Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добри гости Коледари от Ансамбъл „Шопчета“ в студото на програма "Хоризонт"

Димитър Карабски Борис Стоименов Данаил Димитров Александър Денков и техният учител Илия Петков (от ляво на дясно)
Снимка: Здравко Петров

Учениците от трети клас в Средно училище „Александър Пушкин“ в столицата гостуваха на предаването "Любими празнични истории" на програма "Хоризонт".

Те са част от Детски танцов състав „Шопчета“. Техен ръководител, хореограф и начален учител е Илия Петков. Те представиха наричанията на коледарите и суравакарите и коледарските песни.

"Само момчета могат да бъдат коледари и сурвакари, споделиха за БНР Димитър Карабски, Борис Стоименов, Данаил Димитров Александър Денков и техният учител Илия Петков.

Димитър Карабски Борис Стоименов Данаил Димитров Александър Денков и техният учител Илия Петков

"Всеки край в страната има специфичен начин за Коледуване и Сурвакарство, едни и същи са обредите за двете неща, като малки разлики има в наричанията и песните, които се пеят, разказа за "Любими празнични истории" Илия Петков.

"В нашето облекло има народни носии, пояси, ямурлуци, на нас ни харесва да ходим така облечени.

Ние пеем песни и правим наричания за здраве, за плодородие, за късмет, за щастие и за всичко най-хубаво, споделиха децата от ансамбъл "Шопчета".

Димитър Карабски Борис Стоименов Данаил Димитров Александър Денков

Те разказаха, че коледарите е добре да влязат в една къща, за да оповестят Рождеството, за да дарят стопаните с песни и настроение, за прогонят злите сили, наричат още за пълна къща и хамбари през цялата година, да бъде пълно и честото на стопаните през цялата идваща нова година.

В Ансамбъла участват 18 момичета и 18 момчета.

Децата донесоха саморъчно направени сурвачки, изпяха песни за здраве и наричания за настъпващите Рождественски празници, които  обвръзаха и с българския фолклор.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05
Галина Мирчева

Галина Мирчева: Човек трябва да спре и да помисли за хубавото в живота

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..

публикувано на 01.05.25 в 11:25

Историята на Българските държавни железници - втора част

Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово.  Децата получиха образователни подаръци  с..

публикувано на 30.04.25 в 14:06
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36