Кралят на Испания Фелипе VI изнесе традиционната си коледна реч, в която призова за единство на нацията и стриктно спазване на Конституцията. В телевизионното си обръщение, което продължи точно 13 минути, той настоя за по "по-голяма отговорност" от страна на институциите, за да се гарантират "общите интереси на всички испанци", предава кореспондентът ни в Испания Маргарита Ралчева.
В годината, в която престолонаследничката на трона, принцеса Леонор навърши пълнолетие, а премиерът Педро Санчес встъпи в нов мандат с подкрепата на каталунските сепаратисти, крал Фелипе VI припомни на испанския народ, че "разделението е причина за много грешки“ в тяхната история.
Той поиска на "зародиша на раздора“ да се сложи край, намеквайки завоалирано за напрежението в политиката след подкрепата на Пучдемон за Санчес и многобройните протести пред централата на социалистите срещу Закона за амнистията. "Не можем да си го позволим", каза кралят допълвайки, че приемането на Конституцията е най-големият политически успех на страната и без нея няма "съвместно съществуване".
Десетата си реч след обявяването му за крал на Испания през 2014 г. монархът посвети изцяло на възхвала на Конституцията и единството на Испания и остави настрана други актуални въпроси като войната между Израел и Хамас и Русия и Украйна.
"В Испания всеки гражданин има право да мисли, да изразява себе си и да защитава идеите си свободно и с уважение към другите", каза Фелипе VI и припомни, че "демокрацията изисква и широк консенсус по принципите“, които са споделяли и които са ги „обединявали от няколко поколения", а именно „свобода, справедливост, равенство и политически плурализъм".
"Извън Конституцията няма да има мир и свобода в Испания", заключи кралят и напомни за добрите връзки на автономните региони с централните правителства през годините, давайки да се разбере колко е загрижен за желанието на каталунците да проведат нов референдум за независимост на региона.
Всички храмове в Пазарджик с песнопения изнесоха плащеницата на Христос преди богослужението Царски часове и Вечерната служба. В средата на църквите бе издигнат символичния гроб на Божия син. Пред храмовете вече се образуваха опашки от хора, с желание да се поклонят пред доброволческата смърт на Христос в името на спасението на човеците...
На Разпети петък - най-тъжният ден за християните, Богослужението припомня страданията, разпятието и смъртта на Иисус Христос заради вината и греховете на човечеството. Разпети петък е - най-тъжният ден за християните В митрополитския катедрален храм "Св. Неделя" в София, службата оглави Негово Светейшество Софийският митрополит и..
До края на тази година цените за издаване на личните карти се намаляват и се връщат на нивата от миналата година. Това реши на последното си заседание правителството. От началото на годината цената за издаването на документа за самоличност бе увеличена от 18 на 30 лева за нормална поръчка. С приетите от кабинета промени в тарифата за..
Когато заснехме филма "Това, което остава" преди 3 години беше релевантен, но сега, когато излиза, интересът е много по-голям. Покрай трагедията със Сияна, създаде медиен отзвук и събуди това общество по този казус. И изкара много хора на улицата, сподели в интервю пред БНР режисьорът на късометражната лента Димитрис Георгиев. "И на..
Прекратяването на огъня в Украйна е нереалистично, заяви постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя. Съединените щати ще спрат да се опитват да посредничат за мирно споразумение между Русия и Украйна до дни, освен ако няма ясни признаци, че сделката може да бъде сключена, заяви американският държавен секретар Марко Рубио...
Православните храмове във Велико Търново се изпълниха с богомолци на Разпети петък, дошли да се поклонят пред Сина божи, да съпреживеят кръстната Христова смърт и да минат под плащеницата. В историческата църква "Света Марина" в центъра на Велико Търново, построена преди 170 години от майстор Колю Фичето, свещеници отслужиха Вечерня...
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
" Няма да има нужда от голяма обществена енергия. Политическата логика води към предсрочни избори следващата година след обявяване на влизането в..
Не виждам причини БСП да остане в това управление ! Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на..