Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Всички политици, които имат интерес да контролират обществените медии, имат свой човек там. Това се случва и в момента"

Жана Попова: Когато казваш на журналистите какво да правят, имаш голям проблем като управляващ

"Всички медии, които се интересуват от това кога Путин ще сложи край на войната, имат кореспонденти в Москва"

| Интервю
Жана Попова
Снимка: Силвия Великова

"Винаги има такъв проблем в обществените медии – всички политици, които имат интерес да ги контролират, имат свой човек. Винаги е било така. Аз съм ги виждала в БНТ, знам кои са били през годините в БНР. Това се случва и в момента. Защото иначе г-н Пеевски нямаше да знае, че тук има такова нещо. Въпросът е отвъд Пеевски как да си казваме когато нещо не ни харесва. Защото в момента ситуацията е абсолютно блокирана. Каквото и да каже Програмният съвет със своите мотиви, те няма да бъдат чути от Волгин, защото Пеевски вече се е намесил в тази комуникация."

Това коментира в интервю за БНР Жана Попова, преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация.

В отговор на въпрос трябваше ли да бъде свалено интервюто с руския посланик Жана Попова заяви:

"Петър Волгин трябваше да има най-важната дума, когато се обсъжда този въпрос. Ако на този Програмен съвет той не е присъствал, доколкото разбирам – по негово желание, имаме проблем. Защото саморегулацията означава ние журналистите да можем да си кажем какво правим. Петър Волгин допуска една грешка – че като имаш свобода на словото, трябва да правиш велики неща. Понякога той я използва само за да дразни с едни и същи събеседници. Факт е, че в България няма много хора, които да имат смелост или дързост, да не са санкционирани от работното си място, за да изразяват позицията си, но аз помня онзи Петър Волгин, който може да задава много добри въпроси и на Костадин Костадинов, и на Митрофанова за това какво прави нейната държава или нашата партия тук, в България."

Попова посъветва "автора на речите, туитовете на г-н Пеевски да слуша малко повече радио", защото "ако слуша радио, щеше да знае, че всички медии, които се интересуват от това кога Путин ще сложи край на войната, имат кореспонденти в Москва".

По грешен начин беше съобщена новината, че Петър Волгин е дал интервю на забранена телевизия, посочи преподавателят и попита "как г-н Пеевски гледа тази телевизия, като е забранена".

Може да си много добър политик, прекрасен лидер, но когато тръгнеш да казваш на медиите и журналистите какво да правят, имаш голям проблем като управляващ, коментира Жана Попова по повод изявленията на Делян Пеевски и на премиера Николай Денков по медийни казуси. Когато в свободна държава се казва на един журналист какво да говори и какво да прави, това е проблем, смята тя.

"Вторият ми съвет е да не дават акъл на ДАНС какво да проверява. И третото – едното е свободата на медиите, другото – свободата на изразяване на мнение. Ние в момента имаме проблем с нашите медии – не е такъв, какъвто е в Полша, какъвто е в Гърция."

"Държавни медии означава държавата да ви казва какво да говорите. Държавата така и не направи фонда, от който да се финансират медиите. Ако ни се предложи добър вариант и добър продукт, никой от тях няма да откаже", каза Жана Попова в предаването "Преди всички".

Във война няма журналистика, подчерта още преподавателят във ФЖМК.

Законът за радиото и телевизията е остарял, но не можем да сменяме целия закон, изтъкна Попова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01