Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Разбиването на "Хизбула" е почти невъзможна задача - тази групировка е много по-голяма и по-мощна от "Хамас"

Кенет Кацман: "Хизбула" и Иран не са готови за война

"Нова пълномащабна война ще бъде по-разрушителна и за самия Израел"

| Интервю
Флагът на Хизбула редом с лика на лидера на радикалното ливанско движение Хасан Насрала.
Снимка: Ройтерс

Ракетен удар в предградие на Бейрут тази седмица разбуди наново страховете от разширяване на войната в Близкия изток.

Гибелта на Салех ал-Арури, един от най-отдавнашните и влиятелни ръководители на "Хамас", и на двама командири от въоръженото крило на групировката, бе пряко предизвикателство срещу авторитета на "Хизбула", която ги подслони и им обеща сигурност в един от своите бастиони в Ливан.

В интервю за "Събота 150" Кенет Кацман, старши съветник в консултантската компания The Soufan Group, посочи, че дръзкото нападение идва да потвърди поне две неща. Първо, че израелското разузнаване е информирано за местонахождението на лидери на "Хамас" в изгнание доста по-добре, отколкото за онези, които ръководят съпротивата в самата Газа. И, второ, че "Хизбула" не е готова за пълномащабна война.

Който и да стои зад убийството на Салех ал-Арури показа, че може да прави каквото си пожелае насред Бейрут, в самото сърце на "Хизбула". Изненадани ли сте от приглушената реакция на лидера на групировката Хасан Насрала?

"Ако реакцията на "Хизбула" бе по-шумна, тогава щяхме да питаме къде са делата, с които ще подплати думите си. Щеше да бъде принудена да изстреля повече ракети по-надълбоко в Израел. Но и "Хизбула", и иранците явно са преценили, че не искат голяма война в този момент. Не са готови за такава война."

"Не бива да забравяме също така, че "Хамас" и "Хизбула" са различни организации. И двете си сътрудничат с Иран. Но политическите им задачи и програми далеч не са идентични. Насрала сам го каза: 7 октомври е палестински въпрос, т.е. не е наш, на "Хизбула". Затова и отговорът му (на убийството на висши функционери на "Хамас" на 2 януари) бе по-приглушен от очакваното."

Смятате ли, че основанията за пълномащабна война на ливанско-израелската граница се множат с времето? Израел вече надделява в северната част на Газа, оцелелите бойци на "Хамас" се оттеглят на юг. Самият Насрала каза, че след Газа идва ред на южен Ливан.

"Мисля, че намерението на Израел все още е да акумулира дипломатически натиск върху "Хизбула", за да издейства оттеглянето ѝ на север - може би с 8, а може би с 15-16 километра на север от границата. Военните средства не са предпочитаната опция за Израел. Разбиването на "Хизбула" е почти невъзможна задача, защото тази групировка е много по-голяма и по-мощна от "Хамас". Затова Израел предпочита чуждите дипломати да издействат оттеглянето ѝ от границата. Това ще позволи на 80 хиляди израелци да се завърнат по градовете и селата си в северен Израел."

Но Бени Ганц сам го каза: времето за дипломация изтича, ако ливанското правителство и дипломатите не накарат "Хизбула" да се оттегли, израелските сили за отбрана ще го сторят. Може ли да си върне думите назад?

"Със сигурност израелците трябва да говорят твърдо, да заплашват за по-голям ефект, така че дипломацията да успее. Но сухопътно нахлуване в южен Ливан би им струвало много жертви. Може би искат Съединените щати, Франция и Великобритания да предложат на "Хизбула" не само заплахи, а и някакви стимули или постове. Може би на следващия ливански президент или на следващия началник на генералния щаб. Израел разчита на умните дипломати, особено американските, да измислят начин да убедят Насрала да се оттегли на север."

Алтернативата ще е война, която ще е повторение на 2006-а или, може би, на 1985-а година?

"Да, през 1985-а израелците трябваше да останат в южен Ливан - в зоната за сигурност, която създадоха там - до 2000 г. През 2006-а израелските войски не се представиха брилиантно. Някои от целите им останаха неизпълнени. Тогава загубиха доста танкове и други бронирани машини. Този път ще е още по-трудно. Една нова пълномащабна война ще бъде по-разрушителна и за самия Израел, защото сега "Хизбула" разполага с по-далекобойни и по-прецизни ракети, с по-добри противотанкови системи. Със сигурност нова война ще струва на Израел по-скъпо, отколкото преди 17 години."

Как оценявате изявленията на Йоав Галант, Бенямин Нетаняху и други израелски политици за бъдещето на Газа с буферни зони и израелски контрол върху границата с Египет. И там ли се заформя "зона за сигурност", както навремето в Ливан?

"Трябва да почакаме, за да видим дали Нетаняху ще остане на власт след като боевете в Газа започнат да стихват. Съединените щати оказват натиск върху израелското правителство да прехвърли контрола над анклава поне отчасти на Палестинската администрация. Нетаняху е против, но някои от опонентите му от политическия център на Израел са по-склонни да приемат американския план. Е, може би с някои нови лица от палестинска страна."

