Първата група на 32-ата национална антарктическа експедиция отлита утре за считания за най-южен град на планетата - Ушуая, който е и най-големият град в архипелага Огнена земя, разположен в южната част на Аржентина. Заедно с екип от строители, се предвижда групата да отплава от там с българския военен научно-изследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий" към Антарктида.
Основната цел на експедицията е разконсервирането на българската база на остров Ливингстън и построяването на новия лабораторен блок, чиито основи вече са положени, каза пред БНР ръководителят на експедицията - професор Христо Пимпирев:
"Според мен досега се свърши една от най-важните части от строителството. Това е построяването на основи. Тъй като там климатичните условията са изключително сложни, духат много силни ветрове, трябва основата да е много здрава и постройката да не излети прост в океана. Затова основите бяха строени две години. Строителството никак не е лесно и е целта за тази експедиция, затова са и 7 души строители, които ще се занимават само с това - до края на експедицията сградата да бъде изцяло завършена".
С първия екип пътуват и изпълнителите на научните проекти - биолози, морски геолог и инженери, които продължават научната дейност на българската експедиция. Очаква се екипът да посрещне новата година в антарктически води:
"Тъй като всичко се носи, всичките материали за строителството, хранителни продукти, научно оборудване - всичко е на нашия научноизследователски кораб. На него има и доста тона материали за испанските полярни бази и той просто малко закъсня да тръгне от Варна. Той тръгна на 8-и ноември, но все пак пътят на кораба е доста дълъг. Той е 45 дена, така че корабът все пак успя почти навреме да достигне Ушуая, за да може да качи българските полярници. Според мен може би ще посрещнат Новата година на борда на кораба, но вече в антарктически води".
След Нова година към експедицията ще се присъедини и още една група от учени, която ще акостира пред базата около 8-и януари. Една от основните задачи на екипа е проследяването на промените в климата.
Властите в Сърбия арестуваха още петима души във връзка със срутването в Нови Сад, което отне живота на 16 души през ноември миналата година. Общият брой на извършените днес арести достигна 11. Бившият министър на транспорта и инфраструктурата Томислав Момирович вече е задържан, а се готви арест и за наследилия го на поста Горан Весич...
Незаконната миграция е била във фокуса на разговорите на среща на турския президент Реджеп Ердоган, премиера на Италия Джорджа Мелони и премиера на признатото от ООН правителство на Либия - Абдулхамид ал Дбейбах, съобщи Франс прес, позовавайки се на официални лица. От офиса на Ердоган, който бе домакин на разговорите, ги определиха като..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в петък, че е наредил разполагането на две ядрени подводници в региони близо до Русия в отговор на провокативни изказвания на бившия руски президент Дмитрий Медведев, съобщава Ройтерс. "Въз основа на силно провокативните изявления на бившия президент на Русия Дмитрий Медведев, който сега е..
Съдът на Европейския съюз се произнесе по въпроса кои страни са безопасни, след като това поискаха италиански съдии, които се противопоставиха на решението на правителството на Джорджа Мелони за списък с безопасни страни относно имигрантите и центровете за тях създадени от Италия в Албания. За Брюксел "определянето на трети страни като..
Над 780 педиатри и акушер-гинеколози ще прилагат ваксини по новата Национална програма за профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус 2025 - 2030 г. Те вече са сключили договори със здравната каса и ще работят съвместно с общопрактикуващите лекари в цялата страна. Списъкът на специалистите е публикуван на сайта на..
Докерите от пристанището на Генуа заплашиха с 24-часова стачка на 5 август, ако кораб превозващ оръжия за Израел акостира на пристанището. Искането им бе удовлетворено от корабната компания, а техният представител Хосе Нивой чрез социалните мрежи и телевизия РАИ каза: "В подкрепа на палестинския народ ще продължим по същия начин с искане за..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп сподели в петък в своята социална медийна платформа Truth Social мнението си за "ненужната" смърт във войната в Украйна и да подчертае опита си да я прекрати. "Това е война, която никога не е трябвало да се случва – това е войната на Байдън, а не на Тръмп. Тук съм, само за да видя дали мога да я..
Дългото стоене пред екрани на различни устройства причинава сериозни проблеми с очите и виртуален аутизъм при децата. Това обясни пред БНР д оц...
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
"Очаквам да чуя срокове за закупуването на летателна техника за гасене на пожари, защото това, което Желязков каза, не е точно така". Това каза пред..