Това каза в интервю за БНР Жанина Драгостинова, изкуствовед, филмов критик и преводач.
Сравнението работи в полза на пропагандата, смята тя.
През 1938 г. Австрия става част от Германския райх и губи своята самостоятелност, загубва името си. В края на войната е окупирана от съюзниците и разделена на 4 окупационни зони. До 1955 г. няма самостоятелно правителство, тоест 10 години след войната не е самостоятелна държава. В държавен договор тогава тя поема задължението да поддържа неутралитет. В същия държавен договор е записано, че се задължава да се грижи за всички войнишки паметници и паметни плочи на загинали във войната срещу хитлеристка Германия, както и за такива, възхваляващи победителите. Паметникът на съветската армия във Виена е построен веднага след войната, а проектът за него бил готов още преди влизането на руските войски там, обясни Жанина Драгостинова.
"Казват, че поради липса на глина паметникът бил "направен" върху стъклена бутилка със смачкан хляб."
Битката за Виена е била доста трудна. Когато идват руснаците, започват изграждането на паметника веднага, допълни Драгостинова.
Общината във Виена се задължава да поддържа този паметник, а полицията издирва извършителите на различни вандалски прояви. Ако не може да го открие, полицията заплаща възстановяването на повредените места, уточни Жанина Драгостинова. Паметникът във Виена е по-нисък от този в София, допълни тя.
"Няма такива страсти като в България. Не може да става дума за разделение в обществото."
Надписите върху паметника са на руски език. Съвременният млад виенчанин едва ли разбира за какво е това, посочи още тя.
Несъстоятелни са аргументите на съда да направи това разпореждане, това мнение изрази в предаването "Преди всички" адвокат Биляна Коцакова - член на работна група "Правосъдие" на Платформата за европейска памет и съвест, както и на Гражданската инициатива за демонтиране на Паметника на съветската армия.
"Извършва се демонтаж на бронзови фигури", каза тя. По думите ѝ "този обект не е поддържан и обследван 70 години" и тази разлика е пренебрегната от съда.
"Съдът директно приема, че се извършва демонтаж на паметника, унищожаване. (…) Мотивите на съда да даде това разпореждане са абсолютно несъстоятелни."
Запитана има ли вероятност София да осъмне с реставриран ПСА, Коцакова посочи, че "дължим грижа на българската култура, сериозна, пропусната грижа към българската история, чест, достойнство и идентичност" и няма да се позволи такава реставрация.
"Не можем да очакваме възстановяване. Този обект трябва да отиде в музея, където на фона на реалните факти да бъде разказвана историята."
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..