Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

платена публикация
Предимствата на застраховките за пътуване в чужбина

Защо да се застраховам при пътуване в чужбина? Може би сте си задавали този въпрос преди да потеглите на някое дългоочаквано пътуване извън страната. Макар и да не искаме да допускаме, че лоши неща могат да се случат, докато сме на път, е хубаво да бъдем подготвени и да имаме някакъв начин да понижим риска в тези ситуации, както можем. Въпреки че застраховките за пътуване в чужбина няма да предотвратят нежеланите събития, определено могат да смекчат финансовите последствия от тях. В тази статия ще Ви разкажем повече за предимствата на застраховките за пътуване в чужбина.

Какво представлява застраховката за пътуване в чужбина

На първо място, какво представлява застраховката за пътуване в чужбина? Това е застраховка, която Ви осигурява спешна и навременна медицинска грижа, в случай че претърпите злополука, докато сте извън страната. Застраховката може да включва и допълнителни защити за конкретни спортове и дейности или за изгубени или откраднати вещи и лични принадлежности.

Какво покрива застраховката?

Застраховката най-често се отнася до злополуки и проявление на акутни заболявание в чужбина. Под злополуки се разбира леки телесни наранявания, счупвания, разтежения и други. Състоянията могат и да са по-тежки, но общото между тях е, че са породени от непредвидени обстоятелства. Под акутни заболявания се разбира внезапни усложнения като например апандецит, грип, бъбречна криза и др. Допълнително, застраховката често включва и спешна стоматологична помощ, ако се сблъскате с такъв проблем. На последно място, в застрахователните пакети влиза и репатрирането - прибиране до България при сериозен инцидент, който Ви пречи да продължите пътуването си, или смърт. Във всеки случай, тази застраховка Ви осигурява спешна медицинска помощ. Редно е да се уточни, че има и редица други защити, които можете да опознаете в предложенията на застрахователя си.

В какви случаи може да използвате застраховката за пътуване в чужбина?

Да речем, че планирате да отидете на ски, и сте известили застрахователя си за това. Той може да Ви препоръча да си купите допълнение към основната си застраховка, за да може да Ви защити, ако претърпите злополука, докато карате. С течение на обстоятелствата наранявате крака си. Обаждате се на номера на “Асистънс” (център за асистенция, гарантиран от Вашия застраховател; въпросният център предоставя постоянна телефонна линия, на която можете да се обадите във всеки един момент) за помощ. Агентът от центъра за подкрепа Ви свързва с най-близкия медицински корпус или медицинско отделение за помощ. Ако се намирате на писта, не е учудващо и лекарски екип да Ви достигне с хеликоптер и да Ви отнесе така.

Това е само един пример за ситуация, в която застраховката за пътуване в чужбина може да Ви помогне. Никога не можете да предвидите напълно обстоятелствата и да се предпазите от всичко. Да имате застраховка на лице може да Ви осигури достъп до най-бързата и добра медицинска помощ и да Ви спести големи финансови разходи по лечение.

Как варират цените на застраховките за пътуване?

Що се отнася до цената, тя е доста изгодна спрямо облекченията, които потенциално може да Ви донесе. Някои застраховки могат да струват по-малко от лев на ден на човек, но и да покрият до 2000 лева в разходи. Вие преценявате на каква сума ще се застраховате и какво финансово покритие искате, а застрахователят Ви определя цената. Много застрахователни фирми разполагат с готови пакети за застраховки при пътуване в чужбина и можете да се възползвате директно от тях. Има разлика в цените на единично застраховане (само за Вас) и семейно застраховане (за Вас и Вашето семейство). 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49