Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътна полиция получи нови помощни средства за принудително спиране на шофьори

Полицията разполага с нови 1300 помощни средства за принудително спиране - т.нар. шипове.
Снимка: БТА

С нови помощни средства Пътната полиция ще може да спира шофьори, отказали да се подчинят на полицейските разпореждания.

Службата и сега разполага с такива средства, те са 700, но са по-стар модел. Новите са 1300, информира инспектор Милорад Йорданов от "Охранителна полиция":

"Шипове и игли се забиват в гумата и гумата не се пръска, не се нарязва, а просто постепенно изпуска налягането на въздуха от самата гума и това позволява преследването от страна на полицейските служители. Когато имаме водач на моторно превозно средство, който е извършител на престъпление, създава опасност за живота и здравето на гражданите, тогава полицейските служители могат да използват това помощно средство. Разбира се, това става след стриктна процедура. Може да бъде хвърлено от река, може да бъде поставено на пътното платно. Дължината му е 7 метра и 10 сантиметра, така, че може да обхване две пътни ленти".


По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Костадинов пред празна зала в НС: Протестите в защита на българския лев едва сега започват

Лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов прочете пред празна зала декларация, в която подчерта, че протестните действия в защита на българския лев едва сега започват. По думите му, в страната ни има двоен стандарт при прилагането на законите и даде примери с действията на полицията и прокуратурата. "Само ден след протеста на..

публикувано на 26.02.25 в 11:25

Задържаха в ареста жена от Монтана за домашно насилие

50-годишна жена от Монтана е задържана за домашно насилие над мъжа, с който живеела на семейни начала. Снощи около 21,30 ч. в ж.к. "Младост" в Монтана възникнал скандал между мъж на 52 години и две години по-млада от него жена. В създалата се ситуация жената нанесла удар с юмрук по лицето на мъжа. С полицейска заповед тя е задържана до..

публикувано на 26.02.25 в 11:15

Какво ще се случи с реализацията на Коридор № 8 в контекста на неизвестните пред Алианса, поставяни от Тръмп?

Отказват ли се САЩ и НАТО от инфраструктура по източния фланг на Алианса? Гръцки медии съобщиха, че Тръмп е решил да прекрати военното присъствие в пристанището на Александруполис. Президентът на Съединените щати отхвърли съобщенията. Но мястото на България в новите стратегически планове на НАТО не е от вчера.  Базата в Александруполис е..

публикувано на 26.02.25 в 11:10
Джевдет Чакъров

Чакъров поиска смяна на председателя на ССУ, не функционирал правилно

В кулоарите на парламента председателят на ПГ на ДПС-ДПС Джевдет Чакъров призова за смяна на ротационния председател на Съвета за съвместно управление, тъй като - според него - Съветът функционира не по правилния начин. "За нас е много важно, наистина, моделът Пеевски да бъде разграден, да не функционира. Ние сме с предложение да има спешен..

публикувано на 26.02.25 в 11:10

Прави ли държавата достатъчно за предотвратяване на тормоза в училище?

Последната сряда на февруари е известна като Ден на розовата фланелка. Всичко започва през 2007 година - като протест във връзка с тормоз в канадско училище. През 2008 г. премиерът на Британска Колумбия го обявява за  Ден срещу тормоза в училище. Все повече ученици го отбелязват, отивайки на училище с розови тениски и дрехи, на които пише:..

публикувано на 26.02.25 в 10:50
Росен Желязков

Желязков обяви цел на правителството – изсветляване на българската икономика

Премиерът Росен Желязков обяви, че изсветляването на българската икономика и събирането на повече приходи в бюджета са една от целите, които си поставя правителството. В началото на днешното редовно заседание на Министерсия съвет -  премиерът изиска от министрите на финансите и на регионалното развитие,  информационните системи на НАП и на..

публикувано на 26.02.25 в 10:47

Петиция зове "Мета" да закрива акаунти на Костадинов

Инициатива в социалната мрежа "Тредс" под формата на петиция – отворено писмо до "Мета" настоява за забрана на профили и акаунти на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов. Петицията ще бъде адресирана и до Европейската комисия във връзка със законодателството за цифровите услуги. "Моята свобода свършва там, където свършва свободата на..

публикувано на 26.02.25 в 10:42