Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

платена публикация
Предимствата на застраховките за пътуване в чужбина

Защо да се застраховам при пътуване в чужбина? Може би сте си задавали този въпрос преди да потеглите на някое дългоочаквано пътуване извън страната. Макар и да не искаме да допускаме, че лоши неща могат да се случат, докато сме на път, е хубаво да бъдем подготвени и да имаме някакъв начин да понижим риска в тези ситуации, както можем. Въпреки че застраховките за пътуване в чужбина няма да предотвратят нежеланите събития, определено могат да смекчат финансовите последствия от тях. В тази статия ще Ви разкажем повече за предимствата на застраховките за пътуване в чужбина.

Какво представлява застраховката за пътуване в чужбина

На първо място, какво представлява застраховката за пътуване в чужбина? Това е застраховка, която Ви осигурява спешна и навременна медицинска грижа, в случай че претърпите злополука, докато сте извън страната. Застраховката може да включва и допълнителни защити за конкретни спортове и дейности или за изгубени или откраднати вещи и лични принадлежности.

Какво покрива застраховката?

Застраховката най-често се отнася до злополуки и проявление на акутни заболявание в чужбина. Под злополуки се разбира леки телесни наранявания, счупвания, разтежения и други. Състоянията могат и да са по-тежки, но общото между тях е, че са породени от непредвидени обстоятелства. Под акутни заболявания се разбира внезапни усложнения като например апандецит, грип, бъбречна криза и др. Допълнително, застраховката често включва и спешна стоматологична помощ, ако се сблъскате с такъв проблем. На последно място, в застрахователните пакети влиза и репатрирането - прибиране до България при сериозен инцидент, който Ви пречи да продължите пътуването си, или смърт. Във всеки случай, тази застраховка Ви осигурява спешна медицинска помощ. Редно е да се уточни, че има и редица други защити, които можете да опознаете в предложенията на застрахователя си.

В какви случаи може да използвате застраховката за пътуване в чужбина?

Да речем, че планирате да отидете на ски, и сте известили застрахователя си за това. Той може да Ви препоръча да си купите допълнение към основната си застраховка, за да може да Ви защити, ако претърпите злополука, докато карате. С течение на обстоятелствата наранявате крака си. Обаждате се на номера на “Асистънс” (център за асистенция, гарантиран от Вашия застраховател; въпросният център предоставя постоянна телефонна линия, на която можете да се обадите във всеки един момент) за помощ. Агентът от центъра за подкрепа Ви свързва с най-близкия медицински корпус или медицинско отделение за помощ. Ако се намирате на писта, не е учудващо и лекарски екип да Ви достигне с хеликоптер и да Ви отнесе така.

Това е само един пример за ситуация, в която застраховката за пътуване в чужбина може да Ви помогне. Никога не можете да предвидите напълно обстоятелствата и да се предпазите от всичко. Да имате застраховка на лице може да Ви осигури достъп до най-бързата и добра медицинска помощ и да Ви спести големи финансови разходи по лечение.

Как варират цените на застраховките за пътуване?

Що се отнася до цената, тя е доста изгодна спрямо облекченията, които потенциално може да Ви донесе. Някои застраховки могат да струват по-малко от лев на ден на човек, но и да покрият до 2000 лева в разходи. Вие преценявате на каква сума ще се застраховате и какво финансово покритие искате, а застрахователят Ви определя цената. Много застрахователни фирми разполагат с готови пакети за застраховки при пътуване в чужбина и можете да се възползвате директно от тях. Има разлика в цените на единично застраховане (само за Вас) и семейно застраховане (за Вас и Вашето семейство). 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18