Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румънските фермери и шофьори на камиони протестират

Протестиращи шофьори на път, водещ към Букурещ, в Афумати, Румъния, 15 януари 2024 г.
Снимка: АП/БТА

Стотици румънски фермери и шофьори на камиони излязоха и днес на протест близо до граничните пунктове с Украйна и близо до големи градове в северната ни съседка.

Това е поредната протестна акция заради поскъпването на на застраховката "Гражданска отговорност" и на бензина и дизеловото гориво от 1 януари.
Румънските фермери и шофьори на камиони са недоволни също от зелените мерки на ЕС, както и от натиска върху вътрешния пазар от вносни украински селскостопански стоки.

Днес те блокираха граничните пропускателни пунктове Сирет и Викову де Сус на границата с Украйна, като затрудниха трафика.

От румънските митнически служби твърдят, че формалните процедури са останали незасегнати от протеста. Пристанищните власти в Констанца също обявиха, че демонстрациите не са затруднили работата им.
Конвоите от трактори и камиони започнаха да се събират преди шест дни, като блокираха трафика по национални пътища, главно близо до големи градове на Румъния. 

Сред исканията на протестиращите са мораториум върху изплащането на заеми, по-бързи плащания на субсидии и отделни опашки на граничните пунктове и черноморското пристанище Констанца за камиони от ЕС и за такива извън блока, включително от Украйна.

Днес представители на най-големите фермерски асоциации в Румъния и министърът на земеделието Флорин Барбу договориха конкретни срокове за исканията на протестиращите. От друженията обявиха, че ще препоръчат протестиращите да се приберат у дома.

За по-късно през тази седмица са насрочени и преговори по исканията на шофьорите на камиони. 

Украйна е един от най-големите износители на зърно в света. След началото на войната на Русия срещу Украйна през февруари 2022-ра Констанца се превърна в най-големия алтернативен маршрут за износ на Киев. 
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп се ръкува с президента на Китай Си Цзинпин по време на срещата на Г-20 в Осака

Тръмп планира да се срещне със Си Цзинпин в края на октомври в Южна Корея

Президентът на САЩ Доналд Тръмп след телефонен разговор с китайския президент Си Цзинпин заяви, че двамата ще се срещнат в края на октомври в Южна Корея и той ще посети Китай в "началото на следващата година". Това е вторият разговор на американския президент със Си, след встъпването му в длъжност и след въвеждането на високите търговски..

публикувано на 19.09.25 в 22:10

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО. Това е записано във внесения днес в деловодството на парламента, проект за промени в Закона за НСО. Вносител е депутатът Златан Златанов. "Народните представители не би следвало да ползват никакви привилегии спрямо останалите граждани. НСО няма ресурсния,..

публикувано на 19.09.25 в 21:51
Централа на НАТО

Естония поиска задействане на член 4 от Договора за НАТО

Естония е поискала задействане на член 4 от Северноатлантическия договор, след като три руски изтребителя МИГ-31 нарушиха въздушното ѝ пространство и останаха в него 12 минути. Това написа в социалната мрежа "Екс" премиерът на страната Кристен Михал, определяйки действията на Москва като неприемливи, предаде АФП. Член 4 предвижда спешни..

публикувано на 19.09.25 в 21:33
Владимир Путин

Путин заяви, че Русия ще продължи да произвежда съвременни оръжия

Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия ще продължи да произвежда съвременни оръжия и след края на така наречената от него специална военна операция. "Надявам се, че събитията свързани със СВО ще отминат, но необходимостта от съвременни въоръжени сили няма да приключи с това. Напротив и занапред ще развиваме въоръжените сили, ще ги..

публикувано на 19.09.25 в 21:27
Снимката е илюстративна

Висш лидер на "Ислямска държава" е убит при операция в Сирия

Иракската служба за борба с тероризма съобщи, че висш лидер на "Ислямска държава" е бил убит по време на операция за сигурност в Сирия, проведена в сътрудничество с международната коалиция, ръководена от САЩ. Командирът Омар Абдул Кадер Басам, известен като "Абдул Рахман Ал-Халаби", е бил ръководител на външните операции и сигурността на..

публикувано на 19.09.25 в 20:51

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран, след като Великобритания, Франция и Германия обвиниха Техеран в нарушаване на историческото споразумение за управление на ядрените му дейности, предаде АФП. "Призоваваме (Иран) да действа незабавно", заяви британският посланик Барбара Уудърд, след като гласува..

публикувано на 19.09.25 в 20:34

П. Събев: Да се даде възможност на производителите на домашна ракия да сертифицират и продават

Контрабандата на спирт в България не е спирала . Това заяви пред БНР Петко Събев, Сдружение "Българска домашна ракия". Той смята, че производителите на домашна ракия и вино могат да се се противопоставят с продукцията си на контрабандистите . Премиерът Росен Желязков е поискал да бъдат премахнати от сайта на МЗХ предложените за обществено..

публикувано на 19.09.25 в 20:15