Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Емилия Друмева: Подходът в измененията създава опасения за стабилността на конституционната уредба

| Интервю
Проф. Емилия Друмева
Снимка: БГНЕС

В шестата поправка на Конституцията се създава впечатление за огъваемост на конституционната уредба.

Това каза пред БНР проф. Емилия Друмева, съветник по правните въпроси на президента Румен Радев.

По думите ѝ създаването на два съвета - Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет - заслужава вниманието на Конституционния съд, защото се изменя институция, каквато е досегашният ВСС, която засяга взаимодействието между институциите, а с това и формата на държавно управление.

Според проф. Друмева в приетите промени в Конституцията има неясноти в частта за служебното правителство:

"Не е ясно дали президентът има инициативата да покани всеки един от възможните бъдещи служебни премиери. Как ще протече цялата процедура? Кой ще подреди министрите? Казва се по предложение на министър-председателя, но той е евентуален, хипотетичен премиер, т.е. едно широко пространство за договорки. И последното изречение предвижда, че може със закон да се въведат ограничения в правомощията на служебното правителство. Но може и да не се въведат. Създава се впечатление за огъваемост на конституционната уредба. Тя не е стабилна, а е огъваема!".

Проф. Емилия Друмева подчерта, че при органите (регулаторите - б.р.), които се избират от Народното събрание, се предвижда избор с 2/3 мнозинство от всички депутати, като е уточнено, че това е в случай, че е е предвидено това в закон, но може и да не е предвидено:

"Ето отново пример за една нестабилна конституционна уредба. ... И още един пример - до един месец преди приключване на мандата на действащия парламент трябва да бъдат произведени избори за ново Народно събрание. Да, обаче новите изменения не посочват кога да се произведат тези избори, което е един симптом, който може да създаде сериозна нестабилност. ... Този подход създава опасения, които засягат стабилността на конституционната уредба и засягат върховенството на Конституцията, защото тя е закон, който е в основата на всички правни актове в държавата и затова трябва да има абсолютна стабилност и яснота на нормите".

Интервюто на Илия Вълков с проф. Емилия Друмева в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският премиер Киър Стармър (вляво) и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Лондон и Брюксел ще работят за укрепване на сътрудничеството в икономиката и сигурността

Британският премиер Киър Стармър заяви след среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, че Обединеното кралство и ЕС са се ангажирали да засилят икономическото и отбранителното сътрудничество. Стармър и Фон дер Лайен се срещнаха в Брюксел, като британският премиер обеща да предложи "прагматично и разумно лидерство“,..

публикувано на 02.10.24 в 22:12

Кандидатите за еврокомисари ще бъдат изслушани в ресорните комисии между 4 и 12 ноември

Кандидатите за еврокомисари ще бъдат изслушани в ресорните парламентарни комисии между 4 и 12 ноември. Новината обяви в Х председателят на Европейския парламент Роберта Мецола след среща с Конференцията на председателите на политическите групи. Така новата Европейска комисия ще започне работа най-рано в началото на декември. Възможно е..

публикувано на 02.10.24 в 22:01
Премиерът на Ливан Наджиб Микати

Ливанският премиер Микати призова за спешна помощ от 400 млн. долара

1 милион и 200 хиляди ливанци са прокудени от домовете си в резултат израелските бомбардировки, съобщи премиерът на Ливан Наджиб Микати. От израелската армия заявиха, че навлизането в Ливан е ограничено и на неголямо разстояние от границата Заради растящата хуманитарна криза вчера Микати и ООН призоваха за спешно набиране на повече от 400 милиона..

публикувано на 02.10.24 в 21:33
Петър Ганев, Институт за пазарна икономика

Анализ: Висшето образование води до 90% заетост и средна годишна заплата 25 000 лева

54% от учениците са функционално неграмотни по математика, а само 1/3 от населението покрива базовото ниво на дигитални умения, сочи анализ на Института за пазарна икономика. Проучването разкрива основно какви са пропуснатите ползи в образователната система заради липсата на важни реформи, както и някои слабости на системата. То бе представено..

публикувано на 02.10.24 в 20:34

“България Еър” анулира полетите си от и до Израел до 15 октомври

Заради официална препоръка на Европейската комисия и Асоциацията за авиационна безопасност на Европейския съюз “България Еър” анулира полетите си от и до Израел до 15 октомври включително, съобщи националният авиационен превозвач. Мярката се налага с цел осигуряване безопасността на пътниците и кабинния екипаж с оглед ситуацията в Близкия Изток,..

публикувано на 02.10.24 в 20:09

Фермери искат среща с властта и са готови за протести

Националната асоциация на зърнопроизводителите настоява за провеждане на спешна среща с Министъра на финансите и Министъра на земеделието  за да се договори незабавното изплащане на средствата по т.нар Украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко..

публикувано на 02.10.24 в 19:55
Синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил, получи условна присъда заради закана за убийство

Условна присъда за сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил

Софийският районен съд призна за виновен Васил Михайлов, син на прокурора от Перник - Бисер Михайлов, за една от общо четирите закани за убийство по адрес на Боряна Рангелова и го оправда за останалите три.  Съдът го осъди на една година и осем месеца условно лишаване от свобода с четири години изпитателен срок. Присъдата подлежи на протест...

публикувано на 02.10.24 в 19:34