Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алтернатива са изделия от хартия, алуминий, бамбук и стъкло

Поскъпват пластмасовите съдове и прибори за храна. Ще намалее ли потреблението им?

Законодателството все още не дава възможност за купуване в собствени съдове

| Интервю
Снимка: БГНЕС

От 1 януари поскъпват пластмасовите прибори и кутии за храна. 10 стотинки ще даваме за чаша и 25 стотинки за кутия.

Търговците са длъжни да предлагат алтернативи на продуктите от пластмаса.

Наредбата е в сила от 2021 г., приета е в съответствие с европейските изисквания за намаляване на въздействието на пластмасовите продукти.

Все още законодателството, касаещо БАБХ, не позволява носенето на собствени съдове от хигиенна гледна точка, пояснява Светлана Божкова от Министерството на околната среда и водите.

Алтернатива са хартиени, алуминиеви, бамбукови, стъклени съдове.

Пластмасовите консумативи ще са на пазара до изчерпването им, уточнява Божкова.

Краен срок за тотална забрана не е предвиден, тъй като за някои продукти тя ще е неприложима. Идеята на законодателството е да бъде намалено потреблението във възможно най-голяма степен, коментира експертът.

Снимка: БГНЕС

Кутиите за храна ще поскъпват с по 5 стотинки годишно до 2027 г., каза в предаването "Преди всички" Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите".

Според нея, когато не се предлагат алтернативи за потребителите, не се постига целта и този подход – без алтернативи, товари потребителите излишно.

Икономически най-уязвимите потребители са тези, които най-често прибягват до готовата храна, отбеляза Габриела Руменова.

Стои и въпросът дали таксуването на опаковките не дава възможност на търговските вериги и производители да печелят допълнително и кой ще гарантира дали няма да продължи ударно производството, независимо от ограничението "до изчерпване на количествата", смята тя.

Габриела Руменова  Снимка: Ирина Недева

Руменова разказа за неин експеримент с чисто нова пластмасова кутия в опит да купи маслини, по време на който навсякъде са ѝ отказали именно от хигиенни съображения.

Някои страни дават възможност потребителите да носят кутии от вкъщи, в които да бъде поставяна насипната храна, посочи тя и даде пример с Италия.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29

Синигер призовава софиянци: Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре

"Премини на зелено" е мотото на образователен графити стенопис в близост до Южния парк в София . Изобразеният синигер призовава софиянци: "Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре". "София е по пътя към своята зелена трансформация от доста години и се сблъсква с доста затруднения. Изключително важно е да премине и..

публикувано на 13.06.24 в 19:08