Евроинтеграционният процес на Сърбия ще бъде в застой, ако обстоятелствата в страната не се променят.
Това коментира пред БНР журналистката Райна Асенова, главен редактор на Дирекция "Балкани" в БТА.
Тя подчерта, че изводите на наблюдателите от ПАССЕ показват, че на тези избори са нарушени едни от основните условия за приемане в ЕС - критериите за демокрация и върховенство на закона:
"В доклада на ЕК за напредъка на Сърбия за 2023 г. беше посочено, че Белград не полага достатъчно условия, допи прави малко, за да уреди разногласията си с Косово, както и че не съобразява външната си политика с тази на ЕС, специално близостта на страна с Русия и това, че не въвежда санкции срещу Москва".
Райна Асенова подчерта, че и по критериите за ЕС - борба с корупцията и свобода на медиите - няма напредък, затова "има застой в отварянето на преговорните глави".
Според нея е основателен въпросът доколко самата Сърбия е искрена в намерението си да се присъедини към ЕС, защото политиките, които водят управляващите, са с главна цел да останат на власт, "като ограничат опозицията, като контролират съдебната система, като държат службите за сигурност и медиите":
"Втората цел на управляващите в Белград е да запазят относително независимостта си, като поддържат добри отношения с Русия и Китай".
Асенова изтъкна ключовите решения, които стоят пред новото сръбско правителство:
"Да нормализират отношенията с Прищина. ... Провеждане на основни реформи. И синхронизиране на външната политика с тази на ЕС".
Журналистката беше категорична, че разширяването на ЕС е желателно и дори необходимо поради опасностите, пред които е изправена Европа след нахлуването на Русия в Украйна.
Интервюто на Георги Марков с Райна Асенова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Катарският премиер шейх Мохамед Ал Тани днес е на посещение в Ню Йорк и Вашингтон, където се очаква да се срещне с президента Тръмп и високопоставени американски представители, за да обсъди израелския удар в Доха и преговорите за примирие в ивицата Газа, предаде Ройтерс Междувременно израелският премиер Бенямин Нетаняху подписа договор за..
Два съдебни състава ще решават да пуснат ли на свобода кмета на Варна Благомир Коцев и бившия заместник - кмет на София Никола Барбутов. Двамата са обвинени за корупционни престъпления във връзка с обществени поръчки. Разследването срещу Благомир Коцев започна по сигнал на варненската бизнесдама Пламенка Димитрова, а първоначално показания срещу него..
Предстои техническо събиране на подписи и очаквам до няколко часа днес от ПП-ДБ да обявим внасяне на вота на недоверие към правителството . Следващата седмица трябва да има обсъждане, съобщи бившият правосъден министър и депутат от ПП-ДБ Атанас Славов в интервю пред БНР. Той беше категоричен, че от ДБ няма да дадат подкрепа за вота..
Очаква се днес да излязат резултатите за качеството на водата от първия сондаж, с който се търси нов водоизточник за Плевен. Ако водата в него е годна за пиене, ще бъде свързан към водопроводната мрежа на града. По-късно днес ще се проведе и заседание на кризисния щаб в града. Припомняме, че областният управител на Плевен Николай Абрашев..
Днес в 17 часа изтича крайният срок за подаване на документите от кандидатите за генерален директор на Българската национална телевизия в Съвета за електронни медии. Съгласно одобрените от СЕМ срокове оповестяването на допуснатите до процедурата е 2 октомври, а самият избор е насрочен за 16 октомври. Тази седмица медийният регулатор взе решение за..
В Народното събрание премиерът Росен Желязков и министърът на вътрешните работи Даниел Митов ще отговарят на депутатски въпроси в петъчния парламентарен контрол. Депутатите започват работа с Първо четене на промените в Закона за ограничаване изменението на климата. Ще се прилагат 2 европейски директиви и въвеждането на мерки при полагането на..
Върховният съд на Бразилия осъди бившия президент Жаир Болсонаро на 27 години и 3 месеца затвор. Петчленен състав го призна за виновен в заговор срещу демокрацията и опит да извърши преврат, след като изгуби изборите през 2022 г. Редакторът Георги Налбантов е в студиото с подробностите. Жаир Болдсонаро е първият президент в историята на Бразилия,..
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..
"133 млн. лева загуба на Топлофикация "София" за първото тримесечие на годината , баш в разгара на отоплителния сезон, когато би трябвало да е печатница..