Този изключително интересен човек и творец Велин Георгиев, родом от с. Крупник, Благоевградско, остави следа в нашата литература не само с красивата си поезия, но и със създаването на литературния салон "Старинният файтон" в ремонтираната къща-музей на Димитър Благоев, Дядото. От 1995 година допреди 5 години го ръководеше с вещина и обич, когато смъртта го застигна неочаквано на 14 май 2019 година.
Журналист, талант и дълбоко социален човек, Велин Георгиев имаше и своите патила и премеждия.
За всичко това честно и открито ще ни разкаже в интервюто д-р Елена Алекова, завършила литературния институт " Максим Горки" и взела докторат в Москва.
Росица КОПУКОВА, София
На 25 април се навършват 63 години от рождението на Петя Дубарова. Наричат я "слънчевото дете на българската поезия", останала завинаги в нея седемнадесетгодишна. Петя учи в английската езикова гимназия в Бургас „Гео Милев“, което е нейна мечта. Поетесата много пъти е споделяла, че обожава английския език. Многократно е изнасяла литературни четения на..
Група деца от Смолян снимат филм. Те са на различна възраст, но ги обединява идеята сами да създадат игрален филм. Сюжетът е криминален , а освен актьори, децата са и сценаристи, оператори и монтажисти. Учениците имат амбиция да заснемат пет сезона с по 12 епизода . Досега има готови 4 серии. Репортаж на Радостина Чернокова в..
От 18 април по кината тръгва новият филм за легендарната българска експедиция „Еверест ‘84“. Той се казва „Жестокият път“ – както наричат Западния гребен, най-трудния маршрут до този връх. Преди 40 години Христо Проданов става първият българин, изкачил Еверест, а по-късно други четирима алпинисти от експедицията – Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи" от 6 април 2025 г. Водещ - Даниела Якова
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Ю Хуа е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България, благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в..