Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

платена публикация
Пазителят на българската вяра

"Село или град без училище и църква - отпиши ги!"- така казваше дядо Добри. Той биеше камбаната за обществена бдителност, пробуждане на морала и съвестта вместо вътрешен будилник на всеки един българин.

Дядо Добри се грижеше за българските църкви и манастири с постоянството на духовник, който не познава умора, но и с безпокойството на човек, който сякаш се плашеше от процесите на упадък в нравите и ценностната система на българското общество, а от там и по стълбицата на държавността.

Дядо Добри не спираше да се грижи за духовния път и извисяването на човешката душа в оцеляването ѝ в комерсиалния и силно забързан свят. Той знаеше какво значи търпение и как би могъл да оползотвори безгрешно материалното, че да изпълни със смисъл духовното.

Дядо Добри шумно разклащаше въжето, вкопчено в езика на българската камбана, за да се чуе далеч ролята на България в духовния път на човешката цивилизация и мнозина чуваха звуците ѝ. Други не успяваха, не защото ехото не бе достатъчно силно, а защото сетивата на неразбралите бяха притъпени и неангажирани.

"Монумент дядо Добри - Първият паметник на Доброто в България" е инициатива за единение на българския дух и стремежи. Единство на вярата в утрешния ден. Тя е общонационална кауза за фокусиране на обществената енергия към чистотата, състраданието, достойнството и добродетелите в отговор на търсенията на българското общество във времената, когато все по-често се питаме - къде е Добротата?!

"Сдружение Азбукари", Единение "Българи за България" и Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино искаме да насърчим българите у нас и по света да издигнем на пиедестал Доброто като символ на сближаване на хората, да построим мост на приятелството и доверието, за да срещне и укрепи тази връзка не остротата на различията, а мекотата на предложенията и идеите в името на добруването на българското общество.

Ние искаме да разгърнем творческия потенциал на децата и затова призовахме за съпричастност и се доверихме на Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино. Инициативата по създаването на паметника на Доброто, чийто символ е дядо Добри, ще се развие според обществената воля, чувствителност и отговорност от всеки един българин, за да дадем криле на децата да вярват във възможностите си, способностите и мечтите си.

Монумент дядо Добри е първата по рода си кауза в България, която ще се осъществи от детското въображение, талант, мотивация и от грижовността, съчетана с професионализма на учителите им по каменообработване, за да проговорят от ударите на длетото по камъка думите на Доброто.

В началото бе словото...
Словото на Божия език, което така добре владееше благочестивият и смирен дядо Добри.
Дядо Добри отделяше за вярата на българския народ толкова монети, колкото народът беше пуснал в ръцете му. И събра десетки хиляди, за да спасява православието и църквата. Той обаче се тревожеше и за бъдещето на българските училища. И днес ние не можем да бъдем апатични към възгледите на пазителя на Добротата.

Общонационалната кауза "Монумент дядо Добри - Първият паметник на Доброто в България" има многопластов характер и е с поглед далеч в бъдещето. Тя изпит за непорочност на мислите и чистота на ударите на сърцето. Кампанията призовава обществото не само да подкрепим идеята за създаването на първия Символ на Доброто, но и да възродим едно българско училище, което през последното десетилетие е било изоставено на произвола на съдбата.

Време е да продължим делото на човека, който целуваше с обич ръцете на децата, защото те го окриляваха да върши богоугодни дела. Постъпки за пример и вдъхновение. Но кой има сърце да възприеме мелодичността на всичко това? 
Дядо Добри продължава да дарява и след смъртта си.

Националната кауза "Монумент дядо Добри - Първият паметник на Доброто в България" при благоприятни условия и активна гражданска съпричастност на българите у нас и по света ще се разрасне, за да подпомогне възраждането на българското училище, където децата ще са подготвени за съвременния живот и ще имат увереност, че са Творци.
Повлияни от посланието на Светеца от Байлово - "Село или град без църква и училище - отпиши ги!", ние отговаряме - готови сме да оправдаем твоята вяра в добродетелите и да доразвиваме благородните ти цели.

Продължаваме заветното дело на Символа на Доброто с име Добре Добрев и ще напредваме в стъпките по този чисто български, силно духовен и верен според компаса на човеколюбието път към Възраждане на българското училище. Дядо Добри строеше Катедралата на духовността, вярата, истината и пробуждането на България! Всеки един от нас може да постави своя камък на правилното място, точно там, където е необходимо, за да изпълни мисията, според своето предназначение.

Автор: Цвета Кирилова

Фотограф: Веселина Христова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10