Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лютнистът Юрген Де Брьойн в търсене на "Единство в многообразието"

Музикантът посети София за концерт в чест на белгийското председателство на Съвета на ЕС

| Интервю

Юрген Де Брьойн е един от високо ценените в Европа и по света специалисти в областта на старинната музика. На 9 януари той беше поканен като специален гост в концерт, с който посолството на Белгия ву нас отпразнува началото на белгийското председателството на Съвета на Европейския съюз. В балната зала на Двореца (Националната галерия), лютнистът си партнира с вокалния ансамбъл Cantanti Dai Monti Verdi, ръководен от Северин Василев.

В студиото на програма "Хоризонт" гостът разказа за ансамбъл Zefiro Torna, основан от него през 1996 г. и придобил международна слава с интересните си проекти и сътрудничества. Най-новият сред тях, свързан пряко с белгийското председателство, е наречен "Единство в многообразието" (Unity In Diversity) и цели да събере изпълнители на песни, съпроводени от лютня. Този проект ще бъде представен и в България, в рамките на международния фестивал "Софийски музикални седмици".

За сътрудничеството между музикантите и страстта към старинната музика диригентът Северин Василев и лютнистът Юрген Де Брьойн разказаха в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл интервюто и едно изпълнение на живо в студиото.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Хор

Концертът на хор "Ваня Монева" - част от тридневния фестивал "48 часа Варуша Юг"

Фолклорният концерт на хор "Ваня Монева", дирижиран от нейния създател, маестра Ваня Монева, е един от акцентите в културната програма в съботния ден във Велико Търново. Световно известната ни диригентка се завръща в родния си град за творческа изява след три десетилетия . Концертът на хор "Ваня Монева" е част от тридневния фестивал "48 часа..

публикувано на 16.08.25 в 06:15
Диана Дамрау

Диана Дамрау: “Благодаря ти, Варна!“

Не се случва често на концерт солистът да бъде настойчиво канен от публиката за повторни поклони буквално след всяко свое изпълнение от самото начало до финала на програмата, далеч преди да е дошло времето за бисове. Всъщност, в десетилетната си практика не помня случай, подобен на този с Гала концерта “Sole e amore“ с участието на оперната..

публикувано на 15.08.25 в 10:59

Художници наивисти залагат на светлата страна на живота в изложба в Габрово

Да погледнем живота откъм светлата му страна предлагат от Дома на хумора и сатирата в Габрово. Тази вечер в 18.00 часа в зала "Стефан Фъртунов" откриват изложба на съвременни български художници наивисти. Подредени са почти 90 платна от близо 30 художници , които се срещат за първи път. Творбите са от 70-те и 80-те години до наши дни...

публикувано на 14.08.25 в 11:08
Постановка Любовчията

Постановката "Любовчията" поставя във фокуса на вниманието трафика на хора

"Любовчията" – така е озаглавено ученическото представление на форум-театър "Свободни електрони", което ще се изиграе тази вечер в Сливен в зала "Сливен" от 19.00 часа. Събитието е част от програмата на Младежки дом – Сливен, посветена на Международния ден на младежта. Театралната постановка с отворен край поставя на вниманието на публиката..

публикувано на 13.08.25 в 19:10
Лия Петрова дебютира в Роял Албърт Хол - Лондон

Цигуларката Лия Петрова дебютира на фестивала BBC Proms в Лондон

На 5 август вечерта, паралелно с предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт", в ефира на радио Би Би Си 3 във Великобритания вървеше прякото излъчване на концерт от богатата програма на фестивала "Би Би Си Промс", който се провежда от 18 юли до 13 септември. И точно тогава на сцената, като солистка на Националния оркестър на Би Би Си Уелс под..

публикувано на 13.08.25 в 18:48
Александър Йосифов (1940 – 2016)

Спомен за проф. Александър Йосифов

Проф. Александър Йосифов e една от големите личности в нашата музикална култура - композитор, диригент, педагог в НМА „Проф. П. Владигеров” и Нов български университет в София, общественик.  На 12 август, той можеше да отпразнува своя 85-и рожден ден, но си отиде от този свят през 2016 г. Сред многото дейности, в които проф. Йосифов влага времето и..

публикувано на 13.08.25 в 18:12

"Денят, в който тя ще се роди" е в официалната селекция на Международния фестивал в Корча

Българският филм "Денят, в който тя ще се роди" е включен в официалната селекция на Международния фестивал на късометражното кино в Корча , Албания.  Сценарият е на журналиста Емил Спахийски и румънския режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм "Новата година, която така и не дойде" е селектиран в състезателната секция "Хоризонти" на..

публикувано на 12.08.25 в 17:42