Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българската икономика от години е в състояние на тиха депресия"

Проф. Димитър Иванов: Дезинфлацията е възможен път, който ще доминира през 2024-та

"Опасността от рецесия не е отпаднала и опитите да се замаскира тази опасност са вредни"

| Интервю
Снимка: Личен архив

Глобалната икономика се справи сравнително добре през 2023 година.

С това заключение започна анализа си пред БНР макроикономистът проф. Димитър Иванов.

"Сътресенията на енергийните и хранителни пазари отслабнаха, което позволи на инфлацията да се забави, но все пак инфлационният натиск остава висок. Световната икономика продължава да се намира в една повратна точка. Деглобализацията продължава, като все повече държави преминават от свободна към сигурна търговия, както от икономическа интеграция към блоково отделяне и дерисковане". 

По думите на професора условията на търговията са се влошили за държавите, които са нетни вносители на суровини, включително и за България.

"Дезинфлацията се счита за възможен път, който ще доминира през 2024 г., но в същото време опасността от рецесия не е отпаднала. Опитите да се замаскира тази опасност са вредни", подчерта макроикономистът.

Според него българската икономика "от години е в състояние на тиха депресия":

"Хората виждат навлизането в икономиката и финансите ни на популисти, от цели политически семейства от популисти. В моя живот не помня подобна ситуация в управлението на българската икономика. Продължаваме да имаме един голям структурен бюджетен дефицит и той налага повишаването на лихвените проценти и това ще попречи на темпа на икономическия ни растеж".

Проф. Димитър Иванов изказа мнение, че бюджетният дефицит е на хартия, а "истинският е много по-голям":

"Сега остава под маастрихтския таван от 3%, но за сметка на намалени публични инвестиции. Намаляването на бедността ще се забави, тъй като България ще бъде изправена пред по-бавен растеж и повишена инфлация".

България не е готова по технически критерии да влезе в еврозоната, но това е неминуем процес, тъй като е подписан договор, посочи макроикономистът и добави, че ако членовете на ЕЦБ вземат политическо решение, тази цел може да бъде постижима.

Интервюто на Петър Волгин с проф. Димитър Иванов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на културата Мариан Бачев.

Близо 2 млн. лв. за археологически проучвания

Правителството одобри на днешното си заседание близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация. Допълнителните средства са насочени към проучванията на седем от най-значимите археологически обекти в България, обясни министърът на културата Мариaн Бачев: "Първата българска столица Плиска, античната колония..

публикувано на 02.07.25 в 13:42

Част от Радомир е без вода заради ремонти

Заради ремонтни дейности без вода днес е част от град Радомир, а утре ще бъде спряно водоподаването в част от Перник, съобщават от ВиК. Ремонтът в Радомир е на резервоар "Ниска зона". В Перник ще се работи по изграждането на нови връзки на улиците "Младен Стоянов" и "Юрий Гагарин", поради което ще бъде спряна водата за живущите в..

публикувано на 02.07.25 в 13:39
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Трябва да вкараме в ред публичните си финанси, няма значение в лев или в евро

Трябва да вкараме в ред публичните си финанси! Дали в лев, или в евро - в каква валута оперираме няма никакво значение относно това как управляваме публичните си финанси. За това призова пред БНР Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива, като посочи, че " българските публични финанси са заложник на разходните политики..

публикувано на 02.07.25 в 13:24

СО може да загуби 9,5 млн. европейско финансиране за ремонта на театър "София"

Столицата е на път да загуби 9 милиона и половина лева европейско финансиране за ремонта на театър "София". Реконструкцията започна в мандата на предишната администрация на Столичната община и е още в начален етап, показа проверка на "Спаси София". Заради лоши метеорологични условия ремонтът е спрян вече 15 месеца. Кметът на София Васил..

публикувано на 02.07.25 в 13:20

ЕК: До 2040 г. нетните емисии парникови газове в ЕС да бъдат намалени с 90% спрямо 1990 г.

Европейската комисия предлага до 2040 г. нетните емисии на парникови газове в ЕС да бъдат намалени с 90% спрямо нивата от 1990 г. Това предвижда проект за изменение на Европейския закон за климата, представен днес в Брюксел. Инициативата идва заедно с политическите приоритети на новия мандат на Комисията и надгражда действащата цел за поне..

публикувано на 02.07.25 в 13:13

От юли: НОИ ще посочва размерите на пенсиите и в евро

От този месец Националният осигурителен институт ще посочва размерите на пенсиите и в евро.  Превалутирането се извършва чрез прилагането на официалния фиксиран валутен курс на българския лев към еврото, обявен от БНБ.

публикувано на 02.07.25 в 13:11
Симо Лазаров

Спомен за Сергей Джоканов

"Запомнете ме с добро и с музика" - думите са на Сергей Джоканов, който напусна този свят преди година. Предстои обаче премиерата на неговия албум "Богомилите", който остана незавършен . Утре вечер ще бъдат представени 7 от музикалните пиеси, част от "Богомилите". Срещата ще е от 18 часа в клуб "Журналист". Композиторът и основател на първото в..

публикувано на 02.07.25 в 13:07