"Тази година бяха издадени много биографични филми. Сред тях има много стойностни заглавия, в същото време някои от тях "разбуниха духовете", като книгата на Бритни Спиърс - "Жената в мен", разказа в "Нощен Хоризонт" Цветомила Димитрова. Тя е на позиция „Връзки с обществеността“ в едно от проспериращите ни издателства, автор е и в литературния сайт "Аз чета".
"Книгата на Матю Пери - "Приятели, любовници и голямото ужасно нещо. Автобиография", поради трагични причини, стана отново популярно заглавие тази година. За мен обаче тя е много ценно заглавие, заради темите, които повдига - борбата срещу зависимостите, теми, които са много важни, а за тях говорим по-рядко.
Мишел Обама има нова книга - "Светлината, която носим", която е не толкова биографична, колкото е изпълнена с послания и вдъхновение, а Арнолд Шварценегер има също такъв тип книга издадена. Вече я има и на български език.
По книгата - "Опенхаймер. Американският Прометей" беше направен впечатляващ филм, каза още Димитрова.
По думите й доста от заглавията първо се появяваха в "Тик-ток" мрежата и така станаха популярни у нас.
Един от успешните примери беше наградата на Георги Господинов за "Времеубежище". "Рана" на Захари Карабашлиев за мен е също е важна и успешна книга, каза още Димитрова.
"За мен е най-важното през изминаващата година е, че книгите бяха тема на разговори в медиите. А също и в ежедневните разговори между хората, които се питаха дали са чели "Времеубежище", например.
Не виждам обаче все още в бранша примери за това как вече стъпваме върху някаква основа, че това, което се е случило тази година, ни носи нещо повече като възможности български автори да намерят своя глас и аудитория в чужбина, но пък надеждата остава, добави за "Хоризонт" Цветомила Димитрова.
Тя поясни какви са изискванията, когато търсиш издател за своята книга, така че да имаш повече шансове да бъдеш издаден.
Още по темата в звуковия файл.
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...
Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..
Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция. Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..
Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..
Седмица след Световния ден на поезията, се срещаме с двама утвърдени автори, за които словото е не просто творчество, а път, съдба и начин на осмисляне на времето. В свят, който все по-бързо се движи напред, в който информацията често заглушава смисъла, поезията остава убежище за размисъл, за красота, за устояване на най-човешкото в нас. Какво е..
С поезия, но и с директни призиви към политическата класа – така част от артистичната гилдия отбеляза Световния ден на театъра на връчването на наградите "Икар" в Народния театър . Проф. Симеон Венков , който получи приза за съвременна българска музика, избра да цитира Валери Петров . Яворов бе изборът на Явор Милушев , награден..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...