В Етрополе спазват старинния народен обичай "Пеене на пръстени". Той се изпълнява днес и утре, когато по стария църковен календар се празнува Васильовден с наричания и пожелания за добра година.
От стари времена ритуалът се предава от поколение на поколение. Той се прави винаги на 13-ти срещу 14-ти януари. Първият ден е наречен "топането на пръстените". На този ден се събират млади и стари на площада и след поканването на кокорбашийката се извива хоро, като всеки може да пусне своя нишан в котлето с мълчана вода. Раздават се и житни зърна, с които трябва да се преспи. Според съня може да се предскаже каква ще бъде годината.
"Ритуалът се прави сигурно повече от 100 години. Песен се пее, водя хорото с котленцето вода със здравец и бръшлян, играем хоро и всеки пуска в котленцето гривна ли ще е, пръстенче, кой каквото реши. На другия ден в 11.00 часа ще се прави наричането", сподели Симонка Петкова, кокорбашийката на празника.
С празника идва пролетта и възобновяването на живота.
"На чешма Зольовец ще бъде ритуала, защото това е чешмата, от което момче от друго място, когато пие вода, просто става етрополски зет, а ние сме прочути с този обичай, че най-много зетьове има в нашия град от други места", каза още Симонка Петкова.
Партия "Продължаваме Промяната" изразява загриженост във връзка с решението на кмета Васил Терзиев да назначи Богдана Панайотова за главен архитект на София. В съобщение до медиите от партията посочват, че досегашната професионална история на Панайотова не им дава достатъчно основания за доверие. От партията ще поканят Терзиев на заседание..
Правителството внесе в Народното събрание промени в Наказателния кодекс, с които се завишават минималните и максималните санкции за хората, които измъчват животни, и за фирми, които печелят от подобен бизнес. Промените са в отговор на случая с 26-годишната Габриела и 35-годишния Красимир от Перник, обвинени в издевателства над животни с цел имотна..
Избиването на невинни хора в името на идея няма рационално обяснение . Това каза пред БНР историкът проф. Веселин Янчев, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", изследовател на атентата в църквата "Света Неделя" в София на 16-и април 1925 г. "Атентатът в църквата "Света Неделя" е една трагична последица от цялостната политика на БКП,..
"Много е важно решенията в енергетиката да се взимат на базата на дългосрочни проучвания, обективни данни и анализ на различни сценарии и перспективи". Това обясни пред БНР Мартин Владимиров, експерт в Центъра за изследване на демокрацията, след като страната ни се отказа от продажбата на реакторите на АЕЦ "Белене". Зафиров: Реакторите на..
Разследващият журналист Христо Грозев ще говори за руските хибридни атаки и заплахи в Европейския парламент в Брюксел на 22 април. Грозев ще участва дискусия в Специалната комисия за европейския щит за демокрацията съвместно с комисиите по външни работи и по сигурност и отбрана. Двама български евродепутати са заместващи членове на..
Министерският съвет увеличи със 190 млн. лева бюджета на програмата за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия, която действа от 1 юли миналата година до 31 март на тази. Така - вместо предвидените до момента 989 млн. лева, за компенсации ще бъдат изплатени 1,179 млрд. лева. Измененията се налагат заради..
Жителите на столичния квартал "Захарна фабрика" от ромски произход настояха за намесата на премиера Росен Желязков по случая със съборените от администрацията на район "Илинден" незаконни постройки, в които те живеят. "Искаме съдействие от господин Желязков, да излезе и да каже, защото ние сме български граждани. Не може в европейска..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..