Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Николай Брънзалов: Изявата на здравния министър беше грешка

Или трябваше да си подаде оставката, или да изчака ротацията, смята той

| Интервю
Д-р Николай Брънзалов
Снимка: Ани Петрова

 "Изявата на министъра беше грешка от негова страна. Той или просто трябваше да си подаде оставката, или не трябваше да го споделя това, за да изчака времето на ротацията и евентуално да освободи мястото си". 

Това мнение изказа пред БНР д-р Николай Брънзалов - зам.-председател на УС на БЛС, по повод изказване на здравния министър, че ще се оттегли от поста след ротацията. 
Според Брънзалов това едва ли ще доведе до сътресения в преговорния процес по Националния рамков договор, който по думите му върви гладко. Не трябва да има опасения в тази посока, смята той.

По думите му преговорите за НРД все още текат. От БЛС настояват за 25% увеличение на клиничните пътеки. До този момент в цената на клиничната пътека никога не е калкулирана цената на лекарския труд, отбеляза д-р Брънзалов, като подчерта, че те настояват за това отдавна. 

Лекарите настояват също и до голяма степен да се увеличи процентът на еднодневните пътеки и процедурите. По думите му това са дейности, които ще могат да се вършат и в извънболничната медицинска помощ. По този начин ще се получи ресурс, който може да доведе до увеличение на клиничните пътеки и то не само с 25%, а и с повече, обясни той в интервю за предаването "Неделя 150". 

Д-р Брънзалов подчерта, че болничният престой е доста скъпа дейност. Според него еднодневният престой може да се яви в пъти по-скъп от този в скъп хотел. "Това трябва да се прецизира, за да се освободи ресурс и второ - пациентите да получават по-бърза и адекватна грижа", каза той.

По думите му за 24 часа в едно сериозно лечебно заведения могат да се свършат много неща и след това пациентът да се прибере вкъщи или да се пренасочи към болница за рехабилитазция.

"След като една клинична пътека към момента е 3-дневна, а работата може да се свърши за 24 часа - защо един пациент трябва да седи там 3 дни", попита риторично лекарят. И добави:

"За 6,5 млн. население имаме 2 млн. и повече хоспитализации. Не мисля, че това трябва да продължава по този начин. Имаме много хоспитализации в България. /.../ Много често у нас се налага хоспитализация с цел диагностика". 

Този бюджет е най-висок, защото той се определя от ръста на минимална заплата, инфлационни процеси и т.н., обясни още д-р Брънзалов за бюджета за здравеопазване. "В същия момент - 100 лв. се получава месечно на всеки здравноосигурен гражданин в България", изтъкна той.

Според него не заделяме достатъчен ресурс за превенция. Той е категоричен, че България разполага с достатъчно специалисти. 

За да има нови болници, трябва да се направи реална здравна карта на България и те да се откриват там, където е необходимо, изказа мнението си д-р Николай Брънзалов. 

Потребителската такса

Не може след като минималната работна заплата е нараснала 4 пъти, една такса като потребителската да седи на една фискирана цена, без да е обвързана с нито един друг икономически показател, заяви д-р Николай Брънзалов. Според него сумата от освободените от потребителска такса хора би трябвало да се поеме от институцията, която е наложила това решение да бъде така, като например тази социална дейност може да бъде поета от социалното или здравното министерство. 

Електронните рецепти 

За електронните рецепти д-р Брънзалов отново повтори, че нямат нищо против електронните рецепти. Винаги сме се отзовавали за всяка ефективна стъпка, отбеляза той. По думите му няма никакъв проблем лекарят да издава електронна рецепта, но когато той е в кабинета. През телефона - тези приложения могат да помогнат, но срещу тях не стои преглед, обясни той и заяви, че трябва да се търси оптимално решение на проблема. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50
Отец Никанор

Архимандрит Никанор: Трябва ни патриарх, който да поведе стадото нито на изток, нито на запад, а нагоре

Тревожна е тенденцията за радикализация на избора на български патриарх . Това заяви в интервю за БНР архимандрит Никанор, игумен на Църногорския манастир, преди Светият синод да излъчи тримата кандидати за поста. Светият Синод избира трима претенденти за нов Български патриарх Според него става дума за " вплитането в една по-голяма..

публикувано на 20.06.24 в 10:49