Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряна Димитрова: Българинът се умори да е песимистът на Европа и на света

| Интервю
Боряна Димитрова
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

"Българинът се умори да е вечният песимист. Да бъде песимистът на Европа и на света". 

Това каза пред БНР социологът Боряна Димитрова от "Алфа Рисърч".

"Хората изпращат 2023 г. с малко повече оптимизъм и с малко повече събрана вяра, че можем да променим живота си към по-добро", обобщи тя и представи резултатите от проучването "Равносметката на прага на старата и новата година: Нормализация и повече оптимизъм":

През отминаващата 2023  година бяха преодолени част от възникналите в предишните години кризи, други само промениха формата си, а трети тепърва възникнаха. Обществото се възстанови от Covid пандемията и се върна към нормалния ритъм на живот; след три години на политическа нестабилност и поредица предсрочни избори България има редовно управление, но непрекъснатите скандали около него задълбочават кризата на доверието към институциите, политическите лидери и партии; а в света, освен Русия-Украйна, избухна и нова война – между Израел и "Хамас".

Въпреки тези кризи, оценките за изминалата 2023-та са по-добри от тези преди една година. Основно, защото за пълнолетните българи тя е била по-успешна за тях и семействата им, отколкото за страната и света.

  • Поляризирана е равносметката за 2023 година в личен аспект – 24% я оценяват като по-добра от предходната, за 26% тя е по-лоша, а за 50% няма съществена промяна. Така, като най-кризисна за българите остана белязаната от Ковид и протести 2020г. Тогава регистрирахме историческо дъно по песимизъм (6% позитивни, срещу 51% негативни оценки), тъй като беше засегнато и личното, и общественото битие. След нея политическите и социални драми изглеждат по-бледи и сме свидетели на постепенен ръст на оценките. През настоящата година отрицателните мнения намаляват с десет пункта спрямо предишната, а позитивните се увеличават с четири. Най-успешна е 2023 година  за най-младите и хората в активна възраст (40-49 години), както и за висшистите и жителите на столицата. Най-неудовлетворени остават пенсионерите и жителите на селата. Ако тази позитивна тенденция продължи, можем да очакваме в края на 2024 превес на позитивните над негативните оценки, какъвто не е имало от преди пандемията.
  •   Далеч по-негативни са нагласите в обществен план – национален и геополитически. За първи път през последните 25 години позитивните оценки за страната са два пъти повече от тези за света. На фона на влошаващата се ситуация в света, случващото се у нас се усеща като по-малко драматично. Годината за България се оценява като по-добра от предходната от 11%, докато за пет пъти повече анкетирани (55%) си е останала по-лоша. В световен план позитивни са едва 6% от анкетираните, докато 70% са на противоположното мнение. Липса на съществена промяна констатират между една четвърт и една трета от българите.
  •  По-високата удовлетвореност в личен план спрямо макро картината намира израз и през конкретни аспекти от живота на хората. С позитивен баланс в оценките са индивидуалните фактори - удовлетвореност от жилищните условия (83%), личния живот (81%), здравословното състояние (73%), работата (68%) и дори материалното положение (55%). Преобладаващо негативно се определят обществените елементи - степента на защита на правата на отделния човек (59% са неудовлетворени) и живота в България като цяло (56% негативни оценки).


Очакванията за 2024 година са свързани с убедеността на хората, че те ще се справят по-добре с предизвикателствата в собствения си живот, отколкото ще се преодолеят проблемите пред България и света. Ако тази тенденция се запази, можем да станем свидетели през следващата година на избухването на ново, по-радикално желание за промяна.

  •   Увереност, че годината ще е успешна за тях изразяват 42%, а на противоположното мнение са 19% от анкетираните. Разликата между оптимистите и песимистите е 23%, докато през миналата година тя е били едва 4%. От гледна точка на България и света „по-добра“ година очакват 33%, а „по-лоша“ 36%-38% от участвалите в изследването. Спадът на негативизма в настоящето буди оптимизъм и за бъдещето.

