Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Никола Янков: Регионът на Европа е посочен с най-слаб потенциал на растеж

Никола Янков
Снимка: Ани Петрова

Сред топ 3 на рисковете в съвременния свят са екстремни метеорологични явления, водещи до унищожаването на биосистеми. Прогнозите са, че човечеството ще продължи, но разликата между бедни и богати ще се увеличава.

Това каза икономическият анализатор Никола Янков, бивш зам.-министър на икономиката, пред БНР в коментар на изследване, направено сред 60 главни икономисти, които отговарят на въпроси за икономическите, геополитическите и обществените предизвикателства пред света през 2024 г. 

"Все повече ще сме свидетели на конфликти, радикални действия, протести и това е новият свят, в който живеем, това си поръчваме - това получаваме. Изводът е за слаби перспективи на растеж и разрушително въздействие на изкуствения интелект. Нестабилността в световната икономика и нестабилността на финансовите пазари води до финансово и технологично разминаване между страните", каза Никола Янков, в предаването "Нещо повече".

Днес започва 54-тото издание на световния икономически форум в швейцарския ски курорт Давос, където ще участва и българският премиер акад. Николай Денков. На срещата на световния политически и бизнес елит ще се обсъждат предизвикателствата пред света. 

Най-рисковите са дезинформация, фалшиви новини, киберпрестъпления, екстремни природни явления и разделенията в обществата.

В глобален план годината ще бъде сложна, макар че почти двойно богатите увеличават доходите си, 4,400 млрд. души в света са обеднели с 60%, каза Янков. 

"Проучването за 12 месеца или 2 години нестабилност отчита и т.нар "разкачване от Китай", агресивната политика в Русия, разделянето на т.нар. "глобален Юг". Очаквано е да се заложи над 75% на продължаващо раздалечаване на икономически блокове, обратен процес на глобализацията. Това ще доведе до по-големи различия. Общото е укротяващата инфлация. За съжаление, регионът на Европа е посочен с най-слаб потенциал на растеж, превръща се в място със застой и поради близките регионални конфликти – Украйна и Израел", коментира икономическият анализатор. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Димитър Данчев: СО не отговаря за дърветата в парк "Врана"

След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..

публикувано на 20.02.25 в 12:03

По-малко са клиентите в хипермаркетите в Ямбол

Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..

публикувано на 20.02.25 в 11:46
Кризисен център за бездомни в

Раздават храна на бездомни хора

В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка.  110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..

публикувано на 20.02.25 в 11:40

С нелоялни практики - промоции, веригите поставят производителите в неравностойно положение

Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг..

публикувано на 20.02.25 в 11:25
Снимката е илюстративна

Пожар горя в жилищен блок в квартал "Банишора" в София

Пожар горя в жилищен блок в столичния кв. "Банишора", на улица "Клокотница". От пожарната съобщиха за БНР, че сигналът е подаден малко преди 10.00 часа. На място са изпратени три противопожарни екипа с 15 служители и линейка. Евакуирани са хората от жилищния блок. Няма данни за пострадали и загинали. Огънят вече е потушен...

публикувано на 20.02.25 в 11:12

Из софийските квартали: Ледени пързалки

Жълт код за студено време е обявен за всичките 28 области на страната. Максималните температури са отрицателни , като на повечето места те са от -5 до 0 градуса.  Хората се оплакват, че снегът в кварталите не е почистен и всичко е заледено. "Пред моето общежитие в Студентски град - домакините и охраната чистят, сипват сол. Основните улици и..

публикувано на 20.02.25 в 10:49

Неуспешен е бойкотът на големите търговски вериги във Велико Търново

Във Велико Търново призивът за бойкот на големите търговски вериги днес не се случва. Пазаруват, както пенсионери, така и хора на средна възраст. Ниските доходи в комбинация с промоциите не обезлюдиха големите магазини във Велико Търново, а на касите има обичайните опашки от хора: "Хората са гладни, няма как да разчитат на тези хора, че..

публикувано на 20.02.25 в 10:45