До Коледа остават два дни, а времето дотогава е период на трескава подготовка за предстоящия празник. Улисани в организацията му, нека не забравяме, че сърцевината му е отвъд трапезите, подаръците, украсата и суматохата.
Дните на Рождество Христово са време на радост и надежда, време за семейството и близките ни. По Коледа най-специални са децата. За тях е по-важно да прекарат пълноценно с родителите си тези дни, отколкото материалните подаръци, които ще получат. Това твърди детската психоложка Надежда Евгениева от Враца.
В суматохата около подготовката не бива да забравяме същността и ценността на празника, съветва тя.
"Децата много се вълнуват какви подаръци ще получат под елхата, какво ще правят през ваканцията. Тук ми се струва много важно да напомним на родителите, че въпреки че материалните подаръци се очакват, желани са от децата, но пълноценното време, прекарано заедно, е най-ценният подарък, който децата могат да получат по празниците, а и не само. В суматохата често се случва родителите да поставят фокуса именно върху купуването на подаръка, а така се измества най-важното - че детето ще има възможност да играе с вас, да имате време да приготвите нещо специално или да го включите в семейна традиция, която си имате изградена. Така ще се запази най-ценното в детето - а то не е точно какъв подарък е получило по Коледа, а какво е било настроението вкъщи. Това е което се запечатва и то е много важно и ценно за всяко дете".
Все пак Коледа е време за подаръци и посланията, кодирани в тях и в избора им, са също съществени. Според психолога претрупването на децата с прекалено много подаръци не е препоръчително, защото детето се разсейва и няма време да се концентрира върху всеки подарък. На каквато и цена да е подаръкът, най-важното е той да е съобразен с личностните интереси на детето, подчерта Евгениева.
Безценен коледен дар за децата са и уроците на празника, твърди още детският психолог.
Какво още препоръча тя, чуйте в звуковия файл.
Снимки: Ива Антонова
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..