Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5000 души отпразнуваха Богоявление на езерото в "Дружба"

8
Любомир Мутафчийски извади кръста от водите на езерото в "Дружба"
Снимка: Гергана Димитрова

"Желая на всички Божието благословение да бъде върху вас и вашите семейства, върху нашия град и нашата родина. Нека всички, които днес имат имен ден, Бог да ги благослови и да наспори на всички дните със здраве, благословение, мир, единство и любов". С тези думи се обърна към хората, дошли на Богоявление на езерото в "Дружба", белоградчишкия епископ Поликарп.

Над 5000 бяха тези, които почетоха празника, съобщи районният кмет на "Искър" Ясен Русев.

"Беше много голямо събитие. Повече от 5000 човека има гости, 50 скачача. Видяхте много официални гости. И от организационна гледна точка беше предизвикателство, но мисля че всичко се случи перфектно щом в момента се играе това хубавото хоро, всичко е наред."

След водосвета бе раздадена светена вода на хората.

"Специално помолихме да има достатъчно количество, което да стигне до всеки един желаещ", казва районният кмет Русев, който лично бе осигурил и бутилки за Светената вода.

За първи път на празника Богоявление на езерото в парк "Дружба" беше новият кмет на София Васил Терзиев.


"Пожелавам на всички българи, на всички софиянци да са здрави, да имат една много хубава година, щастлива. Да сме по-смирени, по-добри, да сме повече заедно, да имаме хубави поводи да се радваме и това да ни бъде ежедневие, не само от празник на празник."

На Йордановден на езерото в "Дружба" беше и бившият кмет на града Йорданка Фандъкова, която също бе именичка.

"Честит имен ден на всички именици днес и честит празник на всички християни, един от най-големите и най-хубави християнски празници. Радвам се, че традицията се спазва тук на езерото в "Дружба", толкова много хора има."

20-годишният Любомир Мутафчийски от София спаси кръста от водите на езерото. Той се гмурна заедно с още 45 смелчаци. Любомир иска да стане пожарникар, а с него на празника бяха родителите му и по-голямата му сестра.

"За първа година скачам и искам да призова всички млади, както и големи българи, да спазват традициите, да скачат всяка година, и да не се отказват. Ако ги е страх, да се престрашат и да го направят. Аз уча и гоня цели в момента. Искам да стана пожарникар. Всяка година ще се хвърлям. Да сме живи и здрави всички".

20-годишният младеж даде на всеки, който пожела, да целуне осветения кръст и се снима с много хора за спомен.

В деня след Богоявление православната ни църква празнува Събор на Свети пророк Йоан Предтеча и Кръстител Господен.

Почита се главното дело на живота на Свети Йоан - Христовото Кръщение.

Денят е известен като Ивановден и е сред празниците с най-много именици у нас - близо 336 хиляди българи.

Според новозаветните текстове самият Христос нарича св. Йоан "най-голям между родените от жени". Пророк, Предтеча и Кръстител Господен, той се откроява сред евангелските личности с рождението си и уникалната си мисия: да проповядва покаяние и да кръщава хората, за да ги подготви да посрещнат очаквания Спасител.

В прослава на св. Йоан Църквата е определила шест дни в годината и всеки вторник. Най-тържественият празник е днес - след Богоявление, когато се почита главното дело на живота му - Христовото Кръщение.

Името Йоан и производните му означават "Божия благодат".

Ивановден се нарежда на второ място по брой на имениците у нас.

Репортаж на Евелина Стоянова чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10