Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъжда се закриване или преструктуриране на Държавната консолидационна компания

Богдан Богданов
Снимка: БГНЕС

Министерството на икономиката обмисля да закрие Държавната консолидационна компания, която обединява държавните предприятия в структурата на министерството. Предвижда се дружествата да бъдат обединени в четири основни направления, без да бъдат приватизирани, съобщи министър Богдан Богданов.

Миналото лято той смени изпълнителния директор и борда на директорите на Държавната консолидационна компания, която управлява предприятията в системата на министерството. Новото ръководство беше назначено временно за шест месеца и работи с намалени наполовина заплати.

След анализ на дейността на предприятията, които ДKK обединява с капитал от 1,2 млрд. лв., с липса на финансови отчети за две години - 2021 и 2022 г.  и с установени нарушения за 700 млн. лв., министър Богдан Богданов заяви, че няма смисъл от функционирането на такава огромна структура:

"За приватизация не се говори в момента, но трябва да спрем възможността за корупционни практики при възлагане, харчене на пари без обществени поръчки, без финансови обосновки и анализи, залагайки държавни предприятия, взимайки кредити за обезпечаване на тези разходи. Това трябва да го прекратим".

Планът за държавните предприятия те да бъдат преструктуриране в четири направления - чисти технологии и кръгова икономика, отбранителна аерокосмическа индустрия, хранителни и биотехнологии, минерали, метали и суровини:

"Да зададем основата, при която тези предприятия оттук нататък да могат да се развиват на пазарен принцип".

Програмата ще бъде предложена на Министерския съвет, на политическите лидери и ще бъде обсъдена в Комисията по икономика в парламента, съобщи още Богдан Богданов.

Идеята за закриване на ДКК се роди по времето на Кирил Петков като министър на икономиката и беше спряна от Корнелия Нинова, когато пое ръководството на министерството.

Министърът на икономиката Богдан Богданов, чието име се спряга да е сред министрите, които ще бъдат освободени при ротацията на премиерите, коментира, че не участва в политически решения и в политическите разговори, а изпълнява приоритетите на своя мандат.

"Все още не сме на етап, в който обсъждаме тези стъпки. Ние сме поели ангажимент да свършим заложените задачи и работа. Ще продължим да си ги вършим дотолкова, доколкото тези приоритети, които ние сме заложили като важни, имаме възможност да ги изпълняваме. Ако имаме възможност и подкрепа, значи сме на прав път и си вършим работата. Ако по някаква причина нямаме такава подкрепа, дискутираме в случая с премиера и вицепремиера какъв е подходът оттук нататък".

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър, публикуван в социалните мрежи, показва задимяването, което затруднява движението.

Голям пожар на международния път на изхода на Враца

Голям пожар е възникнал на международния път на изхода на Враца по посока Монтана край село Бели извор. Горят дървета и сухи треви, а задимяването затруднява движението в участъка, което е натоварено. За това сигнализират пътуващи в социалните мрежи. Към мястото на огъня пътуват екипи на врачанската пожарна.

публикувано на 06.09.25 в 17:09

Мъж почина след нападение на акула във водите на плаж до Сидни

Мъж на около 50 години е починал след нападение от акула във водите на плаж близо до австралийския град Сидни, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес. Всички плажове в района на случилото са били затворени, а дронове се включиха в издирването на хищника. Екипи за спешна помощ са били изпратени на плажа Лонг Рийф малко след 10.00..

публикувано на 06.09.25 в 16:59

Над 3000 души се събраха днес за празника на Гушовския манастир край Чипровци

Над 3000 души се събраха днес за празника на Гушовския манастир край Чипровци. В Деня на Съединението Чипровци отбелязва своя празник. За поредна година празника на Гушовския манастир "Свети Архангел Михаил" събра стотици жители и гости в Чипровци. В основите на манастира, опожарен по времето на Чипровското въстание, бе отслужена тържествена..

публикувано на 06.09.25 в 16:54

Кюстендилци се възхитиха на Детския радиохор на БНР в деня на Съединението

В Кюстендил отбелязаха 140-ата годишнина от Съединението с богата програма, в която акцент беше участието на детския радиохор на БНР с диригент Венеция Караманова в програма на амфитеатър "Арката" до пл. Велбъжд. До площада беше построен почетен караул от военнослужещи на 3-то бригадно командване на Сухопътни войски – Благоевград...

публикувано на 06.09.25 в 16:36
Египетският министър на външните работи Бадр Абделати

Египет определи като "глупости" твърденията за доброволно разселване на палестинци

Египетският министър на външните работи Бадр Абделати, чиято страна има ключова роля в усилията за край на войната в Газа, заяви днес, че това да се описва като доброволно разселването на палестинци е "глупост", предаде Ройтерс.  По-рано Израел призова жителите на град Газа да напуснат и да се отправят на юг, докато израелските сили продължават..

публикувано на 06.09.25 в 16:29

Съдът остави в ареста Даниел Терзиев, който причини дерайлирането на трамвай в София (обновена)

Съдът остави за постоянно в ареста 22-годишния Даниел Терзиев, който задвижи трамвай през прозореца и предизвика дерайлирането й в ранните часове на 2 септември. Ускорената мотриса по линия 22 предизвика сериозни материални щети, а свидетел по делото, чиито показания бяха прочетени от съдията, твърди, че "на магия" е прибрал автомобила си..

обновено на 06.09.25 в 16:18

С венци и цветя пред паметника на Цар Борис III Силистра отбеляза 140 години от Съединението

С венци и цветя пред паметника на Цар Борис III и с празнична програма Силистра отбеляза 140 години от Съединението на Източна Румелия с Княжество България. Сред първите, които изразяват подкрепа за Съединението, са жителите на града – над 700 души от Силистра и околните села заявяват готовност да се запишат в армията, за да защитят делото...

публикувано на 06.09.25 в 16:12