Три са важните неща при спасяването при земетресение. Първото е превенцията, второ е поведението по време на бедствието и трето, което е немаловажно, поведението след земетресение. Това сподели в предаването на БНР "Хоризонт до обед" Юлияна Антонова-Мурата.
Тя разказа за подготовката и действията на японците. Страната отново бе разтърсена от мощни земетресения в първия ден на новата година.
"Веднага след труса на мястото има 1000 души, а ден след това те са 10 000. Отиват да помагат и никой никога няма да се снима и да показва, действа се", разказа още Антонова.
Спасителните действия в Япония показват, че жертвите там са значително по-малко, отколкото в Турция - при земетресение със същата сила.
"Когато за първи път бях дипломат, в началото на 90-те години, ме впечатли, че в посолството имаше огромна карта, подарена от общината. На нея бе посочено къде се очакват и къде би могло да има епицентър на земетресение. Видях, че България е отразена с розов цвят като Лос Анджелис и Япония. Затова през следващите години като консул и културно аташе винаги съм участвала във всяка покана от общината и институциите, когато става въпрос за обучение, правила по време и след земетресение при бедствието", каза Антонова, която живее в Токио и е автор на три книги за Япония.
От опита и преживяното в Япония и като участвала в над 60 демонстрации за превенции по време на земетресение и как да се държи след това, Юлияна Антонова коментира, че всеки един трябва да осъзнае, че на всеки един от нас животът му зависи от самия него, но също така и от тези около него.
"В Япония от най-ранна детска възраст започва обучението - поведение и внушение да не се паникьосваме. Моят внук на 2 години знае на японски думи като "влака стрела" и "земетресение", и знае какво да направи - първо, да отиде под масата и да се хване за здраво", сподели Юлияна Антонова.
Тя обясни, че най-важни са първите секунди при труса.
"Имаме 10 – 12 секунди да напуснем дома. Ако не можем, трябва да потърсим временно убежище под масата, а не както мен са учили в училище - под касите на вратите", категорична е тя.
И разказва за едно странно явление, което се изследва от японските органи за геопространствена информация, при което земята се движи и има отклонения 1,20 м на запад и 1,10 м нагоре и как да се бяга:
"Най-важното е винаги на работното място, в чантата ви, до леглото в спалнята ви винаги да има бутилка с вода. Японците установяват, че може 10 дни без храна, но не можем без вода. Това е най-важно за оцеляване, не знаем след колко време ще бъдем открити".
В правилата за спасяване японците препоръчват да се вдигне фланелка, дреха към устата, да се плюе в нея и през това да се диша, вид филтър, защото в много сгради мазилката затруднява дишането, запушва носа и гърлото, а и от паниката се диша трудно.
Юлияна Антонова разказа и за малки свирки, които подарявала на всичките си приятели, чийто сигнал стига до мозъка на кучетата - търсачи.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..