Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Умните деца на България: Мечтайте, дерзайте и не се карайте със семейството, за да преживеете празниците

| Интервю
Снимка: Pixabay.com

Коледната ваканция за учениците е особено добро време за книгите извън задължителната учебна литература.

"Последната книга, която прочетох, беше детективска. Много ми харесват особено детективските, защото там има загадки, съкровища, факти, отвличания…, има и екшън в някои от тях. Тя е на норвежки автор – последната му книга. Подарена ми е за рождения ден", разказва в предаването "Любими празнични истории" 9-годишният Виктор Попов от София


Виктор посвещава голяма част от уикендите си на четенето, прави го и през учебно време. В началото на 2023-а получи наградата за млад "Читател на годината" на Столичната библиотека, защото само за година успя да заеме и прочете 120 книги.

Неговият връстник, 10-годишният Кристиян Панов от Мездра, чете "Приключенията на Сърцатко"


Признава, че книгата "не е много коледна". "В нея се разказва за един тийнейджър, който не обича да ходи нито на училище, нито на футбол. Само обича да стои на телефона. Но баща му му взима едно куче, за да се грижи поне малко за него, и го е записал на футбол."

Тази година Кристиян бе награден от полицаите в родния си град, защото върна намерен портфейл с пари. Оказа се, че е на възрастна жена.

В навечерието на Рождество Христово Криси си спомня любима коледна история от миналата година. След като се прибрал от семейна вечеря на Бъдни вечер у негови близки, намерил всички мечтани от него подаръци под елхата. Оказало се, че Добрият старец се е промъкнал през комина на къщата, за да изпълни желанието от писмото му.

Миналата Коледа Вики получил пътуване като подарък от родителите си. Вече е посетил каталунската столица Барселона, където се впечатлява най-силно от ексцентричните сгради, построени от Гауди. Катедралата "Саграда Фамилия" (в превод "Светото семейство") му се сторила "много, много странна"; "тя е едно гигантско, гигантско помещение - църква. Има едни супер тесни стълбички и се качваш и тук-там има някакви издадени балкончета и мостчета, където се снимаш, и зад теб е цяла Барселона. И още не е завършена. Ту слагат статуи. Има много мрамор. Много е цветно!"

Кристиян пък е силно впечатлен от пътуванията си до Смолян и до Сандански, където е "много красиво и има много забележителности."

За Коледа двете момчета пожелават на слушателите и читателите на "Хоризонт": "Да не се карат със семейството си и да преживеят хубаво празниците" (Виктор) и "Мечтайте, дерзайте и бъдете благословени в коледната нощ и новогодишните празници" (Кристиян).

Цялото интервю с Криси и Вики и защо е много възможно да станат журналисти чуйте в звуковия файл.

Снимки: Pixabay.com, личен архив на Кристиян Панов и Лора Търколева

По публикацията работиха: Виктория Петрова, Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40