Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Гълъбинов: Още в първото тримесечие можем да демонстрираме ускорено сваляне на инфлацията

"Имаме всички шансове да покрием критериите за влизане в еврозоната"

| Интервю
Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

Още в първото тримесечие на 2024-та можем да демонстрираме по-ускорено сваляне на инфлацията. Имаме всички шансове да покрием критериите за влизане в еврозоната.

Това каза пред БНР икономистът и финансист Румен Гълъбинов и уточни, че в края на 2024 г. в еврозоната е около 2% инфлацията, а в България тя продължава да е почти двойно по-висока.

Той подчерта, че страната ни трябва да изпълни няколко много важни условия, за да влезе в еврозоната през 2025 г. и първото е инфлацията.

"Има няколко условия, които трябва да вземем предвид. Едното от тях е как ще повлияе отпадането на дерогацията за руския петрол и ще има ли драстично изменение в цените на горивата. Защото те влияят много на общото ценово ниво и оттам на инфлацията", обясни икономистът.

По думите на Румен Гълъбинов внимателно трябва да се следи и ходът на цените на хранителните стоки:

"Продължаваме да догонваме и да изравняваме общото ценово ниво в доста групи стоки, което е средно за другите европейски държави. Не така стоят нещата с доходите, където имаме доста да наваксваме".

Много важно е какъв ще бъде конвергентният доклад, който ще бъде изготвен за България в първата половина на 2024 г. и дали с него ще получим дата за пълноправно присъединяване към еврозоната, подчерта анализаторът и уточни, че в останалите месеци до края на годината да имаме време за "всички останали съпътстващи мероприятия".   

Гълъбинов изтъкна, че членството в еврозоната винаги върви заедно с присъединяването в Шенген:

"Нека да се амбицираме малко повече и по въпроса за Шенген. До постигнем в края на годината и пълноправно членство в шенгенското пространство".  

Според икономиста в следващите 2-3 години трябва да бъде намерен отговор на въпросите за социалните системи - здравна и пенсионна:

"Такъв ли да остане моделът, или да бъде променен?. Такива ли до останат вноските за здравно осигуряване и за пенсионно осигуряване, или да бъдат увеличени?".

Интервюто на Георги Марков с Румен Гълъбинов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.  

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киев отхвърли руските обвинения за атаки с използване на бял фосфор

Киев определи като "фалшиви и безсмислени" обвиненията на Русия, че е използвал бял фосфор при атаките с дронове през септември. По-рано от руското външно министерство обвиниха Украйна, че многократно е използвала боеприпаси с подобни вещества при нападения с безпилотни апарати. Киев твърди, че е спазил изцяло международните си задължения за..

публикувано на 18.12.24 в 15:25

КЕВР ще реши окончателно за цената на тока на 1 януари

На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата.  Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто.  Днес това предложение бе подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и..

публикувано на 18.12.24 в 15:08
Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК

Станислав Попдончев: Трупаме дефицит не защото е необходимо, а защото законодателството го позволява

По начина на развитие на българската икономика не би трябвало да трупаме дефицити. Вината не е на министъра на финансите , заяви Станислав Попдончев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), за Бюджет 2025 в интервю пред БНР.  "Фискалната експанзия произтича от законодателни изменения, които се случиха февруари и април в..

публикувано на 18.12.24 в 14:23

Най-малко 12 жертви на израелски удари в Газа

Най-малко 12 души са били убити при израелски удари в Ивицата Газа, предаде АФП, като се позова на агенцията за гражданска отбрана в анклава. 10 от жертвите са загинали при израелска атака рано сутринта срещу къща в град Бейт Лахия в северната част на Газа, където няколко разселени семейства са потърсили убежище. Това съобщи за Франс прес..

публикувано на 18.12.24 в 14:09
Людмила Петкова

Людмила Петкова: Няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите

Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова остро възрази на критиките на политическите сили към проекта на бюджет за 2025 година. Тя отбеляза, че като разходи се залагат всички законови промени за увеличения на възнаграждения и на пенсиите, като в приходната част се предлагат нестандартни мерки, които да изсветлят икономиката...

публикувано на 18.12.24 в 14:07
Асен Василев в НС. На втори план - Кирил Петков.

Асен Василев за проектобюджета: Фиаско, писан е от Пеевски, за да се раздадат пари на силовите структури

Като фиаско определи проектобюджетът на служебното правителство депутатът от ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев. Той обвини служебния премиер Димитър Главчев, че негов подпис от 22 ноември е ощетил инвитро фонда с два милиона лева, които са отишли за Държавния фонд "Земеделие". Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците От..

публикувано на 18.12.24 в 13:59

Депутатите отхвърлиха предложение заседанията им да са от 13.00 до 18.00 часа

Депутатите отхвърлиха предложението за промяна в работното си време. От ИТН бяха предложили в Правилника за организацията и дейността на НС  да бъде записано, че пленарните заседания ще се провеждат следобед от 13.00 до 18.00 часа. Депутатът Тошко Йорданов каза: "Нашето Народно събрание не работи ефективно по графика, по който има...

публикувано на 18.12.24 в 13:55