Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велислава Дърева: Демонтира се не само историята, но и душата на българина

| Интервю
Велислава Дърева
Снимка: Ани Петрова, БНР

Демонтират историята, демонтират морала и душата на българина.

Това каза пред БНР журналистката Велислава Дърева, като коментира демонтажа на Паметника на съветската армия с думите:

"Това, което се върши в момента, тази дива радост от унищожението на една културна ценност - това е рушене на духовната конструкция, която държи душата на българския народ. Не можеш да посягаш на душата на българина, защото този дух, култура, памет и знание - това е българският народ. Българският народ не е този, който руши".

Според Велислава Дърава е трябвало предварително да бъде обяснено как ще бъде демонтиран ПСА и какво ще се случи с фигурите, след тяхното "нарязване", за да се получи "този страшен сблъсък" между хора, които са "възторжени и гърмят шампанско" и други, "които са стъписани". 

Журналистката определи като подходяща обобщаващата фраза "от флекса до фондана", припомняйки появили се в социалните мрежи снимки на торти с изображения на ПСА от празнични тържества.

В предаването "Хоризонт за вас" Велислава Дърева коментира и решението на Програмния съвет на БНР да не бъде излъчено интервюто на Петър Волгин с посланичката на Руската федерация Елеонора Митрофанова в предаването "Политически НЕкоректно":

"Журналистическата общност 34 години живее в заблуда. Най-големият плесник в лицето на нашата илюзия е, че медиите са четвъртата власт. Това не е вярно. Няма свобода на словото. То не е орден, за да ти го дадат един път завинаги. За свободата на словото всеки се бори всеки ден, защото непрекъснато някой се опитва да превзема тази територия. ... За мен БНР винаги е било територия на свободното слово. Недопустимо от всякаква гледна точка е това, което стана с интервюто с г-жа Митрофанова. Интервюто е в карцера. Коментира се интервю, което не сме чули".  

Интервю на Даниела Големинова с Велислава Дърева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че ще наложи значителни мита на Индия заради покупките на руски петрол

Американският президент Доналд Тръмп заплаши тази вечер да увеличи "значително" американските мита върху индийски стоки заради закупуването от Индия на руски петрол, дни преди да влезе в сила неговото по-строго облагане на десетки икономики, предаде АФП. Тръмп наложи 25% мито върху вноса от Индия Тръмп обяви високи мита за Индия и Бразилия..

публикувано на 04.08.25 в 20:11

И в кюстендилското село Соволяно е възможно въвеждането на воден режим

Сериозни са проблемите с питейната вода и за кюстендилското село Соволяно с над 1000 души население. След четири дни безводие и в Соволяно е възможно въвеждането на воден реим, като   водоподаването може да бъде спирано от 09.00 до 19.00 часа. Засега обаче режим няма, каза за БНР кметът на селото Пламен Илиев. Водоподаването за село..

публикувано на 04.08.25 в 20:05

Русия се отказва от мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег

Русия вече не се смята за обвързана с мораториума върху разполагането на ракети с малък и среден обсег, съобщи руското външно министерство в понеделник, предаде Ройтерс. САЩ се оттеглиха от договора за ядрените сили със среден и среден обсег през 2019 г. Оттогава Русия заявява, че няма да разполага такива оръжия, при условие че Вашингтон не..

публикувано на 04.08.25 в 20:00
Министърът на отбраната на Нидерландия Рубен Брекелманс

Нидерландия стартира новата схема на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна със 500 млн. евро

Нидерландия ще бъде първият донор по новия механизъм на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна, известен като "Списък с приоритетни изисквания за Украйна", като ще предостави 500 милиона евро (578 мнл. долара), съобщи в понеделник нидерландското министерство на отбраната, предаде Ройтерс. "Украйна се нуждае от повече противовъздушна..

публикувано на 04.08.25 в 19:49

Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени в България, Гърция и Румъния

Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени   в България, Гърция и Румъния от началото на годината до момента. Това стана ясно по време на онлайн среща между представители на земеделските министерства и ветеринарните власти в трите страни. Срещата е проведена заради усложнената епизоотична обстановка на Балканския полуостров, свързана..

публикувано на 04.08.25 в 19:34

Президентът: Националната гвардейска част е символ на дълг, достойнство и истинско родолюбие

Президентът Румен Радев удостои с Почетен знак командира на Националната гвардейска част полковник Кънчо Иванов. Той получи отличието за значим принос за развитие на военното формирование, в което е назначен през 2001 година.  За 24 години полк. Кънчо Иванов е заемал различни длъжности в Националната гвардейска част, а от 2019 година е неин..

публикувано на 04.08.25 в 19:30

Ремонтът на разделително съоръжение на р. Тунджа трябва да приключи в края на септември

Ремонтът на разделителното съоръжение, регулиращо водния поток на река Тунджа в рамките град Ямбол, по план трябва да приключи в края на септември. По проект е предвидено изграждането и на рибен проход с каскадно разположени басейни. Ремонтно-възстановителните дейности по съоръжението започнаха преди около месец, като предварително..

публикувано на 04.08.25 в 19:21