"Това, което се случва от 2021 година е, че имаме висока инфлация и вследствие на това и на пазара на труда, в който има голямо търсене на работници, заплатите растат. Просто се оказва, че ако искате да задържите своите работещи при тези вървящи нагоре цени, се налага да увеличавате заплатата. Това нещо се случва от 2022 година насам. Тези увеличения на минималната работна заплата, тези административни начини за повишаване на доходите, аз ги намирам за по-скоро следствие на една тенденция, която така или иначе се случва на пазара на труда".
Това каза за БНР икономистът от Експертния клуб за икономика и политика Стоян Панчев.
"Доходите настигат инфлацията, защото, ако вашите доходи не са пораснали от, да кажем, 2021 година насам с 30%, реалната стойност на вашите пари е спаднала и вие сте обеднели, без номинално вашата заплата да е отишла надолу".
Данните на "Евростат", че българите вече достигат 62% от покупателната способност на европейците, той оцени като "положителна тенденция", но подчерта, че това "може да се дължи и на факта, че имаше висока инфлация и в ЕС и в еврозоната".
"Моето очакване е този темп на бърз ръст на доходите да се забави, просто защото и ръстът на цените се забавя. В много от държавните сектори имаме почти автоматично актуализиране на заплатите. Това означава, че при тези работещи ефектът от инфлацията е по-нисък, макар че имаше отделни групи от публичния сектор, които протестираха през тази година – служители на НСИ, служители от културата, които не са получили този тип индексация и съответно техните доходи сериозно са изостанали. Частният през последните 2 години изпреварваше от гледна точка на наваксване на инфлацията, когато погледнем ниво статистика, но и там има определени сектори, в които ще има трудности", допълни той в предаването "Хоризонт до обед".
В Европа IT секторът започва да има трудности, предупреди той и коментира опасенията на бизнеса заради ръста на минималната работна заплата, както и доколко по-високите разходи за заплати ще бъдат компенсирани от това, че работодателите вече изплащат не 3, а 2 дни болничен.
"Доколко ще бъдат "ударени" или възпрепятствани от това увеличение на МРЗ, зависи в голяма степен в кой регион на България са. Ако става въпрос за София, едва ли ще има особен ефект. Що се отнася до плащането на болничните, на мен ми се струва, че ако става въпрос за сектора на услугите, разликата няма да е особено голяма. С този така наречен "хоум офис", който е въведен от Covid насам, много често се оказва, че дори не се използват тези болнични дни, защото хората така или иначе са си вкъщи".
Относно дефицита от 2,2%, с който завършихме 2023 година, експертът коментира:
"Този дефицит не заслужава да бъде похвален, защото беше постигнат чрез неизпълнение на капиталовата програма на правителството. Инвестиции, които трябваше да бъдат направени, не се направиха и по този начин дефицитът спадна. Част от приходите също не бяха постигнати - почти 2,5 милиарда! Ако бях на мястото на Министерство на финансите, не бих го подчертал публично, особено като хвалба! Що се отнася до постигането на дефицита за следващата година, очаквам, че ще бъде постигнат. И отново, ако се окаже, че вървим към неизпълнение, много лесно част от разплащанията, свързани с капиталовата програма и с държавните инвестиции, няма да се изпълнят и ще влезем във в тези рамки".
Дефицитът не е големият проблем по отношение на Маастрихтските критерии. Казусът е с инфлацията
"Миналата година, когато отново ни отказаха да влезем в еврозоната, влизахме в 3-процентния дефицит, но не изпълнявахме критерия за инфлацията. Моята прогноза е, че същото ще се случи сега. Когато погледнем Евростат, виждаме, че неизпълнението ни е дори по-голямо, отколкото миналата година - над 4 процентни пункта. Това означава, че отново няма да изпълняваме, дори с повече, критерия за инфлацията на Маастрихт. Моята прогноза по тази линия е, че 2025 година почти сигурно няма да е тази, в която ще влезем в Еврозоната".
Интервюто на Наталия Ганчовска със Стоян Панчев в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете в звуковия файл.Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента. За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..
Интегралният изпит е един правилен път за разрешаване на съществуващия казус със сравнително ниските резултати в областта математика и природни науки (STEM) и въобще въпроси, свързани с теста PISA. Това каза пред БНР Диян Стаматов , директор на 119-то училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета...
Партия МЕЧ и коалицията ПП-ДБ са се договорили, че през септември ще бъде внесен вот на недоверие на правителството за провал в сектор вътрешен ред и сигурност. Мотивите ще бъдат допълнително прецизирани, обясни лидерът на МЕЧ Радостин Василев, по чиято инициатива се водят преговорите: "Разговаряме в момента "Продължаваме..
Общината в Кюстендил осигури вода за санитарно-битови нужди за жителите на един от най-големите квартали в града - "Герена", останал над 40 часа без водоподаване, за което БНР съобщи. Вода ще се кара в квартала и през нощта. Квартал "Герена" остана без вода през нощта вторник срещу сряда заради авария на помпа при кладенец на Струма и..
Столичният общински съвет подкрепи предложението на кмета Васил Терзиев за изменение на подробния устройствен план на бул. "Тодор Каблешков", което дава възможност той да бъде изцяло завършен. Последната отсечка от него досега беше блокирана заради неотчужден на имот, попадащ върху трасето. Решението дава възможност за предварително изпълнение,..
Върховният касационен съд прекрати делото за длъжностно присвояване на близо 5 млн. лева срещу бившия шеф на Националната разузнавателна служба Кирчо Киров. От съда съобщиха, че причина за решението е тежкото здравословно състояние на Киров, установено от комплексна съдебномедицинска, съдебнопсихиатрична и съдебнопсихологична експертиза...
Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна, заяви говорителят на Европейската комисия Гийом Мерсие. "Политико" цитира германския евродепутат Даниел Фройнд, според когото някои плащания по Механизма са забавени заради неизпълнение на няколко ключови етапа от необходимите реформи. Президентът връща за ново..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...