"Село или град без училище и църква - отпиши ги!"- така казваше дядо Добри. Той биеше камбаната за обществена бдителност, пробуждане на морала и съвестта вместо вътрешен будилник на всеки един българин.
Дядо Добри се грижеше за българските църкви и манастири с постоянството на духовник, който не познава умора, но и с безпокойството на човек, който сякаш се плашеше от процесите на упадък в нравите и ценностната система на българското общество, а от там и по стълбицата на държавността.
Дядо Добри не спираше да се грижи за духовния път и извисяването на човешката душа в оцеляването ѝ в комерсиалния и силно забързан свят. Той знаеше какво значи търпение и как би могъл да оползотвори безгрешно материалното, че да изпълни със смисъл духовното.
Дядо Добри шумно разклащаше въжето, вкопчено в езика на българската камбана, за да се чуе далеч ролята на България в духовния път на човешката цивилизация и мнозина чуваха звуците ѝ. Други не успяваха, не защото ехото не бе достатъчно силно, а защото сетивата на неразбралите бяха притъпени и неангажирани.
"Монумент дядо Добри - Първият паметник на Доброто в България" е инициатива за единение на българския дух и стремежи. Единство на вярата в утрешния ден. Тя е общонационална кауза за фокусиране на обществената енергия към чистотата, състраданието, достойнството и добродетелите в отговор на търсенията на българското общество във времената, когато все по-често се питаме - къде е Добротата?!
"Сдружение Азбукари", Единение "Българи за България" и Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино искаме да насърчим българите у нас и по света да издигнем на пиедестал Доброто като символ на сближаване на хората, да построим мост на приятелството и доверието, за да срещне и укрепи тази връзка не остротата на различията, а мекотата на предложенията и идеите в името на добруването на българското общество.
Ние искаме да разгърнем творческия потенциал на децата и затова призовахме за съпричастност и се доверихме на Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино. Инициативата по създаването на паметника на Доброто, чийто символ е дядо Добри, ще се развие според обществената воля, чувствителност и отговорност от всеки един българин, за да дадем криле на децата да вярват във възможностите си, способностите и мечтите си.
Монумент дядо Добри е първата по рода си кауза в България, която ще се осъществи от детското въображение, талант, мотивация и от грижовността, съчетана с професионализма на учителите им по каменообработване, за да проговорят от ударите на длетото по камъка думите на Доброто.
В началото бе словото...
Словото на Божия език, което така добре владееше благочестивият и смирен дядо Добри.
Дядо Добри отделяше за вярата на българския народ толкова монети, колкото народът беше пуснал в ръцете му. И събра десетки хиляди, за да спасява православието и църквата. Той обаче се тревожеше и за бъдещето на българските училища. И днес ние не можем да бъдем апатични към възгледите на пазителя на Добротата.
Общонационалната кауза "Монумент дядо Добри - Първият паметник на Доброто в България" има многопластов характер и е с поглед далеч в бъдещето. Тя изпит за непорочност на мислите и чистота на ударите на сърцето. Кампанията призовава обществото не само да подкрепим идеята за създаването на първия Символ на Доброто, но и да възродим едно българско училище, което през последното десетилетие е било изоставено на произвола на съдбата.
Време е да продължим делото на човека, който целуваше с обич ръцете на децата, защото те го окриляваха да върши богоугодни дела. Постъпки за пример и вдъхновение. Но кой има сърце да възприеме мелодичността на всичко това? Дядо Добри продължава да дарява и след смъртта си.
Националната кауза "Монумент дядо Добри - Първият паметник на Доброто в България" при благоприятни условия и активна гражданска съпричастност на българите у нас и по света ще се разрасне, за да подпомогне възраждането на българското училище, където децата ще са подготвени за съвременния живот и ще имат увереност, че са Творци.
Повлияни от посланието на Светеца от Байлово - "Село или град без църква и училище - отпиши ги!", ние отговаряме - готови сме да оправдаем твоята вяра в добродетелите и да доразвиваме благородните ти цели.
Продължаваме заветното дело на Символа на Доброто с име Добре Добрев и ще напредваме в стъпките по този чисто български, силно духовен и верен според компаса на човеколюбието път към Възраждане на българското училище. Дядо Добри строеше Катедралата на духовността, вярата, истината и пробуждането на България! Всеки един от нас може да постави своя камък на правилното място, точно там, където е необходимо, за да изпълни мисията, според своето предназначение.
Автор: Цвета Кирилова
Фотограф: Веселина Христова
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..