. Той назначи петия си служебен кабинет през февруари. Годината може да завърши с орязани президентски правомощия, ако бъдат приети внесените в парламента промени в Конституцията. 

Сложни бяха отношенията между държавния глава и част от партиите - и в 48-ото, и в настоящото 49-о Народно събрание. Румен Радев остава най-сериозният критик на новата власт. 

Мира Стефанова припомня част от битките на президента през последните 12 месеца:

2023-та е годината, в която за първи път главен прокурор беше освободен предсрочно от поста си.

Висшият съдебен съвет, който през 2019 г. на фона на безпрецедентни протести безапелационно избра Иван Гешев за Обвинител номер едно, прекрати мандата му заради уронване престижа на съдебната власт. Преди това до колата на Гешев избухна взрив, а политическите сили, преговарящи за ново правителство, заговориха за радикална съдебна и конституционна реформа, свързана и с правомощията на главния прокурор.

Звуковата картина на бурната съдебна 2023 година е на Силвия Великова:

Високи цени, ниски доходи и протести белязаха отиващата си 2023 година. Най-социалният бюджет -този за 2024-та, според оценката на анализаторите, не успява да обхване всички искания за увеличение на некомпенсираните доходи от последните кризисни години. Инфлацията започна да се свива, но потребителската кошница продължи да натежава. Овладяването на високите цени ангажира две правителства. Енергетици и зърнопроизводители причиниха сътресения в управлението и провокираха острия тон на властта с тежки реплики, които ще се помнят. 

Наталия Ганчовска обобщава:

Два пъти през 2023 година Държавният бюджет стана заложник на сложните отношения между партиите, които подкрепят кабинета "Денков - Габриел". И докато през лятото той беше пренаписан именно от депутатите, сега още преди внасянето на най-важния финансов закон в парламента - от рекордната капиталова програма отпаднаха 1 млрд. лева. Причината - некоалиционните партньори бяха решили да пренебрегнат мерките за събираемостта и да оставят по-ниски ДДС ставки за някои "богопомазани" браншове, заради което тази сума беше изтрита от приходната част на бюджета. 

Марта Младенова разказва каква беше годината за държавната хазна:

Скандалите и успехите в българското изкуство през отиващата си 2023 година минаха пред погледите на трима министри на културата - двамата служебни и настоящият - от редовното правителство с премиер Николай Денков. Драмите в Народния театър, международната награда "Букър" на Георги Господинов в навечерието на 24 май за романа му "Времеубежище" и протестите за пари в последните месеци на годината - това са част от акцентите, които намират място в обзора на репортера Светослава Кузманова: 

Обобщенията на репортерите на БНР можете да чуете от звуковите файлове.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кириакос Мицотакис

Гърция няма да ратифицира сега три подписани меморандума със Скопие

Гърция няма да ратифицира сега три основни и вече подписани меморандума със Северна Македония. Министър-председателят Кириакос Мицотакис е категоричен, че Атина първо трябва да се убеди, че Скопие спазва стриктно всички клаузи на Преспанския договор. Ратификацията на трите меморандума са условие за приемането на Република Северна Македония в..

публикувано на 16.05.24 в 16:17

Социалното министерство ще изготви 10-годишна прогноза за пазара на труда

Социалното министерство ще изготви 10-годишна прогноза за развитието на трудовия пазар у нас. Ще бъдат направени прогнози за очакваното тъсене на труд и очакваните дисбаланси, като ще се проведе представително проучване сред работодателските организации.  Данните ще помогнат за предприемане на действия в областта на образованието, обучението и заетостта...

публикувано на 16.05.24 в 16:06

Среща във финансовото министерство по казуса за заплащането в университетите

И след днешната среща във Министерството на финансите по казуса за заплащането в университетите от Синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ потвърдиха, че ще протестират пред ведомството на 20 май.  Причината - все още не са осигурени средства за изпълнение на промените в Закона за висшето образование, които предвиждат от 1 април..

публикувано на 16.05.24 в 16:04

БАН подкрепи висшите училища

Ръководството на Българската академия на науките изцяло подкрепя позицията на висшите училища, изразена в публикуваното отворено писмо до държавните институции от 14 май 2024 г., се казва в становище на БАН във връзка с писмото на Съвета на ректорите. Протест: На 20 май всички държавни и част от частните университети няма да отворят врати..

публикувано на 16.05.24 в 15:47
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Засега няма заповед за удължаване на забраната за износ на инсулин

Все още няма публикувана заповед за ново удължаване на забраната за износ на инсулинови лекарства и антибиотици за деца. Срокът на мораториума изтича днес.  Преди месец служебният здравен министър Галя Кондева го удължи заради данни за нередовни доставки, забавяне или отказ от търговците на едро да заредят посочените лекарства в аптечната..

публикувано на 16.05.24 в 15:05

Интерактивна електронна разяснителна брошура за изборите на 9 юни

Интерактивна електронна разяснителна брошура за изборите на 9 юни е налична на интернет страницата на Централната избирателна комисия. Там е събрана цялата информация за правата на избирателите. Обявени са и начините за гласуване на хората с трайни увреждания. Ако те не могат да посетят изборно помещение, могат да заявят до 25..

публикувано на 16.05.24 в 15:00

Три български консорциума ще бъдат финансирани по линия на Европейския фонд за отбрана

Три български консорциума ще бъдат финансирани по линия на Европейския фонд за отбрана за участието си в три съвместни научноизследователски проекта в областта на отбраната. Европейската комисия обяви резултатите от отправените през 2023 г. покани за участие. Избрани са общо 54 проекта, като финансирането им възлиза на 1,031 милиарда евро...

публикувано на 16.05.24 в 14:59