Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Николай Брънзалов: Изявата на здравния министър беше грешка

Или трябваше да си подаде оставката, или да изчака ротацията, смята той

| Интервю
Д-р Николай Брънзалов
Снимка: Ани Петрова

 "Изявата на министъра беше грешка от негова страна. Той или просто трябваше да си подаде оставката, или не трябваше да го споделя това, за да изчака времето на ротацията и евентуално да освободи мястото си". 

Това мнение изказа пред БНР д-р Николай Брънзалов - зам.-председател на УС на БЛС, по повод изказване на здравния министър, че ще се оттегли от поста след ротацията. 
Според Брънзалов това едва ли ще доведе до сътресения в преговорния процес по Националния рамков договор, който по думите му върви гладко. Не трябва да има опасения в тази посока, смята той.

По думите му преговорите за НРД все още текат. От БЛС настояват за 25% увеличение на клиничните пътеки. До този момент в цената на клиничната пътека никога не е калкулирана цената на лекарския труд, отбеляза д-р Брънзалов, като подчерта, че те настояват за това отдавна. 

Лекарите настояват също и до голяма степен да се увеличи процентът на еднодневните пътеки и процедурите. По думите му това са дейности, които ще могат да се вършат и в извънболничната медицинска помощ. По този начин ще се получи ресурс, който може да доведе до увеличение на клиничните пътеки и то не само с 25%, а и с повече, обясни той в интервю за предаването "Неделя 150". 

Д-р Брънзалов подчерта, че болничният престой е доста скъпа дейност. Според него еднодневният престой може да се яви в пъти по-скъп от този в скъп хотел. "Това трябва да се прецизира, за да се освободи ресурс и второ - пациентите да получават по-бърза и адекватна грижа", каза той.

По думите му за 24 часа в едно сериозно лечебно заведения могат да се свършат много неща и след това пациентът да се прибере вкъщи или да се пренасочи към болница за рехабилитазция.

"След като една клинична пътека към момента е 3-дневна, а работата може да се свърши за 24 часа - защо един пациент трябва да седи там 3 дни", попита риторично лекарят. И добави:

"За 6,5 млн. население имаме 2 млн. и повече хоспитализации. Не мисля, че това трябва да продължава по този начин. Имаме много хоспитализации в България. /.../ Много често у нас се налага хоспитализация с цел диагностика". 

Този бюджет е най-висок, защото той се определя от ръста на минимална заплата, инфлационни процеси и т.н., обясни още д-р Брънзалов за бюджета за здравеопазване. "В същия момент - 100 лв. се получава месечно на всеки здравноосигурен гражданин в България", изтъкна той.

Според него не заделяме достатъчен ресурс за превенция. Той е категоричен, че България разполага с достатъчно специалисти. 

За да има нови болници, трябва да се направи реална здравна карта на България и те да се откриват там, където е необходимо, изказа мнението си д-р Николай Брънзалов. 

Потребителската такса

Не може след като минималната работна заплата е нараснала 4 пъти, една такса като потребителската да седи на една фискирана цена, без да е обвързана с нито един друг икономически показател, заяви д-р Николай Брънзалов. Според него сумата от освободените от потребителска такса хора би трябвало да се поеме от институцията, която е наложила това решение да бъде така, като например тази социална дейност може да бъде поета от социалното или здравното министерство. 

Електронните рецепти 

За електронните рецепти д-р Брънзалов отново повтори, че нямат нищо против електронните рецепти. Винаги сме се отзовавали за всяка ефективна стъпка, отбеляза той. По думите му няма никакъв проблем лекарят да издава електронна рецепта, но когато той е в кабинета. През телефона - тези приложения могат да помогнат, но срещу тях не стои преглед, обясни той и заяви, че трябва да се търси оптимално решение на проблема. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58