Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Венелин Шурелов за Венецианското биенале: Няма скандал! Цялата процедура протече коректно

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

"Съседите: Форми на травмата (1945-1989)" е мултимедийната инсталация, която разкрива видимите и невидими белези на травмата от политическото насилие по време на комунизма. Това е проектът, който беше избран и подкрепен, за да представи българското участие в предстоящото 60-о юбилейно Венецианско биенале - един от най-сериозните форуми за световно съвременно изкуство, който тази година е под надслов "Чужденци навсякъде". Биеналето ще е видимо от 20 април до 24 ноември 2024 година. 
"В инсталацията ме впечатли сложността, разнообразието и това, че по един много нюансиран и чувствителен подход представя една тема, която може да бъде много трудна за осмисляне и представяне". Това коментира пред БНР кураторът Васил Владимиров. Той е бакалавър по модерна история и политика от университета в Лондон и магистър по политическа социология.

"Много характерно за инсталацията е, че тя е базирана на изключително дълбоко художествено и научно проучване. Това позволява тя да е подходяща за по-специализирана публика, но в същото време и да е лесна за разбиране от по-масовата такава".
 Снимка: Ирина Недева
Председателят на журито е проф. Венелин Шурелов - преподавател в Национална художествена академия (НХА), визуален артист, сценограф. 

По думите му проектите в надпреварата са били много изравнени. Може би всеки от кандидатстващите би могъл да представи България на този форум, смята той и добави, че разликите между тях са били много малки

"Комбинацията, плановете, слоевете на интерпретация, презентация, подход - сборът от всички тези качества всъщност изявиха този проект като фаворит сред всички останали. Отделно изключително важна е проблематиката, различните художествени практики, авторските стратегии на съвременното изкуство, на състоянието му, на отношението му спрямо пространството, собствената му виталност, технологичния аспект в цялата работа", обясни той в интервю за предаването "Хоризонт до обед". По думите му всичко това са много послания, фактори, признаци, които е важно да бъдат поощрявани.

"Според нас, като комисия, ние счетохме, че това е част от важните послания, които ние, колективно, следва да излъчваме, защото е необходимо да намерим начин да синхронизираме нашата сцена с глобалните процеси", каза проф. Шурелов.

Снимка: Ирина Недева
Той е категоричен, че критиките на Петко Дурмана нямат аргументация, а са на лична основа. "Това е типичен търговец на гняв, който цели създаването на настроения, внушения", смята проф. Шурелов. Според него тези признаци, които виждаме през тази реакция на различни опоненти - враждебно настроени спрямо презентацията, са ясен симптом за дълбоко вкоренени състояния, от които трябва да се дистанцираме
"Не виждам мярката, децибелите на този шум. Според мен той е нищожен. Истинската новина е, че няма скандал. Цялата процедура протече изключително коректно", категоричен е той. 

Снимка: Ирина Недева
Един от авторите - Красимира Буцева, визуален артист, преподавател в Лондонския колеж по комуникации и в Университета по изкуствата в Лондон, разказа за проекта:

"Доста години работим по този проект, преди той да има физическа, материална реализация, чудейки се точно как да създадем визуално изкуство, в което да говорим за нещо толкова невидимо, толкова човешко, което е травмата. Начините, с които си мислим, че може би постигаме това, са например вкарването на предмети от самите пространства на лагерите, т.е. събирайки различни предмети от Белене и Ловеч и вкарвайки ги в домашните пространства, създавайки едни места, в които да има нещо, което да не принадлежи там".

Снимка: Ирина Недева
Доста от оцелелите разказват как излизайки от лагера, вземат шепа пръст и се прибират, като вид ритуал, в който те се опитват да потвърдят, че това се е случило, отбеляза още тя. Според нея следите от травмата са както визуални, така и психични, те са и трансгенерационни, т.е. наследени от всяко следващо поколение

"Следите на една травма завинаги са там, докато тя не се преработи, докато не се изговори, докато не се процесира", изказа мнението си Буцева.

"Съвременното изкуство понякога е длъжно да погледне и назад. Изкуството е огледало и ние трябва много добре да се грижим за неговата силна, отчетлива, ясна рефлективност, за да можем да се поучим от грешките си, да преодолеем, преживеем, превъзмогнем състояниято от миналото, които все още твърде много блокират нашето общество във всичките му опити да функционира в един синхроничен порядък", каза в заключение проф. Венелин Шурелов.

Снимка: Ирина Недева
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Премиерът: България не може да се меси в делото за шпионаж във Великобритания

България не може да се намесва в делото за шпионаж срещу български граждани във Великобритания. Това заяви премиерът Росен Желязков в рамките на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата от "Величие" Юлиана Матеева. "Наказателното правораздаване се извършва от юрисдикцията на страна, където е извършено съответното престъпление и..

публикувано на 04.04.25 в 12:53

Занятията на учениците от горялата гимназия в Трявна продължават

Занятията на учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна ще продължат, като от понеделник  ще се провеждат в базата на Основно училище "Проф. Пенчо Райков" в града, посочи директорът на гимназията Орфей Миндов. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици През изминалата нощ пожар изпепели покрива на училищната сграда,..

публикувано на 04.04.25 в 12:19

Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на пожара

Управителят на дискотека "Пулс" в Кочани почина в болница в Литва, където беше на лечение, предадоха местни медии.  Той е 60-ата жертва на пожара в клуба на 16 март. По време на концерта управителят е работел като барман. Към момента 90 от пострадалите остават на лечение в чужбина, като състоянието на повечето от тях е стабилно.  Започва..

публикувано на 04.04.25 в 11:28

Съдът възобнови делото за убийството на Иван Владимиров - Нав

Заради новопоявили се обстоятелства Софийският градски съд, който трябваше да обяви присъдата по убийството на психолога Иван Владимиров - Нав, възобновява делото. Подсъдим за смъртта на Владимиров е бившият полицай Румен Тонев. Съдебният състав се позова на нововъзникнали обстоятелства, които трябва да бъдат проверени, които са излезли..

публикувано на 04.04.25 в 11:22
Росен Желязков

Желязков: Проверява се дали има грешки при проектирането на пътя, на който загина Сияна

За системен подход в борбата с пътния травматизъм - и от страна на институциите, и на обществото, настоя премиерът Росен Желязков. Кметът на Телиш, където загина 12-годишната Сияна: Играем на руска рулетка! Това стана в отговор на въпрос на депутата от МЕЧ Радостин Василев за инцидента, при който край село Телиш загина 12-годишната Сияна,..

публикувано на 04.04.25 в 11:06

Радев: Балканите са особено чувствителни по темата за сигурността

Президентът Румен Радев написа в социалните мрежи "голямото предизвикателство пред света днес е да се освободи от самозаблудата, че мирът и сигурността могат да бъдат гарантирани само за дадена страна и регион или за сметка на някой друг".  Президентът, заедно с краля на Йордания Абдула Втори, са домакини на срещата на високо равнище "Процес..

публикувано на 04.04.25 в 11:04
Томислав Дончев

Дончев: Работата по проекта за тунел под Шипка ще бъде възстановена

Вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че ще бъде възобновена работата по проекта за изграждане на тунел под Шипка. В отговора си на въпрос на депутата от "ДПС - Ново начало" Халил Летифов, Дончев напомни, че този проект е част от Европейски коридор №9, който е приоритетен за България. "Реалистичният план за тази година е от северна страна..

публикувано на 04.04.25 в 10:54