Но Израел и при този вариант ще иска да държи войски в Газа, нали така?

"Може да се заформи нещо подобно на Западния бряг на река Йордан, където имаме палестински власти - министерства, общини, полиция начело с "Фатах" - които си сътрудничат с Израел, за да поддържат обществения ред. Предават информация за терористични групи, за да предотвратяват нападения. Подобен модел може да се оформи и в Газа. "Фатах" може да изгради сили за сигурност, които да си поделят отговорността с израелците."

Как виждате ситуацията в Червено море? Ескалация там по-вероятна ли е, отколкото в Ливан? Хутите продължават атаките по товарните кораби. "Мерск" и други компании отново се пренасочиха далеч от опасните брегове на Йемен. Задават се поскъпване и проблеми в снабдителните вериги в глобален план. Обявената от Съединените щати и коалицията операция "Пазител на просперитета" като че ли се проваля, едва-що започнала...

"Натискът върху хутите е много голям. Дванадесет държави излязоха тази седмица с много остро и недвусмислено предупреждение към тях да прекратят обстрела и нападенията. Ако не се вслушат в предупреждението, очаквам да последват бойни действия срещу тях в Йемен."

Ще бъдат ли ефективни тези бойни действия? Хутите устояха с години на военния натиск на враговете си в Йемен и на арабските им спонсори.

"Могат да бъдат ефективни. Зависи от мащаба и интензитета им. Съединените щати могат да бъдат доста ефективни, когато пожелаят, стига да не им повлияят съображения за мирния процес и за гражданското население в Йемен."

Няма ли нови ракетни удари окончателно да разрушат Йемен?

"Йемен вече е разрушен. Страната е опустошена (вследствие от гражданската война). Това е една от причините, които в момента спъват президента Байдън. Той се колебае, защото хуманитарната ситуация вече е отчайваща, и не иска да бъде обвиняван, че е причинил още повече мизерия и разрушения."


По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва информационна кампания за ползата и вредите от хранителните добавки

От Сдружението за достъпна и качествена храна започват информационна кампания сред младите хора, с която да запознаят потребителите с хранителните добавки. Голяма част от тях са опасни, казаха от сружението, а целта им е да се знае повече за хранителните добавки.  Потребителите най-често не знаят произхода им, тъй като в дигиталното пространство..

публикувано на 02.06.24 в 07:35

НС изслушва Главчев за българската позиция в ООН по резолюцията за Сребреница

Народното събрание ще проведе извънредно заседание днес, от 15 ч. На него е предвидено да бъде изслушан премиерът Димитър Главчев около българската позиция в ООН за геноцида в Сребреница. Изслушването на служебния министър-председател Димитър Главчев е във връзка с публично изнесена информация за изпратена грама до постоянния представител..

публикувано на 02.06.24 в 07:33

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150 годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит Григорий...

публикувано на 02.06.24 в 07:10

На връх Околчица ще се проведе традиционното всенародно поклонение към Ботев и загиналите за свободата на България

Днес с различни прояви в цялата страна ще отбележим Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Точно в 12 часа сирените в цялата страна ще приканят всички да отдадат почит към паметта и делото на Христо Ботев и на героите в национално освободителните борби. В родния град на поета-революционер – Калофер,..

публикувано на 02.06.24 в 06:44
Българска Патриаршия

Започва избирането на делегати, които ще избират бъдещия български патриарх

Днес във всички епархии на БПЦ трябва да се проведат избори за делегати, които ще избират бъдещия български патриарх по време на събора, насрочен от Св.Синод за 30 - ти юни. В 15 те епархии, 13 в страната и две зад  граница, епархийските избиратели трябва да определят  кой ще ги представлява на  патриаршеския събор. Проф. Дилян..

публикувано на 02.06.24 в 05:53

Държавите от СЗО си поставиха срок до една година да се договорят за глобално споразумение за пандемиите

Страните членки на СЗО не успяха да се договорят за глобално споразумение за пандемиите в рамките на Световната здравна асамблея. 194-те държави членки на Световната здравна организация преговарят от две години. Надеждата беше, че ще успеят да се договорят тази седмица за окончателен текст на споразумение, което ще им помогне да бъдат по-добре подготвени..

публикувано на 02.06.24 в 05:26
Кая Калас

Премиерът на Естония: Нямаме план Б, ако Украйна загуби войната

Нямаме план Б, ако Украйна загуби войната, заяви министър-председателят на Естония Кая Калас в интервю за кореспондента на Би Би Си по въпроси на сигурността Франк Гарднър. Естония се смята за държава на първа линия, т.е. страна членка на НАТО, където нейните граничари виждат през река Нарва руската крепост Ивангород. Тази малка балтийска държава, някога..

публикувано на 02.06.24 в 05:19