Освен моментна равносметка, проучването отправя и по-широк поглед към минало и бъдеще, през поколенческата призма. Като цяло нагласите са, че всяко следващо поколение живее и ще живее по-добре от предходното – ние сме по-добре от нашите родители, а децата ни ще бъдат по-добре от нас:

  •  При оценките за живота ни спрямо този на нашите родители нагласите са преобладаващо позитивни. Близо половината от пълнолетните българи (49%) вярват, че живеят по-добре от своите родители, а на обратното мнение са 29%. Без усещане за съществена динамика спрямо миналото са 22% от анкетираните.
  •  Очакванията за живота на следващите поколения са също оптимистични, но и с висок дял на хората, които в сегашните несигурни времена се затрудняват да бъдат по-категорични за бъдещето (28%). Като обща нагласа обаче оптимистите са два пъти повече от песимистите (39%:21%).
  •  Най-позитивни в оценките за настоящето и очакванията за бъдещето са учащите и хората с по-високо образование. С увеличаване на доходите нараства усещането за по-добър живот спрямо този на предците, както и оптимизма за следващите поколения.


Отстъплението на поредицата негативни равносметки и събуденият оптимизъм за бъдещето е безспорно добра новина в края на 2023 година. Вярата, че всяко следващо поколение живее и ще живее по-добре от предишното е не само пасивна нагласа, но може да провокира лични усилия в стремеж за подобряване на обществената среда, било то в локален, регионален, или национален план. Което пък би било добра новина за 2024 г.

Изследването е проведено в периода 22 – 30 ноември 2023 г. от "Алфа Рисърч", публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

"Алфа Рисърч" носи отговорност за данните и интерпретацията, публикувани на нейния сайт, но не и за избирателно или манипулативно използване на тези данни.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов

Запрянов: Черната кутия на катастрофиралия самолет в "Граф Игнатиево" вече е Чехия

Министърът на отбраната Атанас Запрянов съобщи, че черната кутия на самолета, който падна през септември край авиобаза Граф Игнатиево, вече е в Чехия и предстои да бъде представен доклада за данните от нея. Кутията ще даде информация за действията на машината и пилотите, но ще се направи и комплексен анализ, посочи военният министър и уточни, че..

публикувано на 30.09.24 в 12:53

Кипър има готовност да се справи в случай на масови пристигания на мигранти

Кипър има готовност да се справи в случай на масови пристигания на мигранти при ескалиращата ситуация в Ливан и засилването на военните действия на Израел, заявиха компетентните власти. През тази година броят на незаконно влизащите в страната е намалял драстично с над 50% в сравнение с миналата година. Ливанци търсят убежище в Гърция, Атина иска..

публикувано на 30.09.24 в 12:51
Снимката е илюстративна

Пет деца са пострадали при управление на е-тротинетки във Великотърновско през лятото

Пет деца са пострадали при управление на електрически тротинетки във Великотърновска област през лятото. Всички са нямали право да ги управляват. Нито една от десетте общини в региона няма действаща наредба за електрическите тротинетки.   Последният случай с пострадало дете с електрическа тротинетка е от миналата седмица в стражишко село...

публикувано на 30.09.24 в 12:42
Йоан Терио

Йоан Терио: Париж се ангажира с радикална трансформация на превозите

Всеки град трябва да намери своя транспортен микс, който да е адаптиран към живущите в него. Това обясни пред БНР Йоан Терио, аташе по институционално сътрудничество. Френският институт в София събира общини, експрети в областта на климатичните изменения, екологични сдружения и широка публика на семинар "ЕкоОбщина 2024". Тази година е посветен на..

публикувано на 30.09.24 в 12:30
Унищожени сгради в южната част на Ливан, 30 септември 2024 г.

Израел разшири обхвата на атаките си в Ливан

Израел разшири обхвата на атаките си в Ливан и отвъд целите, свързани с радикалната шиитска организация "Хизбула". За първи път беше атакувана жилищна сграда в квартал на столицата Бейрут, а не в предградията. Четирима души са били убити и други четирима са ранени при израелския удар тази нощ. От организацията Народен фронт за освобождение..

публикувано на 30.09.24 в 12:21
Доц. Мартин Иванов

80 години от създаването на Народния съд

Днес се навършват 80 години от създаването на т.нар. Народен съд. Това е извънреден съд, действал в периода от декември 1944 г. до април 1945 г. като фактически орган на левия революционен терор. Това извънредно наказателно съдопроизводство води до ликвидация на внушителен брой представители на българската интелигенция, академичните среди,..

публикувано на 30.09.24 в 12:18

Предприемачи в сектора на търговията на дребно очакват покачване на цените

Предприемачите в сектора на търговията на дребно очакват известно покачване на цените през следващите три месеца. Това е отговорът им в бизнес анкетата за септември, направена от Националния статистически институт. Общият показател на бизнес климата се влошава спрямо август с един процентен пункт (от 23,5% на 22,5%). В секторите "услуги",..

публикувано на 30.09.24 в 12:09