Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Няма аргумент да се стигне до провалено от страна на президента встъпване в длъжност на конституционен съдия"

Атанас Славов: Промените в Конституцията са в рамките на допустимите изменения от обикновено НС

Според министъра на правосъдието процедурните срокове са били спазени

| Интервю
Министърът на правосъдието Атанас Славов
Снимка: Добрина Карамболова

Когато Народното събрание променя Конституцията, то е учредителна власт.

Това заяви в предаването "Политически НЕкоректно" министърът на правосъдието Атанас Славов и уточни, че в такъв случай парламентът действа в рамките на основните принципи на Конституцията, заложени от Великото народно събрание, но то е учредителна власт.

Той подчерта, че с промените в Конституцията парламентът е поел отговорността за развитието на България като европейска правова държава:

"Надявам се тази конституционна воля да бъде зачетена от Конституционния съд".

Министър Славов изтъкна, че тези конституционни промени са условие, за да може изобщо да се говори за съобразяване с принципите за независима съдебна власт, за отчетност и отговорност на прокуратурата:

"Сега отговорността е вече на учредените власти и на изпълнителната власт, и на парламента - като обикновена законодателна власт, по такъв начин да уреди новите отношения, новите структури, че да има смисъл от тези промени. Защото те могат да бъдат обезсмислени, ако не бъдат предвидени адекватните юридически инструменти за тяхното реално прилагане". 

Според Атанас Славов процедурните срокове за промяна в Конституцията са били спазени:

"Да, (срокът от) два месеца беше спазен, някои биха казали, че на минимума, но беше спазен. ... От спазването на процедурата да черпим аргумент за това доколко са били смислени и необходими конституционните разпоредби, не мисля, че това е пътят на разсъждение. Няма как със задна дата КС да направи тълкуване на тези срокове. Няма как при протекъл вече конституционен процес различно тълкуване на тези срокове да обезсмисли самите приети разпоредби".   

Той изказа предположение, че ако КС ще се произнася по същността на зададените въпроси за противоконституционност, няма да се фокусира върху процедурата

Нямам притеснения по приетите текстове, заяви министърът на правосъдието и подчерта, че съдебната реформа е била акцентът на неговото участие в този конституционен процес. 

"Тези промени са в рамките на допустимите изменения на Конституцията от обикновено Народно събрание, действащо като производна учредителна власт, надявам се и КС в тази посока ще направи преценка", каза още той.

Във връзка с номинацията на председателя на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова за конституционен съдия, Атанас Славов заяви, че на първо място е важен да бъде попълнен съставът на КС:

"Критериите за избор на конституционни съдии са високи професионални и нравствени качества и минимум 15 години юридически стаж. Ако кандидатите отговарят на тези минимални критерии, те могат да бъдат избрани в КС".

Министърът припомни, че през годините винаги е имало представители на "политика-юридическите елити на страната":

"Дали това е стандарт? КС казва, че оценката на високите нравствени и професионални качества се прави от органът, който избира. Това е едно дело от 90-те години, във връзка с преценката, направена за тогавашния конституционен съдия Георги Марков. Тази практика на КС не е променена до този момент".

Славов отказа да коментира конкретните имена на кандидатите за конституционни съдии, защото не е редно министърът на правосъдието да се намесва в този дебат, който ще се развива в парламента.

Правосъдният министър изказа очакване да не се стигне до провалено от страна на президента встъпване в длъжност на конституционен съдия, като заяви:

"Надявам се да не стигаме до подобни ситуации. Още повече, че не виждам аргумент защо да се стигне до подобна провалена церемония. Ако това се случи, ще постави много сериозни въпроси за участие на президента в този тип процедури. Това, е тогава - преди 12 години (президентът Росен Плевнелиев) се прибягна до подобна процедура, означава, че не са сработили други контролни механизми в този процес. Сега процесът ще е в НС и ще е публичен, ще има възможност да бъдат изчистени, ако има някакви критични въпроси и съмнения, не мисля, че трябва да се прибягва до подобни действия". 

Интервюто на Силвия Великова с Атанас Славов в предаването "Политически НЕкоректно" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Според британския съд добре организиран шпионски кръг е предавал тайни на Русия

„Изключително добре организиран“ шпионски кръг, базиран в Обединеното кралство, е предавал тайни на Русия в продължение на почти три години, съобщи Централният наказателен съд (Олд Бейли) в Лондон по повод на процеса срещу шестимата български граждани по обвинения в шпионаж, като посочи че двама от тях са се признали за виновни. Орлин Русев..

публикувано на 28.11.24 в 18:09
Милена Милотинова

Милена Милотинова: Разширяването на ЕС със Западните Балкани е приоритет на ЕК, но не на всяка цена

Разширяването на ЕС със Западните Балкани е приоритет на Европейската комисия , но не на всяка цена, а по собствени заслуги . Това каза пред БНР журналистката Милена Милотинова, водещ на предаването "Брюксел 1" по телевизия "България Он Ер" / Bulgaria ON AIR/. "Страните кандидатки трябва да изпълнят условията, с които са се съгласили..

публикувано на 28.11.24 в 17:49

В 86 секции в 29 МИР - Хасково ще се прави повторно броене на бюлетини от вота на 27 октомври

В 86 секции в 29 МИР - Хасково ще бъде извършено повторно броене на бюлетини от последните избори за народни представители. Те са сред 1 777-те секции, за които Конституционният съд назначи експертиза по исканията за касиране на изборите от ПП-ДБ, "Възраждане", ИТН, БСП и "Величие".  КС допусна и петте дела за касиране на изборите и ги обедини..

публикувано на 28.11.24 в 17:33
Радостин Василев

Радостин Василев: Твърдо сме вече за избори

Днес видяхме безпомощността на политическата класа. Така лидерът на МЕЧ Радостин Василев коментира провала на седмия опит да бъде избран председател на 51-вото НС. Той намекна за преднамерени действия: "Твърдо сме вече за избори. Този парламент не може да роди нищо. Хората вътре се ненавиждат. Не ги интересува председателя на парламента,..

публикувано на 28.11.24 в 17:07

Депутати от "Демократична България": Няма да подкрепим изключването на Божанков и Лорер от ПГ на ПП-ДБ

Демократична България няма да подкрепи изключването на Божанков и Лорер от ПГ на ПП-ДБ заради различното им гласуване днес, написа депутатът Ивайло Мирчев във Фейсбук: Даниел Лорер е изключен от "Продължаваме промяната" Божанков и Лорер гласуваха съответно "против" и  "въздържал се" за кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента..

публикувано на 28.11.24 в 17:00
Доц. Светла Бонева, УНСС

Какви са приоритетите и предизвикателствата пред новата ЕК?

"За път Европейската комисия е избрана с толкова нисък положителен вот – едва 370 гласа подкрепиха състава и структурата й. Това е абсолютен исторически минимум" . Това обясни пред БНР доц. Светла Бонева, декан на факултет "Международна икономика и политика" в УНСС, преподавател в катедра "Международни икономически отношения и бизнес". Новата ЕК..

публикувано на 28.11.24 в 16:58

Главчев: Оперативен щаб ще реорганизира държавните структури по границата

Служебният премиер Димитър Главчев обяви, че оперативен щаб ще реорганизира държавните структури по границата, така че от 1 януари 2025 година да имаме пълна готовност за работа в шенгенското пространство. При посещението си на Дунав мост 2 при Видин Главчев обясни, че контролът по границата с Румъния ще остане за още шест месеца, през които ще се..

публикувано на 28.11.24 в 16:56