Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евелина Славкова: Има енергия за нещо ново

| Интервю
Евелина Славкова
Снимка: Ани Петрова

Непрекъсваемостта на парламента, което залегна в конституционните промени, има риск да повиши недоверието в избирателния процес

Това мнение изказа пред БНР Евелина Славкова от Агенция "Тренд".

"Не съм сигурна дали при нас непрекъсваемостта на парламента ще бъде ок - не толкова законодателно, а по скоро символно", коментира тя и напомни за голямото недоверие в избирателната система. 

"Тези хора, които са хвърлили оставка, те трябва да си ходят и трябва да отидем да гласуваме за други - а всъщност ще бъдат тези, които ще правят избори. Това за мен е проблем. Чисто символно това ще засили усещането на хората, че нещо не е както трябва с изборите".
"Налива се в мелницата на нещо ново", смята Евелина Славкова.

"Дали това ще бъде президентът или някой друг - просто човекът, който излезе и каже "Много се прекали", "Стига толкова", "Малко по-умерено", със сигурност ще има успех. Със сигурност тази ситуация по един или друг начин генерира енергия в нещо ново. Ние го видяхме и през все по-задълбочаващата се липса на активност от страна на българското общество да излязат да гласуват". 

В предаването "Преди всички" Евелина Славкова коментира и изследването на Агенция "Тренд" за 2023 година, според което българите се чувстват по-добре и очакват новата година с по-голяма увереност.
"Данните ми говорят, че темата с Covid е приключила. В нашето съзнание това вече по никакъв начин не съществува. Този период от 2-3 години просто приключи в българското съзнание", каза тя. 

Друга интерпретация на данните е "Не ни се случи някаква война", добави Славкова. По думите й след започването на войната в Украйна хората са имали усещането, че може да се случи нещо и при нас. 

"Войната се превърна в някакъв фон. Споменава се, но го няма това централизиране".

Славкова отбеляза и притесненията, свързани с инфлацията и доходите на хората.

Има и политическо стабилизиране, изтъкна тя. И пожела политиката също да ни стане фонова като войната, въпреки че не очаква това да се случи скоро.

"След няколко месеца има европейски избори. Може би скоро няма да имаме година без избори, което по един или друг начин мобилизира съзнанието на обществото да се фокусира политически, въпреки високите нива на отказ хората да отидат да гласуват".   

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Туристи в района на Атина, юли 2025 г.

Силни дъждове наводниха пътища в Гърция

В Гърция горещините преминаха в силни дъждове, които доведоха до наводнения по пътищата. След горещата върна от миналата седмица и екстремни температури времето рязко се промени. Цялата страна е обхваната от проливни дъждове, бури, градушки и силен вятър. Трудна е обстановката в Северна Гърция, като тази част на страната е най-силно засегната. В Солун..

публикувано на 01.08.25 в 02:22
Министърът на културата Мариан Бачев (вляво) отговори на въпроси на депутати в Комисията по културата и медиите в Народното събрание - 31 юли 2025 г.

Министър Бачев: До месец ще се обявят конкурси за директори на опери и театри

До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза министърът на културата Мариан Бачев по време на последното заседание на Комисията по културата и..

публикувано на 31.07.25 в 21:16

Лесничеите настояват за повишаване на заплатите и финансово стабилизиране на горските и ловни стопанства

От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..

публикувано на 31.07.25 в 20:59

Билбордове в община Смолян ще предупреждават за опасните зависимости

Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от "Нашият Смолян" Стефан Сабрутев. Неговото предложение предвижда на информационните табели да се..

публикувано на 31.07.25 в 20:58
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израел удари обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство на ракети

Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в южната част на страната.  Израелският министър на отбраната Израел Кац обвини "Хизбула" в опит да..

публикувано на 31.07.25 в 20:43

НС прие промените в Закона за държавната собственост на фона на скандал

Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум.  Как се стигна до тази ситуация Малко след 17:00 часа, след ожесточен многочасов дебат по промените в Закона за държавната собственост и много..

публикувано на 31.07.25 в 19:58

Работодателите могат да подават документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки

От днес, работодателите могат да подават своите документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки за заетост и обучение по Националният план за насърчаване на заетостта за тази година. Финансирането на заложените дейности ще бъде в рамките на утвърдените от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда - 88 милиона лева ...

публикувано на 31.07.25 в 19:52