Най-същественият проблем за нас е обучението на майчин език и да се подобри диалогът на изселниците с политиците в България. Не трябва да има никакво съмнение, че ние милеем за България. Това заяви пред БНР Сабри Мутлу, председател на Конференцията на изселническите дружества от балканските страни.
Нашите изселници винаги мислят за България, милеят за родината си и искат да е просперираща, да не е на последно място в Европа, сподели Мутлу в предаването "РадиоТочка".
За родната политика той коментира:
"Имаше и по-лоши дни, в момента е добре, но има каква да се желае".
От Конфедерацията на изселническите дружества са изпратили декларация до политическите партии и председателите им - Бойко Борисов, Кирил Петков и бившия на ДПС Мустафа Карадайъ.
"Дали сме им нашите проблеми, които имаме. Надяваме се в добър диалог с тях да ги разрешим. Засега почти никой не ни обръща внимание. И от ДПС никой не е отговорил", призна Сабри Мутлу.
"Искаме нашите деца, които живеят в България, да си учат майчиния език, а също така и българския, защото тези деца трябва да бъдат пълноценни граждани на България. Твърдя, че ако едно дете на знае майчиния си език, няма да научи добре и друг език", казва Мутлу.
Другата им болка е, че са изминали 40 години от Възродителния процес, около 500 – 600 души били екстрадирани в Белене и за тях няма промяна, няма нито един, за който съдът да каже, "ето този е виновен".
"Тези хора са обидени и идват в нашите дружества", разказа председателят на Конфедерацията на изселниците.
Организацията си е поставила за цел да допринесе за приятелските взаимоотношения между всички балкански страни и етническите групи в тях да живеят в мир и приятелство. В Турция има над 300 дружества, по региони, и се занимават с проблемите на изселниците.
Сабри Мутлу коментира, че има какво да се желае и от връзката с ДПС.
"Имаме контакти с тях преди избори - общински или други. Кандидати за съветници и кандидат-кметове идват и си говорим. Диалогът не е на това ниво, което трябва да е. Мисля, че има проблем в диалога между нас. Никога не е бил добър. Ако прочетем обръщението на Доган преди Нова година и той си призна, а по-късно и Пеевски в Кирково, че диалогът с хората в Турция не е на ниво. Мисля, че са прави", каза Сабри Мутлу.
Той коментира, че в Турция гласувалите на българските избори са около 100 000, а реално са около 350 000 души. И не вижда промяна откакто ДПС има двама председатели.
"А отсега нататък дали ще има, зависи от тях", надява се Сабри Мутлу. Според него е добра промяната в Конституцията за двойното гражданство.
"Със задоволство приемаме тази промяна, защото не само в Турция, 2,5 млн. граждани на България живеят извън страната и те могат да кажат техните проблеми в българския парламент. Това е положително за нас. Тези, които живеем извън страната. Не е изключено за нова политическа сила, но мисля, че засега няма такава възможност", коментира председателят на Конфедерацията на изселниците.
Подробности чуйте в звуковия файл.Отменено е бедственото положение в харманлийските села Доситеево, Изворово и Коларово, както и в община Любимец заради пожара, който се възпламени в понеделник. Огънят беше овладян и локализиран. Вече няма и опасност за хората и имуществото им, посочват от местните администрации. Призовават се гражданите да бъдат отговорни при..
Както е записано, в т.нар. магазини за хората ще се даде приоритет на българското производство. Прекрасно звучи, но има ли го? Сами виждаме, че го няма! Това каза пред БНР Меглена Плугчиева, вицепремиер в правителството на Сергей Станишев и бивш посланик на България в Германия, Швейцария и Черна гора. "За да проработи една такава..
Българите се нареждат на трето място сред 30 европейски страни по продължителност на живота в добро здравословно състояние, показват данни на Евростат за 2023 г. Те живеят в добро здраве средно 68,6 г., като страната ни е изпреварвана по този показател от Малта и Италия. Българските жени са на второ място. Според данните през 2023 г...
Британският министър на външните работи Дейвид Лами ще бъде домакин днес на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в официалната му провинциална резиденция Чивнинг Хаус в графство Кент. Джей Ди Ванс и семейството му са във Великобритания на частна фамилна почивка. Очаква се те да прекарат по-голямата част от почивката си в Котсуолдс - един от..
Въведена е специална организация за осигуряване на чиста вода в детските градини и центровете за социални услуги в Плевен заради водната криза в града. От общината съобщиха, че ще засилят контрола за спазването на поставените от здравната инспекция изисквания. Общината е направила допитване до всички детски и социални заведения за проблеми,..
Илюзиите, че войната в Украйна може да бъде решена само на масата на преговорите се изпаряват все повече. Това обясни пред БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ, вицепрезидент на Атлантическия клуб. Днес изтича ултиматумът, определен от Белия дом на Москва - да спре войната в Украйна или да се изправи срещу допълнителни..
Частично бедствено положение е обявено за хасковските села Момино и Елена. Причината е пожарът, който вчера започна и още не е овладян. Обявяват частично бедствено положение в община Хасково Високите температури и силният вятър затрудняват работата на огнеборците по локализирането на огъня, който е унищожил над 1000 дка площи в землищата на..
Промените в Закона за еврото са изключително вредни и ефектът им върху цените в България ще е в посока нагоре, т.е. заради тези промени цените ще са..
Падане заради интоксикация е най-вероятната причина за смъртта на 39-годишния бивш треньор по тенис, чието тяло беше намерено до един от входовете на..
Какво знаят столичани за Амфитеатъра на Сердика може да чуете в анкетата на Виолета Борисова.