С този въпрос се занимаваме в Автономията за слушане. Отговорът търсим от Диана Трифонова, редактор и преводач и Бояна Стоилова, автор и водещ на подкаста КОНТУРИ, който щрихира животa на едни от най-познатите български художници на ХХ в.
Във фокуса на „Изотопия“ попада именно въпросният подкаст, който двете дами, заедно с ко-продуцента и аудио монтажист Илиян Ружин, създават.
За да сме в почти абсолютен унисон с творческия подход на Диана и Бояна, в тази статия ще опитаме да следваме структурно концепцията на аудиопортретите.
ГЛАВА ПЪРВА: Генезисът на идеята за КОНТУРИ
Диана Трифонова: „Импулсът ни беше даден от желанието ни на разбираем език, без много сложни думи, да разказваме за едни от най-бележитите имена, които са представители на българското изобразително изкуство. Всички сме ги виждали в учебниците, чували сме оттук оттам нещо, учителки по изобразително изкуство най-вероятно са ни споменавали някакви неща, но вероятно голяма част от нас не знаят нищо за тях истински“.
Свързване на името с произведенията, а оттам - защо и как те са били произведени. В тези няколко изречения се състои есенцията на КОНТУРИ.
Бояна Стоилова: „Идеята за КОНТУРИ всъщност престоя доста дълго време като аудиобележка в телефона ми. С Диана се запознахме през 2019 г. Работихме заедно по проект за възстановяване на Епископската базилика в Пловдив. Бях ангажирана около комуникацията на проекта в дигиталните медии и инициирах създаването на няколко аудиоепизода, които да разказват за някои интересни моменти от историята на това място.“
Друг импулс дава и желанието им да дадат друга форма на цялото текстово съдържание, което е вътре в базиликата.
„Аудиото е много добър вариант да учим и да приобщаваме“, казва Бояна.
ГЛАВА ВТОРА: Многопластов подход в сетивността
Още една от идеите на КОНТУРИ е да даде алтернативен достъп до подобно знание на хора със зрителни затруднения. Затова подкастът излиза от рамките на класическите аудио канони на този формат и звучи мултимедийно, ангажирайки допълнително сетивните ни възприятия. Усещане като за аудио гид в галерия, като своеобразен многопластов подход в сетивността.
Бояна Стоилова: „Често материалите са текстово ориентирани. Затова с КОНТУРИ ние искахме да запълним една малка празнина. Водещ е аудиоразказа, но ние играем и с въображението на слушателя.“
Диана Трифонова: „Възможността да комбинираме аудио, текстово съдържание и изображения със сигурност е търсен ефект, тъй като си даваме сметка, че използването на различни елементи може по най-силен начин да влияе на нашата аудитория и всъщност да я създаде. Съвременните слушатели са свикнали да използват всички различни инструменти на едно място – аудио, видео и звук. Именно затова всичко, което ни попадна и ни се стори релевантно, решихме да го подредим в тази цялостна картина.“
ГЛАВА ТРЕТА: Подбор на художници и яркото им изплуване
Бояна Стоилова: Първият сезон на КОНТУРИ ще се състои от 4 епизода – всеки от тях е фокусиран върху живота и творчеството на един наш художник.“
Засега са налични два от епизодите. Останалите двама нашите гости искат да запазят в тайна до тяхното публикуване.
Диана Трифонова: Това, което изплува най-ярко в моето създание, когато се каже български художник, е Цанко Лавренов. Заради специфичния му стил и това колко по-различен е в сравнение с всичко, което съм виждала, а и по някакъв начин на международна сцена.“
Цялото интервю с Диана Трифонова и Бояна Стоилова може да чуете в звуковия файл над тескта.
А втория епизод на подкаста КОНТУРИ, посветен на Цанко Лавренов можете да видитие/чуете тук:
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..