Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавният бюджет е окончателно приет

Снимка: БГНЕС

Народното събрание прие окончателно държавния бюджет за следващата година.

Депутатите гласуваха минималният размер на фискалния резерв към края на 2024-а да е в размер на 4 и половина милиарда лева. Държавата ще може да поеме нов дълг до 11 милиарда и 70 милиона лева. Заложените капиталови разходи са почти 10 милиарда лева. 1 милиард лева са предвидени за инвестиционни проекти на общините.

По-високи такси за хазартния бизнес и нова методика за изчисляването им разписаха народните представители в Бюджета за следващата година. Очакванията са това да донесе близо 200 млн. лева повече в хазната. По тази тема също имаше спорове, тъй като част от опозицията, но и от управляващите предупредиха, че това може да бъде оспорено в съда.

С уговорката, че "Възраждане" принципно подкрепят по-високо облагане на хазартния бизнес, депутатът Петър Петров каза, че наложената по този начин такса създава неравнопоставеност и даде пример: 

"Сключвате договор за финансов лизинг на автомобил. Две години заплащате една такса. След тези 2 години, ако лизингодателят реши, че ще ви направи таксата 3 пъти по-голяма, нарушават ли се правата или не ви се нарушават правата. Първоначално уговорените права променят ли се и условията променят ли се, господин министър, или не се променят. Напротив, променят се. Ако това бъде прието, макар че пак повтарям, ние от "Възраждане" ще го подкрепим. Това означава, че ще се поставят в неравнопоставено положение, първо, тези лицензирани оператори, които до 01.01.2004 година вече са имали лиценз и от друга страна тези, които тепърва ще кандидатстват за лиценз".

Финансовият министър Асен Василев отговори:

"Ефектът, който се постига с тези промени, е, че всички от 1 януари, независимо дали са по стар, по нов или по лиценз в процес на издаване, ще заплащат новите такси. Така че от икономическа гледна точка всички оператори са абсолютно равнопоставени. Няма неравнопоставеност, няма договорни отношения между държавата и хазартните оператори. Това е все едно да кажете, че тези, които са влезли на пазара да продават примерно цигари, не може да им се вдигне акциза - е може". 

Депутатите приеха още еднократната помощ при раждане на дете да бъде 375 лева. 900 лева ще се дават за второ. Еднократната помощ за ученици е 300 лева.

Не беше подкрепено предложението на БСП детските надбавки да се увеличат с 10% заради инфлацията. 

8 лева остава субсидията за един получен действителен глас на изборите. Не беше прието предложението на ИТН субсидията да 1 лева.

Одобрено беше договорите със строителни фирма да могат да се индексират при инфлация, от която съществено са увеличени цените на материали, стоки и услуги. Общото възможно увеличение е до 50% по основния договор.

21 депутати от ДБ гласуваха с "въздържал се" срещу това решение. Според Йордан Иванов от ДСБ в момента има дефлация и ако държавата трябва да да дава пари, фирмите също трябва да връщат пари при променени обстоятелства.

"Налице ли е тази реципрочност в обществените отношения" попита Иванов.

В бюджета беше записано и че през слудващата година Министерският съвет ще организира изграждането на Национална многопрофилна детска болница в София.

Със 178 гласа беше одобрена инвестиционна програма за общински проекти. За тях има 1 милиард лева. След това последно гласуване министърът на финансите Асен Василев каза:

"Когато се работи прозрачно и се даде възможгност на кметовете и местната власт да кажат какво е важно за тях и за техните съграждани, всички в това Народзно събрание независимо колко сме различни, можем да се обединим и да подкрепим тези им усилия. И ви благодаря за това".

"Този бюджет е реалистичен, но е труден за изпълнение", добави финансовият министър.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на "затворените врати" в университетите

Въпреки че правителството отпусна допълнителни пари за увеличение на заплатите на университетските преподаватели, вратите на десетки висши училища в цялата страна днес останаха затворени. По този начин бива изразено недоволство от цялостното отношение на държавата към нуждите на висшето образование. Без занятия в частни и държавни..

публикувано на 20.05.24 в 12:57
Тбилиси - протести

Настроението в Грузия е "сега или никога"

Мариам Чакиа - глас от протестите в Грузия, сподели своите притеснения пред БНР. Тя е  грузински режисьор и продуцент на документални филми в много успешни копродукции. Първият й пълнометражен документален филм "Listen to the Silence", печели "Златен гълъб" в конкурса Next Masters в Лайпциг. Мариам е една от многото, които не пропускат и ден на..

публикувано на 20.05.24 в 12:40

Медицинският университет в Плевен се присъедини към протеста на висшите училища

Медицинският университет в Плевен се присъедини към протеста на висшите училища. Преустановен е учебният процес, а в 12:30 ч. в знак на недоволството, Ръководството, академичната общност и администрацията излизат пред Ректората на Медицински университет – Плевен. Ректорът на плевенския Медицински университет проф. д-р Добромир Добрев, който е и..

публикувано на 20.05.24 в 12:36
Мохамад Мохбер

Мохамад Мохбер ще е временен президент на Иран

Първият вицепрезидент на Иран Мохамад Мохбер ще поеме временно функциите на президента Ебрахим Раиси, който загина при катастрофа с хеликоптер заедно с външния министър Хосейн Амир Абдолахиан и всички останали на борда. Иранските власти увериха, че няма да има сътресения в управлението. В страната е обявен петдневен траур. От Европейския..

публикувано на 20.05.24 в 12:09

Английски език, икономика и здравно образование са предпочитанията на зрелостниците на втората матура

Днес се провежда втората задължителна матура, на която се явяват близо 46 000 дванайсетокласници.  Повече от половината полагат изпит по профилиращ предмет, изучаван в 11. и 12. клас. Останалите ученици са от професионални гимназии и техният задължителен държавен зрелостен изпит е по теория на професията. За втората си матура по..

публикувано на 20.05.24 в 11:56
Четвърти турнир по стрелба с лък в Сливен

Четвърти турнир по стрелба се проведе в Сливен

Как се е развило през времето едно умение, несвойствено за съвременния човек - стрелбата с лък. Вече почти никой не притежава лък и колчан стрели, за да си набави вечеря, но има едни хора, които не само, че не са забравили това средновековно умение, но и го усъвършенстват и го предават на следващите поколения. В Сливен в крепостта..

публикувано на 20.05.24 в 11:54
Арх. Михаил Сугарев и Владимир Райновски

Млади архитекти подеха инициатива за възстановяване на резиденцията на Тодор Живков в Банкя

Екип от млади архитекти се заемат с инициативата за възстановяването на бившата резиденция на соцлидера Тодор Живков в Банкя. Към момента имотът е изоставен, потънал в мръсотия и е в руини.  "Важна точка в мисленето ни е да се даде възможност резиденцията да се ползва от повече хора . Да стане поле на различни хора с различни..

публикувано на 20.05.24 в 11:36